Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Проведення позапланової перевірки у зв’язку з вимогою платника податків про перегляд результатів перевірки

30.06.2025

Якщо платник податків не згоден із результатами перевірки через те, що податківці під час перевірки не дослідили всі наявні обставини, він має право подати скаргу про перегляд результатів відповідної перевірки або скасування податкового повідомлення-рішення. У статті розповімо, за яких умов проводиться позапланова перевірка щодо перегляду результатів перевірки платника податків.


На якій підставі проводиться позапланова перевірка?

Згідно з пп. 78.1.5 Податкового кодексу (далі – ПК) однією з підстав для проведення документальної позапланової перевірки є подання платником податків заперечення до акта перевірки або скарги на прийняте за її результатами податкове повідомлення-рішення (далі – ППР), в яких вимагається повний або частковий перегляд результатів відповідної перевірки або скасування прийнятого за її результатами ППР, якщо платник у своїй скарзі (запереченнях) посилається на обставини, що не були досліджені під час перевірки, та об’єктивний їх розгляд неможливий без проведення перевірки.

Зверніть увагу! Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали предметом оскарження.

Нагадаємо, акт документальної перевірки складається у двох примірниках і підписується посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку, а також платниками податків (керівником платника або уповноваженою ним особою) або їх законними представниками (за наявності) (п. 2 розд. II Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 20.08.2015 № 727).

Якщо платник податків не погоджується з висновками перевірки або фактами та даними, викладеними в акті, він має право подати свої заперечення та/або додаткові документи та пояснення, які, зокрема, підтверджують відсутність провини, наявність пом'якшуючих обставин чи обставин, що звільняють від відповідальності.

Заперечення складаються в довільній формі із зазначенням усіх необхідних реквізитів акта, до якого вони подаються (п. 86.7 ПК). Подати заперечення потрібно протягом 10 робочих днів (далі – р. д.), що настають за днем одержання акта.

Якщо платник податків подав заперечення до акта перевірки, податковий орган зобов'язаний його повідомити про місце та час розгляду матеріалів перевірки, зокрема в режимі відеоконференції. Зробити це податковий орган повинен протягом 2 р. д. із дня отримання від платника заперечень та/або додаткових документів і пояснень, але не пізніше ніж за 4 р. д. до дня розгляду (пп. 86.7.2 ПК).

Заперечення та пояснення до актів перевірок розглядаються спеціальною комісією органу ДПС. Платник податків має право брати участь у процесі розгляду матеріалів перевірки особисто або через свого представника, зокрема в режимі відеоконференції, на що він повинен вказати в запереченнях до акта перевірки (пп. 86.7.3 ПК). При цьому він може надати протягом 10 р. д. після дня одержання заперечень письмові та/або усні пояснення щодо предмету розгляду.

ППР приймається керівником органу ДПС (його заступником чи уповноваженою ним особою) (п. 86.8 ПК). Строк винесення ППР залежить від того, подавалися заперечення до акта перевірки чи ні, а саме:

  • 15 р. д., що настають за днем вручення платнику податків (його представнику) акта перевірки, якщо заперечення не подавалися;
  • 5 р. д., що настають за днем розгляду заперечень та/або додаткових документів і надання письмової відповіді платнику за результатами розгляду, якщо подавалися заперечення.

Нагадаємо: ППР надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими ПК, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності (п. 58.2 ПК).

Таким чином, якщо платник податків подав заперечення до акта перевірки або скаргу на прийняте за її результатами ППР і вимагає повного або часткового перегляду результатів перевірки/скасування ППР, орган ДПС може призначити перевірку на підставі пп. 78.1.5 ПК.

Однак податкова призначає позапланову перевірку тільки за обов'язкової сукупності таких умов (див. постанову Верховного Суду від 16.04.2020, ЄДРСР, реєстр. № 88832486):

  • подання заперечень до акта перевірки або скарги на прийняте ППР;
  • наявність вимог про повний або частковий перегляд результатів перевірки або скасування оскаржуваного ППР;
  • вказівка платником на обставини, які не були досліджені під час перевірки;
  • неможливість перевірки таких обставин без проведення перевірки.

Які документи повинні надати податківці, які прийшли з позаплановою перевіркою?

