Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Переведення чи просування посадових осіб місцевого самоврядування у період дії воєнного стану - роз'яснення НАДС

05.07.2023

НАДС підготувало роз`яснення щодо переведення чи просування посадових осіб місцевого самоврядування у період дії воєнного стану. З копією документу можна ознайомитися за лінком, а з текстом роз'яснення - нижче.

У період дії воєнного стану переведення та/або просування по службі посадових осіб місцевого самоврядування, які прийняті на службу в органи місцевого самоврядування відповідно до Закону України від 07 червня 2001 року № 2493-ІІІ «Про службу в органах місцевого самоврядування» (далі - Закон № 2493-ІІІ) або призначені на посади в органи місцевого самоврядування згідно з Законом України від 12 травня 2015 року №389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» (далі - Закон №389-VIII), здійснюється за різними механізмами правового регулювання.

 Щодо переведення та/або просування по службі посадових осіб місцевого самоврядування, які прийняті на службу в органи місцевого самоврядування, відповідно до Закону № 2493-ІІІ.

Згідно з абзацом п'ятим частини першої статті 10 Закону № 2493-ІІІ, прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється, зокрема, шляхом призначення відповідно сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

Відповідно до частини другої статті 10 Закону № 2493-ІІІ, проведення конкурсу та стажування при прийнятті на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється в порядку, визначеному законодавством України про державну службу. Під законодавством України про державну службу слід розуміти підзаконні акти до Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу».

Конкурс на заміщення вакантних посад в органах місцевого самоврядування у випадках, визначених Законом №2493-ІІІ, здійснюється відповідно до Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 року №169 (далі - Порядок проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців).

Стажування при прийнятті на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється відповідно до Положення про порядок стажування у державних органах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 грудня 1994 року №804 (далі - Положення про порядок стажування у державних органах).

Згідно з частиною першою статті 16 Закону №2493-ІІІ, за рішенням органу місцевого самоврядування створюється кадровий резерв, зокрема, для зайняття посад, що затверджується сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради.

Зарахування до кадрового резерву осіб, які виявили бажання зайняти посаду в органах місцевого самоврядування, здійснюється відповідно до Типового порядку формування кадрового резерву в органах місцевого самоврядування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2001 року №1386 (далі - Типовий порядок формування кадрового резерву в органах місцевого самоврядування).

Тобто, Порядок проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців, Положення про порядок стажування у державних органах, Типовий порядок формування кадрового резерву в органах місцевого самоврядування застосовуються при прийнятті на службу в органи місцевого самоврядування відповідно до Закону №2493-ІІІ.

Відповідно до частини третьої статті 10 Закону №2493-ІІІ, у разі необхідності, за згодою сторін, посадова особа місцевого самоврядування може бути переведена на рівнозначну чи нижчу посаду або посаду радника чи консультанта без конкурсного відбору.

Згідно з пунктом 5 Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців, переведення на рівнозначну або нижчу посаду в одному державному органі, а також просування по службі державних службовців, які зараховані до кадрового резерву чи успішно пройшли стажування у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, може здійснюватися без конкурсного відбору.

Відповідно до пунктів І та 11 Типового порядку формування кадрового резерву в органах місцевого самоврядування, для зайняття посад і просування по службі створюється за рішенням органу місцевого самоврядування кадровий резерв.

Просування по службі посадової особи місцевого самоврядування, зарахованої до кадрового резерву, може здійснюватися за рішенням сільського, селищного, міського голови, голови районної, районної у місті, обласної ради поза конкурсом.

Відповідно до пункту 8 Положення про порядок стажування у державних органах, державний службовець після успішного закінчення стажування може бути переведений на посаду за рішенням керівника відповідного державного органу без конкурсного відбору.

Отже, на думку НАДС, посадова особа місцевого самоврядування, як прийнята на службу в органи місцевого самоврядування відповідно до Закону № 2493-ІІІ, у період дії воєнного стану, може бути переведена без конкурсного відбору на:

  • рівнозначну чи нижчу посаду або посаду радника чи консультанта;
  • на вищу посаду за результатами успішного закінчення стажування або з кадрового резерву.

