Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Стосовно працевлаштування осіб з інвалідністю

04.04.2023 44 0 0

З шостого листопада 2022 року набрав чинності Закон України від 18.10.2022 №2682 «Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту соціальних, трудових та інших прав фізичних осіб, у тому числі під час воєнного стану, та спрощення обліку робочих місць для осіб з інвалідністю» (надалі – Закон №2682), який опубліковано в «Голосі України» №226 05.11.2022.

Цим Законом відмінено звіт за формою №10-ПОІ до Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю та внесено зміни до ведення обліку трудової діяльності в електронній формі.

Отже, Законом №2682 внесено зміни до ч. 3 ст. 18 Закону України від 21.03.1991 №875 «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (надалі Закон №875), а саме – прибрано згадку про необхідність подання звіту до Фонду захисту осіб з інвалідністю, форма №10-ПОІ, якою роботодавці не лише рахували кількість осіб з інвалідністю, яку їм треба було минулого року працевлаштувати, а й звітували про виконання цього нормативу. У разі ж невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю роботодавці самі собі розраховували суму коштів адміністративно-господарських санкцій.

Кількість осіб з інвалідністю, яку треба працевлаштувати для виконання нормативу за основним місцем роботи, та правила її розрахунку не змінилися.

А от реєструватися у Фонді захисту осіб з інвалідністю вже буде не потрібно. Відповідні зміни було внесено до ст. 19 Закону №875.

Важливо зазначити, що у ПФУ та Фонду захисту осіб з інвалідністю з’явились нові функції. А саме:

Пенсійний фонд України у порядку та за формою, встановленими ним за погодженням з Мінсоцполітики, буде надавати Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю інформацію про створення підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю; необхідну для обчислення кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, відповідно до нормативу.

Отримана від ПФУ інформація, яка містить ознаки порушень законодавства про створення робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, є підставою для проведення перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об’єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю.

Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю щороку до 10 березня в автоматизованому режимі з використанням даних Держреєстру соцстрахування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності здійснюватиме визначення підприємств, установ та організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об’єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб-підприємців, які не забезпечили виконання у попередньому році нормативу робочих місць та надсилатиме їм розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій (штрафів), що підлягатимуть сплаті за попередній рік.

Крім того, на запит Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, ДПС та ПФУ надаватиметься інформація про порушників нормативу працевлаштування. Отримання такої інформації і буде підставою для проведення перевірки Держпраці.

https://dp.dsp.gov.ua

Коментарі до матеріалу