Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Електроенергія в податковій накладній: товар чи послуга?

13.07.2017 5118 0 1

В Індивідуальній податковій консультації № 386 ДФС роз’яснює таке. Згідно з пп. 14.1.191 Податкового кодексу (далі – ПК) електроенергія вважається товаром. Тому при складанні податкової накладної (далі – ПН) у разі постачання електроенергії слід зазначати код УКТЗЕД у графі 3.1. Якщо ж зазначено код послуги згідно з ДКПУ, така ПН уважається складеною з порушенням норм ПК і не може бути зареєстрована в ЄРПН.

Слід завважити, що раніше ДФС дотримувалася іншої точки зору. Так, у листі від 23.12.16 р. № 40753/7/99-99-15-03-01-17 було сказано: незважаючи на те що електроенергія, згідно з пп. 14.1.191 ПК, уважається товаром, операції з електропостачання у складі комунальних послуг належать до послуг ЖКГ на підставі спеціального Закону від 24.06.04 р. № 1875-IV. Це роз’яснення було надане ДФС для можливості відображення податкового кредиту без ПН – на підставі рахунків за послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку (п. 201.11 ПК).

У ситуації, яку роз’яснює ДФС в Індивідуальній податковій консультації № 386, ідеться про послуги із сумісного використання електромереж. При постачанні цих послуг у графі 3.3 ПН був зазначений код послуг 35.11 «Електрична енергія». На думку ДФС, це неправильно: оскільки електроенергія є товаром, слід було зазначити код УКТЗЕД у графі 3.1 ПН.

При цьому не можна забувати, що підприємства, які здійснюють постачання і передачу електроенергії, повинні мати відповідну ліцензію.

Згідно з п. 1.2 Правил, затверджених постановою НКРЕ від 31.07.96 р. № 28 (далі – Правила № 28), договір про спільне використання технологічних електромереж передбачає домовленість двох сторін, одна з яких є електропередавальною організацією (ліцензіатом із передачі електроенергії місцевими (локальними) електромережами) та основним споживачем під час передачі (транзиту) електроенергії технологічними електромережами. Такий договір передбачає виконання комплексу заходів у цілях експлуатації й утримання в належному технічному стані технологічних електричних мереж, які використовуються для електропостачання крім їх власника також і інших суб’єктів господарювання або для передачі (транзиту) електричної енергії в мережі енергозабезпечувальної організації. При цьому плата за спільне використання технологічних електричних мереж є вартісним еквівалентом участі в утриманні цих технологічних електричних мереж.

Тобто плата за сумісне використання електромереж, яку отримує основний споживач від електропередавальної організації, не є платою за постачання електроенергії. За своєю суттю це плата за послуги. Але оскільки ДКПП не містить коду для таких послуг, радимо звернутися до ДП «НДІ «Система» для роз’яснення питання про кодування (лист Мінекономрозвитку від 11.05.17 р. № 3411-08/15258-03).

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Баланс-Бюджет»

Аргументовані рекомендації, надійні рішення з питань планування, обліку, податків і контролю

4500 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали