Працівник ОМС став донором крові — як не порушити його права?
Експерти U-LEAD надали роз’яснення щодо донорських гарантій працівникам ОМС, які добровільно здають кров та її матеріали. Мова про додатковий день відпочинку, увільнення в день обстеження та донації. Що робити, якщо в день здачі крові працівник мусить бути присутнім на робочому місці?
Регіональний офіс «U-LEAD з Європою» в Дніпропетровській області провів інформаційну сесію з організаційно-кадрових питань діяльності ОМС.
“Ми одержали від фахівців громад регіону понад 30 питань щодо новел законодавства, трудових відносин під час воєнного стану, відпусток та евакуації тощо. Наша команда їх опрацювала й надала відповіді на запитання. Цей новий формат плануємо практикувати щомісяця”, - розповіла керівниця офісу Олена Тертишна.
Вона та радниця з питань місцевого самоврядування і децентралізації цього ж Регіонального офісу Вікторією Троценко були спікерами.
Одне із запитань стосувалося процедури надання одноденної відпустки працівникові, який є донором крові.
У 2021 році набрав чинності Закон України від 30 вересня 2020 року № 931-IX «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові», яким передбачено низку норм щодо заохочення добровільного безоплатного донорства та популяризації донорства, у тому числі, передбачено збереження середнього заробітку в день донації та надання одноденного відпочинку працівникові.
Якщо працівник бажає стати донором — є певна процедура: так, не пізніше, ніж за один робочий день до дня донації крові та/або компонентів крові він має письмово повідомити керівника про свої наміри. Зі свого боку, роботодавець зобов’язаний на цей день увільнити його від роботи зі збереженням середньої заробітної плати.
Відмовити працедавець може у випадку, якщо відсутність працівника на роботі загрожує життю або здоров’ю людей, невиконанню завдань, пов’язаних із забезпеченням оборони, безпеки держави та громадського устрою, до значної матеріальної шкоди або інших тяжких наслідків
Якщо ж працівник у день донації на вимогу роботодавця повертається на робоче місце, то він має право на день відпочинку. Строку давності, коли він може скористатися цим правом, закон не встановлює.
Важливим моментом під час оформлення розпорядження (наказу) про надання дня відпочинку у зв’язку із донацією є наявність довідки з установи, яка проводить процедуру забору крові.
Експерти U-LEAD рекомендують, щоби працівник надавав довідку в день здачі, або було письмово зафіксовано, коли він планує її принести, щоб розпорядчі документи були оформлені вчасно й без порушень. Приєднання додаткового дня відпочинку, належного працівникові за давання крові, до щорічної відпустки є правом, а не обов'язком працівника: він може використати такий день як одразу після давання крові, так і в інший час через його приєднання до щорічної відпустки. Якщо працівник здає кров у період щорічної відпустки, то відпустка продовжується на 1 день.
https://decentralization.gov.ua
Коментарі до матеріалу