Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Пояснення Національного агенства за питаннями попередження корупції

21.03.2022 57 0 0

Увага! З 24 лютого 2022 року, відповідно до Закону від 12.05.2015 № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану», в Україні запроваджено режим воєнного стану!

Про необхідність декларування та подання повідомлення про суттєві зміни у майновому стані щодо майна та грошових коштів, отриманих з 24.02.2022 суб'єктом декларування та членом його сім'ї від третіх осіб для допомоги силам безпеки та оборони України та (або) особам, які постраждали внаслідок агресії Російської Федерації.

У декларації зазначаються відомості про доходи, які суб'єкт декларування або члени його сім'ї отримали протягом звітного періоду (п. 7 ч. 1 ст. 46 Закону від 14.10.2014 № 1700-VII «Про запобігання корупції», далі – Закон № 1700).

В умовах військового становища та збройної агресії Російської Федерації проти України багато суб'єктів декларування та члени їх сімей залучені до збору коштів, майна для потреб Української армії та/або осіб, які постраждали внаслідок збройної агресії. Звідси, отримані з цією метою кошти є особистим доходом суб'єкта декларування. Такі кошти не підлягають відображенню у декларації та повідомленні.

Про термін подання щорічної декларації у 2022 році, а також термін подання повідомлення про суттєві зміни у майновому стані

Особи, зазначені у п. 1, пп. "а" та "в" п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700 зобов'язані щороку до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Нацагентства декларацію за минулий рік (ч. 1 ст. 45 Закону № 1700).

У разі суттєвої зміни у майновому стані суб'єкта декларування, а саме отримання доходу, придбання майна або здійснення витрати на суму, що перевищує 50 ПМ, зазначений суб'єкт у 10-денний строк з моменту отримання доходу, придбання майна або здійснення витрати зобов'язаний повідомити про це Нацагентство ( ч.4 ст.52 Закону № 1700).

У той же час, беручи до уваги Указ Президента від 24.02.2022 № 64/2022 «Про запровадження військового стану в Україні», затверджений Законом від 24.02.2022 № 2102-IX (далі – Указ № 64), Нацагентство вказує, що до перемоги над рашистськими загарбниками та припинення військового стану суб'єкти декларування не повинні гаяти час на заповнення та подання декларації та/або повідомлення про суттєві зміни у майновому стані, навпаки повинні докладати всіх можливих зусиль, спрямованих на захист власної свободи, миру в Європі та світі, оборону Української держави.

Про декларування рухомого ворожого майна, здобутого у бою суб'єктом декларування та членом його сім'ї під час оборони Української держави

За загальним правилом у декларації вказуються відомості про цінне рухоме майно, вартість якого перевищує 100 ПМ, що належить суб'єкту декларування або членам його сім'ї на праві приватної власності, у тому числі спільної власності, або перебуває у його володінні або користуванні незалежно від форми правочину, внаслідок якої придбано таке право.

Відомості про транспортні засоби та інші самохідні машини та механізми вказуються незалежно від їх вартості.

Дані про об'єкт декларування, що перебуває у володінні або користуванні суб'єкта декларування або членів його сім'ї, зазначаються у декларації, якщо такий об'єкт перебував у володінні або користуванні станом на останній день звітного періоду або протягом не менше ніж половину днів протягом звітного періоду (п 3 ч. 1, абзац третій ч. 2 ст.46 Закону № 1700).
Роз'яснюємо, що під час Української визвольної війни добуте у бою суб'єктом декларування/членом його сім'ї вороже майно не підлягає відображенню у декларації. Водночас Національне агентство з питань запобігання корупції продовжує забезпечувати технічну можливість подання повідомлень про суттєві зміни у майновому стані щодо придбання об'єктів, захоплених у рашистської армії, у разі бажання суб'єктів декларування здійснити такі дії.

Коментарі до матеріалу