Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Створення укриттів у закладах освіти: за яких умов школи отримають кошти

12.05.2023 120 0 0

28 квітня 2023 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №419 «Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на облаштування безпечних умов у закладах загальної середньої освіти», що регулює правила та порядок отримання коштів для ремонту або ж створення укриттів у закладах освіти.

Спробуймо розібратись, хто з громад може отримати фінансування, коли і у якому обсязі. Але одразу зазначимо, що у цьому матеріалі ми не будемо розкривати поняття «укриття» та його можливих типів. Про це можна почитати в ДБН В. 2. 2. 5—97 «Захисні споруди цивільного захисту» або звернутися до роз’яснення на сайті МОН .

Отже, перше, про що варто зауважити, що дана субвенція спрямовується на фінансування виключно шкільних укриттів.

Основними умовами для отримання субвенції є такі позиції:

  • кількість учнів (200 для опорних шкіл та 350 для тих шкіл, що не мають подібного статусу);
  • місцева рада готова забезпечити співфінансування (відповідно до індексу податкової спроможності громад*).

*Індекс відносної податкоспроможності – коефіцієнт, що визначає рівень податкоспроможності адміністративно-територіальної одиниці, у порівнянні з аналогічним середнім показником по Україні у розрахунку на одного мешканця.

(ВР України, Бюджетний кодекс України від 21.06.2001 N 2542-III)

У шостому пункті Постанови №419 зазначено, що для отримання фінансування за рахунок субвенції з державного бюджету, місцевим бюджетам проєктні заявки необхідно подати до обласних державних адміністрацій не пізніше семи робочих днів з дня набрання чинності Постанови.

Постанову було опубліковано 5 травня 2023 року, отже, останній день подачі заявок – 15 травня 2023 року включно!

 Що необхідно подати

Основний пакет документів складається з:

  •  гарантійного листа від місцевої ради про забезпечення у необхідному обсязі співфінансування;
  •  проєктної заявки та картки закладу (згідно додатків до постанови №419);
  •  копії акту (наказу, розпорядження, рішення) про затвердження проєктної документації (у разі наявності);
  •  фотографії, що фіксують поточний стан укриття.

 
У якому обсязі можна отримати фінансування

Логічне і цілком зрозуміле питання. Проте, у даній Постанові немає обмеження щодо фінансування саме одного проєкту. Але є «бюджетна стеля» для кожної області. Також у пункті 7 Постанови зазначено, що: «обсяг субвенції у загальній вартості включених до переліку проєктів не може перевищувати обсягу коштів, розподілених для регіону». Тобто кожна область не може обрати більше проєктів, ніж на ту суму, що значиться в розподілі коштів у додатку до Постанови №419.

 Що потрібно, аби отримати необхідне фінансування

Важливо зауважити, що формувати перелік до затвердження на фінансування та здійснювати перерахунок до місцевих бюджетів буде обласна державна адміністрація (ОВА). Уряд визначив розподіл, обсяг субвенції для кожної з областей, а далі все справа за ОДА (ОВА).
З цього можна зробити кілька висновків.

По-перше, найреалістичніше буде отримати фінансування тим закладам освіти, громади яких вже мають ПКД для капітального ремонту або реконструкції. Відверто, насправді це не має впливати на рішення щодо включення до фінального переліку закладів освіти, але буде явною перевагою.

По-друге, прослідковується пріоритет у закладів, що знаходяться на прикордонні (при чому не вказано з якими державами) та наближені до зони бойових дій. Але на ці категорії закладів освіти окремого бюджету немає – все відбуватиметься у межах розподілу на регіон.

По-третє, переважно будуть розглядатись заклади, які вже зазнавали певної реновації, зокрема в частині безбар’єрності. Тобто Кабінет Міністрів України у Постанові №419 фіксує лише принцип інвестування у ті заклади, в які громади, щонайменше, і так щорічно вкладали власний капітал.

Загалом необхідно зазначити, що подібний розподіл фінансування субвенцій на основі проєктних заявок не є новою практикою, проте надання фіксованого обсягу фінансування для областей викликає запитання. Адже у Постанові №419 не зазначено, чому саме та чи інша область отримає саме таку визначену суму.

Ми можемо лише здогадуватись, що це відповідно до кількості закладів освіти. Проте хотілося б мати офіційне роз’яснення.

Щиро сподіваємось, що попри військові дії на території України все ж вдасться здійснити фінансування для створення укриттів в школах. Лише треба поспішити і вчасно подати проєкти в адміністрації.

https://decentralization.gov.ua

1 из 1

Коментарі до матеріалу