Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Презентували стратегію розвитку сучасної медичної освіти в Україні

Нове

16.12.2024 9 0 0

В Україні буде реалізовано концепцію сучасної університетської лікарні за світовими зразками. Вона діятиме на базі клінічних кафедр Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького (ЛНМУ). Це один зі складників експериментального проекту, який у найближчі два роки буде реалізований у закладі вищої освіти. Основна мета проекту – у посиленні практичного компонента навчання студентів-медиків та наданні закладу реальної управлінської автономії. Для цього ЛНМУ буде реорганізований у державне некомерційне підприємство та матиме дуальний статус: закладу вищої освіти та закладу охорони здоровʼя.

Особливості реалізації експериментального проекту та стратегію розвитку університету представили на конференції «Синергія заради здоровʼя: обʼєднуємо зусилля для глобальних змін», присвяченій міжнародному медичному партнерству в освіті. Захід відбувся у Львові за участі першої леді України, Міністра охорони здоров’я, міжнародних партнерів, представників закладів вищої медичної освіти та медичних закладів.

“Медична освіта – це важлива частина євроінтеграційних та трансформаційних процесів у сфері охорони здоров’я. Йдеться, зокрема, про якість підготовки майбутніх лікарів. Спроби її трансформувати тривають роками й одна з найбільших проблем – надмірний обсяг теоретичної підготовки та недостатній обсяг практичного навчання. А без повноцінного доступу (як студентів, так і викладачів) до практичного надання медичної допомоги якісна підготовка фахівців у сфері охорони здоров’я неможлива. Ми маємо велику мережу клінічних баз кафедр закладів вищої освіти – понад 600 закладів охорони здоров’я, – проте в Україні так і не була реалізована європейська модель університетських лікарень. Сьогодні ж утворення багатопрофільних університетських лікарень – не лише опція, але й обовʼязок, зокрема в контексті євроінтеграційних процесів”, - сказав Міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко.

Модель першої в Україні університетської лікарні реалізують у Львові. Вона працюватиме за сучасними світовими стандартами й у ній надаватимуть первинну, спеціалізовану та реабілітаційну медичну допомогу. Щоби максимально інтегрувати освіту та медичну практику університетська лікарня функціонуватиме як організаційне обʼєднання клінічних кафедр університету. Це сприятиме тому, що медичні навчальні програми відповідатимуть клінічним потребам, які постійно змінюються. У лікарні тим часом буде ефективніше налагоджена операційна діяльність, отже буде оптимізований потік пацієнтів, час очікування на медичну допомогу скоротиться, а лікарі зможуть приймати більше пацієнтів і зосередитися виключно на результатах лікування.

Аби поєднати ролі викладача та лікаря (що є основою якісної медичної освіти), університет матиме право відступати від кваліфікаційних характеристик посад. Водночас ЛНМУ матиме автономію у визначенні гідної оплати їхньої праці. Науково-педагогічні працівники будуть обов’язково мати щонайменше 20 годин медичної практики на тиждень, а медичні працівники братимуть участь в освітньому процесі. Обовʼязковим буде і залучення студентів уже з першого курсу до надання медичної допомоги під керівництвом лікаря за умови інформованої добровільної згоди пацієнта. Практична підготовка становитиме не менше 15 академічних годин на тиждень. Університет також матиме право залучати до надання медичної допомоги та навчання здобувачів іноземних спеціалістів.

“МОЗ вживає заходів для реалізації комбінованої моделі практичної підготовки фахівців у сфері охорони здоровʼя: утворення багатопрофільних університетських лікарень при університетах та оптимізація використання університетських клінік та клінічних баз кафедр. Водночас реалізація експериментального проекту — це крок до створення інноваційного медичного кластера на базі ЛНМУ, аби світогляд студентів у медицині формувався на базі кращих світових практик”, - зазначив Міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко.

Фінансування ЛНМУ здійснюватиметься за договорами (модель оплати, подібна до Програми медичних гарантій): на підготовку фахівців за державним замовленням, проведення наукових досліджень та медичне обслуговування пацієнтів. МОЗ забезпечуватиме оплату комунальних видатків, видатки розвитку та підтримки. Допускається також фінансування з інших джерел, не заборонених законодавством.

Крім того, ЛНМУ будуватиме стратегічні партнерства у пріоритетних сферах. З огляду на світові тенденції та український контекст, визначені два пріоритетні напрями: психічне здоров’я і фізична реабілітація. Пілотним проектом у сфері психічного здоров’я стане «Надія» – реабілітаційний центр для фізичної та психологічної реабілітації українських дітей, які пережили втрати, поранення і травми внаслідок повномасштабної війни. Меморандум про співпрацю із Фундацією дитячої лікарні та науково-дослідного інституту «Надія» (Фінляндія) був підписаний у жовтні 2024 року.

Експериментальний проект на базі ЛНМУ розроблений за підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров'я». Це лише один із перших кроків реформи в медичній освіті. Його успішна реалізація закладе фундамент для реформування й інтеграції нашої освіти до європейського освітнього простору.

https://www.kmu.gov.ua

Коментарі до матеріалу