Наказ про проведення документальної позапланової перевірки з вищевказаної підстави видається:

  • у разі розгляду заперечення до акта перевірки – контролюючим органом, який проводив перевірку;
  • під час проведення процедури адміністративного оскарження – контролюючим органом вищого рівня, який розглядає скаргу платника податків.

Контролюючий орган, якому доручено провести перевірку, додатково видає наказ у порядку, передбаченому п. 81.1 ПК.

Посадові особи контролюючого органу мають право приступити до позапланової перевірки за умови пред'явлення таких документів:

1. Направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються:

  • дата видачі;
  • найменування контролюючого органу;
  • реквізити наказу про проведення відповідної перевірки;
  • найменування та реквізити суб'єкта (ПІБ фізособи – платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться;
  • мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична);
  • підстави, дата початку та тривалість перевірки;
  • посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку.

Направлення на перевірку в такому разі є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу.

2. Копії наказу про проведення перевірки. Як і направлення, наказ повинен містити реквізити, перелічені в п. 81.1 ПК, але замість посади та прізвища перевіряльника в копії наказу має бути зазначено період діяльності, який буде перевірятися.

3. Службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на перевірку. Зразки посвідчень та Інструкцію щодо порядку зберігання, видачі і знищення службових посвідчень працівників ДПС та її територіальних органів затверджено наказом ДПС від 14.08.2019 № 33.

Висновки

Платник податків має право подати заперечення до акта перевірки та оскаржити ППР, прийняте за результатами податкової перевірки, і вимагати повного або часткового перегляду результатів перевірки/скасування ППР. Однак тоді позапланова перевірка призначається тільки за умови, якщо контролерами не були досліджені всі необхідні обставини та об’єктивний їх розгляд неможливий без проведення позапланової перевірки.

Коментарі до матеріалу
Популярне
26.05.2025
Довідка про зарплату для обчислення пенсії: практичні нюанси складання
Завдяки цій статті бухгалтер отримає чітке уявлення про те, як та на підставі яких документів правильно складати довідку для призначення пенсії, щоб уникнути помилок. Громадяни, які виходять на пенсію, мають підтвердити свої доходи за період до 01.07.2000 довідкою з роботи. За якими правилами склада...
07.04.2025
Функції та повноваження ОМС у галузі оборонної роботи та щодо територіальної оборони
В умовах правового режиму воєнного стану органи місцевого самоврядування (далі – ОМС) продовжують виконувати свої повноваження щодо забезпечення життєдіяльності територіальних громад, а також допомагають військовим підрозділам. Проте не всі способи підтримки військових підрозділів відповідають...
19.05.2025
Тривалість щорічних відпусток працівників закладів освіти
У статті розглянуто актуальні питання щодо тривалості відпусток працівників освітньої галузі після набуття чинності змінами до деяких урядових рішень. Кожному громадянину, який працює, гарантується відпочинок. Проте для різних галузей бюджетної сфери та навіть категорій працівників однієї установи з...
Нове
21.02.2025
За який період може бути проведено планову податкову перевірку з огляду на призупинення строків давності?
На сьогодні багато платників податків отримують повідомлення про проведення у них планових податкових перевірок. Дивуватися тут нема чому, оскільки з 01.01.2025 органи ДПС призначають планові перевірки за загальними правилами, установленими Податковим кодексом (далі – ПК). Нагадаємо, що вже не...
07.01.2025
Перевірки-2025: коли діє мораторій?
Під час воєнного стану щодо багатьох перевірок діє мораторій. Правила мораторію постійно змінюються через унесення змін до нормативних документів. Тому в 2025 році заборону на багато видів перевірок уже скасовано. У консультації ми розглянемо щодо яких перевірок діє мораторій станом на 01.01.2025 о...
24.12.2024
Оформлення результатів документальних перевірок: таблиця-підказка
Якщо податкову перевірку у вас вже проведено, то потім оформлюються її результати. На цьому етапі у платників податків виникає чимало запитань щодо послідовності дій, строків підписання акта перевірки, подання до нього заперечень та оскарження результатів перевірки. Відповіді на ці та інші запитання...
Кращі матеріали