Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Як відбуватиметься обов'язкова апробація підручників, які друкує держава

12.08.2024

З 1 січня 2024 року згідно із Законом України «Про освіту» підручники, які видають коштом державного бюджету, мають проходити апробацію. Перша апробація відбудеться у 2024/2025 навчальному році.

Щоб визначити правила, як відбуватиметься цей процес, Міністерство освіти і науки України затвердило Порядок проведення апробації навчальної літератури для закладів загальної середньої освіти.

Відповідаємо на основні запитання щодо процедури (й будемо доповнювати список).

Що таке апробація підручників / посібників для закладів загальної середньої освіти?

Це дослідження якості підручників / посібників, яке відбуватиметься під час освітнього процесу. Вчителі, які зголосяться взяти участь в апробації підручників, використовуватимуть їх в освітньому процесі та даватимуть зворотний звʼязок для їхнього поліпшення. Результатом апробації має стати внесення змін у підручники й посібники перед друкуванням державним коштом.

Для яких підручників буде проведено апробацію?

Згідно зі статтею 75 Закону України «Про освіту» апробацію мають проходити всі підручники, що видають державним коштом. Пріоритетом для апробації у 2024/2025 році є підручники для 8 класу.

Коли почнеться апробація і скільки вона триватиме?

Апробація розпочнеться 2 вересня 2024 року і має завершитися до початку конкурсного добору підручників. Вона складається з двох одночасних етапів:

  • І етап – апробація навчальної літератури педагогічними працівниками закладів освіти під час освітнього процесу;
  • II етап – опитування педагогічних працівників закладів освіти щодо якості підручника / посібника.

І етап апробації підручників / посібників передбачає:

  • дослідження якості підручників / посібників педагогічними працівниками під час освітнього процесу;
  • обговорення підручників / посібників педагогічними працівниками, які проводять апробацію, за участю авторських колективів;
  • проведення діагностувальних робіт для визначення, чи учні й учениці досягнули очікуваних результатів навчання, використовуючи підручники, що проходять апробацію.

Чи проходитиме підручник експертизу, перш ніж його почнуть апробувати під час навчання учнів?

Так. До апробації в освітньому процесі допускається навчальна література або її частини, які пройшли експертизу згідно із законодавством.

Чи будь-який підручник може пройти апробацію?

Підручник / посібник можна апробувати, якщо на це подала заяви така кількість педагогічних працівників:

  • у разі апробації підручників / посібників: не менше за 10 осіб із не менше ніж 3 регіонів України;
  • у разі апробації підручників / посібників для пілотних шкіл: не менше за 5 осіб із не менше ніж 2 регіонів України;
  • у разі апробації підручників / посібників з іноземних мов (окрім англійської), мов корінних народів, національних меншин, української мови для класів (груп) із навчанням мовами корінних народів або національних меншин: не менше за 5 осіб із не менше ніж 2 регіонів України.

Чи проходитимуть апробацію підручники, які претендують на повторне видання коштом державного бюджету?

Так, апробацію має проходити вся навчальна література для шкіл, яку друкують державним коштом.

Які вчителі можуть проводити апробацію?

Апробацію можуть проводити педагоги, які викладають навчальний предмет або інтегрований курс, навчальна література до якого проходить апробацію, мають відповідну освіту та педагогічний стаж не менше ніж три роки. Заклад освіти визначає, які вчителі проводитимуть апробацію.

Чи зобовʼязані вчителі брати участь в апробації?

Ні, участь в апробації підручників добровільна. Водночас її будуть враховувати під час атестації, що може стати мотивацією для участі.

Скільки підручників може апробовувати один учитель?

Педагогічний працівник одночасно може проводити апробацію не більше ніж двох підручників / посібників, проте не більше за один підручник / посібни за кожною назвою.

Чи отримуватиме вчитель доплату за участь в апробації?

Таку доплату не передбачено в державному бюджеті. Водночас засновники закладів загальної середньої освіти можуть установлювати надбавку, винагороду, преміювання чи інші види стимулювання та відзначення власним коштом та коштом інших джерел, не заборонених законодавством.

 Хто відповідатиме за організацією апробації?

За це відповідатиме Український інститут розвитку освіти:

  • сформує перелік навчальної літератури для апробації;
  • розробить і опублікує на своєму сайті інструктивно-методичні рекомендації щодо проведення апробації;
  • розробить матеріали для проведення діагностувальних робіт на I етапі апробації;
  • розробить перелік запитань для опитування на II етапі апробації;
  • оприлюднить на своєму сайті накази МОН, перелік навчальної літератури, поданої на апробацію з кожної назви підручника / посібника, інші документи щодо проведення апробації.

Хто фінансуватиме апробацію?

Фінансування апробації здійснюється коштом державного бюджету та/або інших джерел, не заборонених законодавством, — наприклад, ініціатора апробації (видавця).

Водночас апробація навчальної літератури може проводитися як за паперовими, так і електронними версіями.

https://mon.gov.ua

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
08.04.2025
Лист ПФУ: Щодо розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності за сумісництвом
ПЕНСІЙНИЙ ФОНД УКРАЇНИ ДЕПАРТАМЕНТ ПЕНСІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ, СТРАХОВИХ ВИПЛАТ, СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГ, ЖИТЛОВИХ СУБСИДІЙ ТА ПІЛЬГ   ЛИСТ від 28.03.2025 р. № 2800-030401-8/20889   (Витяг)   Розглянувши [...] запит [...] щодо розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності за суміс...
01.04.2025
Уряд спростив порядок отримання пенсій і страхових виплат для ВПО, українців за кордоном і на ТОТ
Раніше деякі категорії пенсіонерів, а саме: особи, які отримали довідку ВПО до 24 лютого 2022 року, та громадяни, які виїхали за кордон після цієї дати або проживають на тимчасово окупованих територіях (ТОТ), — мали окремий алгоритм отримання пенсійних виплат. Це ускладнювало отримання коштів....
04.04.2025
Випуск: Новини тижня для бюджетних установ (31.03.2025 - 04.04.2025)
Бюджет. Бухгалтерський огляд   Лікарняний розпочався у день звільнення: що з ЄСВ? Відповідно до ст. 40 Кодексу законів про працю України від 10 грудня 1971 року № 322-VІІІ із змінами та доповненнями (далі – КЗпП) не допускається звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваж...
Нове
30.06.2025
Право матери, имеющей двоих детей в возрасте до 15 лет, на социальный отпуск за время простоя
У Кодексі законів про працю України, також у Законі України «Про відпустки» закріплено право одного з батьків на додаткову соціальну відпустку. Так, ст. 182-1 Кодексу законів про працю України, ч. 1 ст. 19 Закону України «Про відпустки» передбачено, які батьки мають право на...
30.06.2025
Помилки при формуванні електронного лікарняного листа. З’ясовуємо причини
Нагадуємо, що на сьогодні в Україні листок непрацездатності формується програмними засобами в Електронному реєстрі листків непрацездатності (далі ‒ ЕРЛН) на підставі медичного висновку у разі ідентифікації пацієнта як застрахованої особи в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов&r...
30.06.2025
Як часто водії транспортних засобів повинні проходити медичні огляди?
Водії транспортних засобів проходять передрейсовий та післярейсовий медичні огляди. Також водії транспортних засобів проходять періодичні медичні огляди з отриманням відповідної медичної довідки. https://t.me/dsppoltava ...