Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Трудові права та гарантії для осіб з інвалідністю

26.03.2024 8 0 0

З метою привернення уваги суспільства до проблем людей з інвалідністю, потреби захисту їхніх трудових прав та гар’антій, прав на рівні можливості праці, а також необхідності створення робочих місць для осіб з інвалідністю, головним державним інспектором управління інспекційної діяльності у Херсонській області Тетяною Карнаух проведено захід спрямований на інформування щодо гарантій, які надаються працівникам – особам з інвалідністю та важливі моменти, які потрібно взяти до уваги, якщо на підприємстві працюють особи з інвалідністю.

Фахівець Держпраці звернула увагу присутніх, що чинне законодавство забороняє жодну дискримінацію у сфері праці, зокрема за станом здоров’я, інвалідністю. Кожна людина, яка має будь – яку групу інвалідності має право на працю, на вільний вибір роботи, на справедливі і сприятливі умови праці та на захист від безробіття.

Проінформувала про низку вимог, щодо трудових гарантій для працівників – осіб з інвалідністю, яких варто дотримуватись, зокрема:

  •  при прийомі на роботу відповідно до ч. 3 ст. 26 КЗпП України не встановлюються випробування для осіб з інвалідністю, направлених на роботу відповідно до рекомендації медико-соціальної експертизи;
  •  інвалідність є поважною причиною для розірвання трудового договору, укладеного на визначений строк (ч. 1 ст. 39 КЗпП України);
  •  при скороченні чисельності чи штату працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва при рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається особам з інвалідністю внаслідок війни (п. 5 ч. 2 ст. 42 КЗпП України).

Згідно з ст. 172 КЗпП України, за бажанням особи з інвалідністю або за вимогами його індивідуальної програми реабілітації, йому може встановлюватися режим роботи на умовах неповного робочого дня (неповного робочого тижня) та пільгові умови праці.

Особи з інвалідністю, які недавно влаштувалися на роботу та ще не відпрацювали перших шість місяців на цьому підприємстві, можуть скористатися своїм правом піти в щорічну оплачувану відпустку повної тривалості ще до настання шестимісячного терміну їхньої безперервної роботи на цьому підприємстві (ч. 7 ст. 10 Закону України «Про відпустки»).

Працівники, які вже тривалий час працюють на підприємстві, за своїм бажанням мають право піти у щорічну відпустку в зручний для них час (ч. 13 ст. 10 Закону України «Про відпустки»).
Згідно з ст. 6 Закону України «Про відпустки» тривалість щорічної основної відпустки для працівників з інвалідністю становить:

  •  30 календарних днів, особам з інвалідністю I і II групи;
  •  26 календарних днів, особам з інвалідністю III групи.

Крім того, підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, згідно з ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності людей з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 № 875-XII (далі – Закон № 875) зобов’язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, зокрема й спеціальні робочі місця, а також створювати для осіб з інвалідністю умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством.

Відповідно до ст. 19 Закону № 875 для підприємств встановлено норматив працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 % від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працюють від 8 до 25 осіб, то одне робоче місце.

https://pd.dsp.gov.ua

Коментарі до матеріалу