МОЗ разом із партнерами продовжують працювати над розробленням законопроекту про самоврядування у сфері охорони здоров’я
На узгоджувальній нараді із врегулювання процедурних розбіжностей у проекті Закону «Про самоврядування у сфері охорони здоров’я в Україні» під головуванням Міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка були присутні представники Міністерства економіки України, Міністерства цифрової трансформації України, Державної регуляторної служби України, Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, представники Спільного представницького органу сторони роботодавців на національному рівні та Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні.
Медичне самоврядування — ефективна система організації медичних та фармацевтичних працівників, що сприяє професійному росту та правовому й соціальному захисту медиків, а також задоволенню їхніх соціальних, економічних та інших інтересів та потреб. Така форма об’єднання зможе забезпечити працівникам сфери охорони здоров’я право на те, щоби питання їхньої діяльності розв’язувалися безпосередньо представником професійної спільноти. Про це розповів Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.
«Сьогодні питання самоврядування у сфері охорони здоров’я є надзвичайно важливим. Адже це реальна можливість саморегуляції медичної спільноти, коли кожен медичний та фармацевтичний працівник матиме право на те, аби питання його діяльності та інтересів розв’язувалися безпосередньо представником професійної спільноти, до якої він належить. Крім того, це ще й питання самоконтролю. У разі прийняття законопроекту, якщо якийсь лікар порушує чи відхиляється від норм чи стандартів надання медичної допомоги, або використовує у своїй практиці антинаукові методи, то спільнота може надати оцінку його роботі та розв’язати це питання самостійно», — зазначив Віктор Ляшко.
Також він додав, що головною метою розробленого проекту Закону України «Про самоврядування у сфері охорони здоров’я в Україні» є впровадження нової моделі самоврядування, яка передбачає саморегулювання медичної та фармацевтичної діяльності та делегування певних функцій і повноважень медикам.
У країнах Європи лікарські об’єднання вже пройшли певні етапи становлення та зараз є базисом лікарського професійного самоврядування.
Очільник МОЗ наголосив, що під час розроблення законопроекту фахівці спиралися на найкращий світовий досвід та європейські практики. Адже сьогодні Україна обрала чіткий шлях до євроінтеграції та утвердження європейських цінностей і стандартів.
Модель медичного самоврядування в Україні була розроблена з урахуванням світового досвіду таких країн, як Польща, Бельгія, Чехія, Німеччина, Румунія та інших. У цих країнах питання лікарського самоврядування врегульовано на законодавчому рівні спеціальним законом. Основними організаційними одиницями є палати. Саме вони надають дозвіл лікарям-практикам на здійснення лікарської діяльності та оприлюднюють списки лікарів у відкритому доступі. Також саме вони опікуються безперервним професійним розвитком лікарів.
Законопроект «Про самоврядування у сфері охорони здоров’я» також передбачає створення п’яти палат медичних професій, зокрема:
- Палата лікарів сімейної медицини.
- Палата лікарів-спеціалістів.
- Палата стоматологів.
- Палата медичних сестер/братів.
- Палата фармацевтів.
Відповідно до проекту, обирати керівництво палат та їхніх органів (Вища рада палати, Вища наукова рада палати, Етична комісія та Ревізійна комісія) пропонується на загальних зборах членів палат, у яких зможе взяти участь кожен член палати.
Крім того, проект передбачає створення реєстрів представників медичних та фармацевтичних професій та впровадження свідоцтва про право на здійснення діяльності у сфері охорони здоров’я.
Отже, запровадження в Україні лікарського самоврядування є важливим чинником ефективної та стійкої системи охорони здоров’я, яку буде спрямовано на забезпечення професійних прав і професійної відповідальності лікарів, створення умов для належної лікарської практики та захисту прав пацієнтів на безпечну і високоякісну медичну допомогу.
https://www.kmu.gov.ua
Коментарі до матеріалу