Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Як підготувати громади до опалювального сезону

26.07.2024 16 0 0

Комітет Всеукраїнської асоціації громад з питань життєдіяльності монопрофільних громад разом із фахівцями енергобудівельної сфери підготовили для територіальних громад інформацію стосовно підбору та встановлення електрогенеруючого обладнання підприємствами, що обслуговують системи життєзабезпечення.

Варіанти електрогенеруючого обладнання:

  • когенераційна газова установка (КГУ);
  • сонячна електростанція у поєднанні з установками зберігання енергії (СЕС+УЗЕ);
  • газовий генератор;
  • дизельний / бензиновий генератор.
  • КГУ доцільно встановлювати за умов:
  • приєднання об’єкту до газових мереж або наявності газових мереж потрібного тиску неподалік;
  • можливості корисного використання теплової енергії;
  • невелика відстань до трансформатора для приєднання до електромереж (це опціонально, можна планувати роботу  в острівному режимі і використовувати е\е лише на власні потреби). Але варто врахувати що КГУ не може різко реагувати на швидке зростання потужності.
  • СЕС+УЗЕ слід встановлювати за наявності вільних площ у достатній кількості. Слід врахувати, що без УЗЕ або підпорного генератора, емітуючого наявність напруги у разі відсутності її в мережі, СЕС працювати не буде навіть при наявності сонця. 

Газовий генератор:

  • приєднання об’єкту до газових мереж або наявності газових мереж потрібного тиску неподалік. Використовується  при відсутності необхідності в теплі (електроюніт);
  • мають нижчий електричний ККД ніж КГУ.

Дизельний / бензиновий генератор:

  • якщо всі попередні варіанти не підходять. Дуже дорога вартість електроенергії. На відмінну від КГУ має можливість реагувати на різкі зміни навантаження.

І. Когенераційна установка

1. Підбір обладнання

Потужність підбирається виходячи з профілю власного енергоспоживання.

Ефективна робота установки відбувається при навантаженні від 40 до 100%.

У разі закладення надлишкової  електричної потужності установки з урахуванням необхідних пускових токів для запуску обладнання в режимі острів треба усвідомлювати, що при роботі в паралелі з мережею для належної експлуатації, надлишок потужності необхідно буде передавати в мережу за нестабільними цінами і будуть виникати відрізки часу, коли робота установки буде збитковою.

У разі використання електроенергії для власних потреб враховується відсутність затрат на 1 кВт на передачу, розподіл та ПДВ. Таким чином економічний ефект може досягатися навіть при частковому використанні тепла (базове ККД по теплу із розрахунку енергії підведеного палива 26% з стандартним пластинчатим теплообмінником, і 44% з котлом утилізатором відповідно).

При оцінці власного споживання з розрахунку на роботі в острові треба враховувати:

  • необхідність частотних перетворювачів на любому обладнанні, яке має пускові струми (в момент пропажі мережі установка відключається на декілька секунд та перезапускається в режимі острів, тому пускових струмів не уникнути);
  • необхідність реконструкції електро-технічної частини (вузли обліку, автоматика тощо);
  • інколи необхідність заміни силового обладнання.

Зазначені затрати можуть дорівнювати вартості установки.

2. Вибір місця розміщення

Визначається виходячи з порівняння вартості погонного метру комунікацій та геології.

Намагаємось максимально скоротити найдорожчі відстані, але з обов’язковою геологією, щоб уникнути наявності в місті встановлення скритих ємностей, комунікацій, тощо.

3. Підготовка ПКД

На даний час запроваджено спрощений порядок введення в експлуатацію КГУ. Але без розроблення ПКД неможливо підготувати технічні специфікації на закупівлю необхідного обладнання.

Креслення фундаментів зазвичай надає виробник.

Вихлопна труба і суха градірня входять в комплект поставки та є елементами обладнання.

Електротехнічна частина по строкам найбільш важлива враховуючи черги на кабель та електротехнічне обладнання.

Газову частину в переважній більшості випадків робить оператор ГРМ.

При проектуванні теплотехнічної частини необхідно враховувати:

  • якість води в мережі (в разі незадовільної очистки необхідне встановлення додаткового теплообмінника);
  • необхідність в певних випадках додаткового насосного обладнання.

4. Експертиза

З метою уникнення непорозумінь з правоохоронними органами, як мінімум експертизу кошторисної частини треба зробити.

Також багато експертних установ готові йти на зустріч та робити експертизу по розділам.

5. Приєднання до мереж

Газові мережі

Найпростіший варіант приєднання до внутрішніх мереж з улаштуванням вузла технологічного обліку.

Облаштування окремого вузла комерційного обліку або необхідність реконструкції існуючого займає від 2 місяців та може мати значну вартість.

Електричні мережі

Плата за приєднану потужність скасована. ОСР гіпотетично заінтересовані в приєднані додаткових потужностей, але на практиці по різному. Тому доцільно передбачати, що на першому етапі установка працюватиме виключно на власні потреби, а приєднання до ОСР планувати наступним кроком.

Приєднання до теплових мереж

Потребує окремого обговорення приєднання КГУ до мереж ТКЕ

6. Закупки матеріалів

Переважна більшість основних елементів електротехнічної частини виготовляється під замовлення. В разі якщо якийсь важливий елемент не був закуплений вчасно затримка запуску становитиме понад 2 місяці.

Для забезпечення введення в експлуатацію в найкоротші терміни тендера мають оголошуватися відразу після підготовки відповідного розділу проєкту та експертизи кошторису.

7. Підготовка до пусконаладки

Перед пусконаладкою необхідно заправити машину рідинами, які бажано закупити наперед. Вартість рідин як правило не входить до комплекту постачання обладнання.

Постачальники мають чек-листи щодо готовності установки до запуску. Перевірка виконання чек-листа по пунктам та усунення недоліків може займати декілька днів.
 
ІІ. Сонячні панелі+акумулятори

В залежності від погодних умов вироблення електроенергії СЕС на певну годину може змінюватися в діапазоні 30%, що створює ризик значного небалансу. Крім цього, більшу частину року СЕС не покриває споживання в пікові години.

При розрахунку потужності також необхідно враховувати індекс солярності регіону.

Заявлена номінальна потужність батареї – це потужність постійного струму за ідеальних умов. При переведенні в змінний струм та з урахування особливостей регіону в липні в денні години батарея буде видавати орієнтовно 60% від номіналу.

Установка СЕС в комплекті з акумуляторами дозволяє збільшити потужність, при цьому уникнувши небалансів та отримати запаси дешевої електроенергії для проходження добових цінових піків.

ІІІ. Генератори

Генератори можуть також забезпечити резервне живлення за прийнятною ціною.

https://decentralization.ua

Коментарі до матеріалу