Щодо переведення та/або просування по службі посадових осіб місцевого самоврядування, які призначені на посади в органи місцевого самоврядування, згідно із Законом №389-VIII.

У зв'язку з введенням воєнного стану на території України, Законом №389-VIII передбачено спрощену процедуру призначення громадян України на посади в органи місцевого самоврядування.

Згідно з абзацом першим частини п'ятої статті 10 Закону №389-VIII, у період дії воєнного стану особи призначаються, зокрема, на посади в органах місцевого самоврядування сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради без конкурсного відбору, обов'язковість якого передбачена законом, на підставі поданої заяви, заповненої особової картки встановленого зразка та документів, що підтверджують наявність у таких осіб громадянства України, освіти та досвіду роботи згідно з вимогами законодавства, встановленими щодо відповідних посад.

Відповідно до абзацу другого частини п'ятої статті 10 Закону №389-VIII, посадові особи місцевого самоврядування, призначені відповідно до абзацу першого цієї частини, не можуть бути переведені на інші посади в органах місцевого самоврядування.

Таким чином, посадові особи місцевого самоврядування, призначені відповідно до абзацу першого частини п'ятої статті 10 Закону №389-VIII, у період дії воєнного стану, не можуть бути переведені на:

рівнозначну чи нижчу посаду або посаду радника чи консультанта відповідно до частини третьої статті 10 Закону №2493-ІІІ та пункту 5 Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців;
вищу посаду за результатами успішного закінчення стажування або з кадрового резерву відповідно до Положення про порядок стажування у державних органах або Типового порядку формування кадрового резерву в органах місцевого самоврядування.
 
Окремо повідомляємо, що роз'яснення міністерств, інших центральних органів виконавчої влади мають лише інформаційний характер і не встановлюють правових норм.

https://decentralization.gov.ua

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
20.02.2026
Зміни в законодавстві з 16 по 20 лютого 2026 року
Уряд запровадив оцінку результативності інвестиційних проєктів Кабінет Міністрів України затвердив нові правила, за якими оцінюватимуть результативність публічних інвестиційних проєктів після їх завершення. Уряд оновив правила закупівлі вживаних транспортних засобів для військових частин Уряд пос...
29.12.2025
З 1 січня 2026 року посадові оклади соціальних працівників зростуть майже в 2,5 рази
26 грудня Уряд ухвалив рішення про підвищення посадових окладів для фахівців, що працюють у надавачів соціальних та реабілітаційних послуг. З 1 січня 2026 року постанова набирає чинності. Наразі в Україні близько 80 тис. фахівців, які працюють у сфері соціальних та реабілітаційних послуг. Саме від ...
12.01.2026
Податкова соціальна пільга для платника податку з двома і більше дітьми до 18 років
Податкова соціальна пільга (ПСП) і граничний дохід, що дає право на неї у 2026 році Податкова соціальна пільга (ПСП) на дітей у 2026 році Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків звертає увагу, що відповідно до п.п. 169.1.1 п. 169.1 ст. 169 Податкового кодек...
Нове
27.03.2026
Випуск: Новини тижня для бюджетних установ (23.03.2026 - 27.03.2026)
Бюджет. Бухгалтерський огляд   Ситуація із залишками коштів у місцевих бюджетах потребує додаткового аудиту і врегулювання з боку держави Щороку в місцевих бюджетах залишаються невикористаними приблизно 10-15% коштів. Ці гроші могли б піти на фінансування соціальних програм або на Збройні си...
27.03.2026
Недійсність умов колективного договору
Чи можуть бути в колективному договорі умови, що погіршують становище працівників, порівняно з чинним законодавством? Про це запитали працівниці закладу торгівлі. Посадовець управління інспекційної діяльності у Запорізькій області роз’яснив, що, відповідно до статті 16 Кодексу законів про прац...
27.03.2026
За яким кодом класифікації доходів бюджету сплачується роботодавцями внесок на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі штрафів та пені за несплату чи за порушення порядку сплати внеску?
Головне управління ДПС в Одеській області повідомляє, що з 01 січня 2026 року введено в дію Закон України від 15 січня 2025 року № 4219-IХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення права осіб з інвалідністю на працю» (далі – Закон № 4219), яким внесе...