Відновлення звітування політичних партій: НАЗК провело навчання для представників політпартій
26 грудня 2023 року набуде чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23.08.2023 №3337-IX, який передбачає відновлення звітування політичних партій після майже чотирирічної перерви. Ця пауза виникла спершу через обмеження, спричинені COVID-19, а згодом - через запровадження воєнного стану. Крім того, буде відновлено обов'язок Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) перевіряти звіти.
НАЗК за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES) та Національного Демократичного інституту (NDI) провело інформаційний онлайн-семінар «Відновлення звітування політичних партій та інші законодавчі зміни: що потрібно знати партіям?».
«Це пілотне навчання для політичних партій, щоб кампанія звітування для них після такої тривалої паузи пройшла максимально легко та швидко. Після отримання запитань від учасників про питання фінансування та звітування, які їх турбують, НАЗК та IFES планують проводити відповідні тематичні тренінги. Для НАЗК надзвичайно важливо якісно підготувати політичні партії до звітування, зокрема поінформувати про обов’язок подавати звіти й роз’яснити основні моменти цього процесу. Зокрема, щодо змін у законодавстві та новацій процесу звітування. Це допоможе запобігти можливим порушенням під час звітування політичних партій», – зазначила керівниця Департаменту запобігання політичній корупції НАЗК Ганна Чорнуцька.
Під час заходу представник НАЗК Богдан Золотуха розповів про ключові аспекти процесу звітування, зокрема строки подання звітності, типи звітів, особливості їх перевірки, особливості звітування у випадку втрати частини документів/інформації через повномасштабне вторгнення рф, відповідальність за подання неповної/недостовірної інформації, зміни щодо звітування про зобов’язання фінансового характеру.
Зокрема, він наголосив, що парламентські партії мають подати звіти за 2020-2022 роки до 26 березня 2024 року, інші партії до 26 квітня 2024 року. Звіти за 2020 рік подаються в паперовій формі, а також в електронному вигляді із закритими персональними даними. Звіти за інші роки подаються виключно до реєстру POLITDATA. Також експерт розповів про особливості подання звітів за 2023 рік в залежності від обрання варіанту подання (квартальний або річний) тощо.
Крім того, під час заходу учасники заходу обговорили інші законодавчі нововведення, зокрема зміни щодо використання бюджетних коштів для отримання відсотків за депозитами та розгляду справ, пов’язаних із зупиненням та/або припиненням державного фінансування партій.
Участь у семінарі взяли понад 100 представників з 50 політичних партій з різних областей України.
Реєстр POLITDATA за посиланням.
Інструкція для реєстрації в реєстрі за посиланням.
https://nazk.gov.ua
Коментарі до матеріалу