Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Лист МОН: Щодо оплати годин індивідуального навчання та заміни директором закладу загальної середньої освіти

27.03.2024 35 0 0

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 01.02.2022 р. № 1/1692-22

У Міністерстві освіти і науки розглянуто листи […] щодо застосування положень деяких нормативно-правових актів та в межах компетенції інформуємо.

1. Щодо оплати годин індивідуального навчання.

Відповідно до Положення про індивідуальну форму здобуття загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 12.01.2016 № 8 (у редакції наказу Міністерства освіти і науки України від 10.07.2019 № 955), оплата праці педагогічних працівників закладів освіти за проведення занять за індивідуальною формою здобуття освіти, у тому числі з використанням технологій дистанційного навчання, здійснюється відповідно до законодавства у сфері освіти.

Умови оплати праці педагогічних працівників закладів освіти, у тому числі й погодинної оплати, визначені у Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженій наказом Міністерства освіти України від 15.04.93 № 102 (далі – Інструкція № 102).

Слід зазначити, що на сьогодні Інструкція № 102 застосовується в частині, що не суперечить умовам оплати праці, визначеним у наказі Міністерства освіти і науки України від 26.09.2005 № 557 “Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ”, розробленого згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 № 1298.

Відповідно до пункту 68 Інструкції № 102 місячна заробітна плата вчителів загальноосвітніх навчальних закладів визначається шляхом множення ставки заробітної плати на їх фактичне навантаження на тиждень (включаючи і години занять за індивідуальною формою) і ділення цього добутку на встановлену норму годин на тиждень (18 годин). Встановлена при тарифікації заробітна плата виплачується щомісячно незалежно від кількості тижнів і робочих днів у різні місяці року.

Отже, у разі відсутності учнів (хвороба, інша причина), які здобувають освіту за індивідуальною формою навчання, вчителю все одно виплачується заробітна плата, встановлена при тарифікації. При цьому можливе коригування індивідуального навчального плану учня, щоб усі заплановані компоненти освітньої програми були засвоєні, невичитані години проведені в інший час або, наприклад, використовуючи технології дистанційного навчання.

2. Щодо заміни директором закладу загальної середньої освіти відсутнього вчителя (викладача).

Відповідно до пункту 64 Інструкції № 102 адміністрація закладу зобов’язана вжити заходів для заміни відсутнього працівника. У спільному листі Міністерства освіти і науки від 28.11.2008 1/9-770 та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України від 27.11.2008 № 02-5/465 зазначено, що керівники закладів освіти, як правило, повинні організувати заміщення тимчасово відсутніх учителів учителями тієї ж спеціальності, забезпечивши оплату праці погодинно чи за тарифікацією залежно від термінів заміни.

При заміщенні тимчасово відсутніх у зв’язку з хворобою або з інших причин педагогічних працівників, яке тривало не більше двох місяців, відповідно до пункту 73 Інструкції провадиться погодинна оплата праці. Якщо ж заміщення тривало понад два місяці, то оплата праці педагогів провадиться з першого дня заміщення за всі години фактичного навчального навантаження в порядку, передбаченому пунктом 68 цієї Інструкції, тобто за тарифікацією у повному обсязі.

Відповідно до пункту 91 Інструкції керівні працівники закладів освіти можуть вести викладацьку роботу або заняття з гуртківцями у цьому ж закладі, але не більше 9 годин на тиждень (360 годин на рік), якщо вони по основній роботі отримують повний посадовий оклад (ставку).

Названим працівникам за норму годин, визначену у цьому пункті, оплата проводиться понад основний посадовий оклад (ставку) у порядку, передбаченому відповідно для учителів, викладачів та керівників гуртків (за тарифікацією).

За години викладацької роботи чи занять з гуртками, виконані, як виняток, у зв’язку з виробничою необхідністю понад норму, зазначену у цьому пункті Інструкції, провадиться погодинна оплата за фактичну кількість годин, але не більше 240 годин на рік.

Враховуючи зазначене вище, керівник закладу загальної середньої освіти повинен організувати заміщення тимчасово відсутніх вчителів у першу чергу вчителями тієї ж спеціальності. Надавати години заміни керівним працівникам закладу, які ведуть викладацьку роботу в обсязі 9 годин на тиждень (360 годин на рік), можливо лише у виключних випадках (у зв’язку з виробничою необхідністю), якщо неможливо ці години заміни надати іншим вчителям, і не більше 240 годин на рік.

Надавати ж години заміни тимчасово відсутніх вчителів, якщо заміщення буде тривати понад два місяці, керівним працівникам закладу, які вже ведуть викладацьку роботу в обсязі 9 годин на тиждень (за тарифікацією), заборонено.

Директор закладу загальної середньої освіти, який не виконує викладацьку роботу в цьому закладі в обсязі, визначеному у пункті 91 Інструкції № 102, може проводити години заміщення тимчасово відсутніх вчителів з погодинною оплатою праці в обсязі не більше 9 годин на тиждень (360 годин на рік), якщо заміщення тривало не більше двох місяців, або за тарифікацією в такому ж обсязі, якщо заміщення тривало понад два місяці.

Перший заступник Міністра
Андрій ВІТРЕНКО

Лист МОН від 01.02.2022 р. № 11692-22 Щодо застосування положень деяких нормативно-правових актів.docx
Завантажити

Коментарі до матеріалу