Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Оплата праці у держорганах: обчислюємо по-новому

Анна Семененко

12.07.2016 1047 0 2


Запровадження нових норм законів зазвичай викликає чимало запитань, особливо у спеціалістів, на яких покладаються функції з реалізації цих норм. Щоб допомогти працівникам бухгалтерських, кадрових та інших служб державних органів розібратись в особливостях нарахування середнього заробітку (зокрема, при наданні відпусток) працівникам починаючи з 01.05.16 р., ми підготували цю консультацію.


Загальні норми з оплати праці працівників держорганів

Умови оплати праці працівників державних органів зазнали суттєвих змін після набуття чинності з 01.05.16 р. Закону від 10.12.15 р. № 889-VІІІ «Про державну службу» (далі – Закон № 889). Тобто з цієї дати оплата праці має здійснюватись по-новому.

Тому при розрахунку середньої заробітної плати виникає запитання: чи змінилась структура зарплати? Отже, проаналізуємо зміни в системі оплати праці працівників держорганів.

Заробітна плата тим, хто має статус держслужбовця згідно із Законом № 889, встановлюється за постановою КМУ від 06.04.16 р. № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» (далі – Постанова № 292).

Постановою № 292 передбачено підвищення посадових окладів працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів з одночасною зміною структури заробітної плати цих працівників. Це означає, що з 01.05.16 р. особи цих категорії вже не можуть отримувати, зокрема, надбавок за високі досягнення в праці або за виконання особливо важливої роботи, за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «заслужений», а також доплат за виконання обов‘язків тимчасово відсутніх працівників таких самих категорій персоналу, за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності.

Знаємо, що на вищезгадані виплати держслужбовці раніше мали право згідно з постановою КМУ від 09.03.06 р. № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» (далі – Постанова № 268).

Розрахунок середньої зарплати

Розглянемо, як слід здійснювати розрахунок середньої заробітної плати держслужбовцям.

Нормативно-правова база для цього залишилась незмінною – це Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100 (далі – Порядок № 100).

Порядок № 100 передбачає:

  • випадки його застосування, зокрема при наданні працівникам відпусток або виплати їм компенсації за невикористані відпустки (п. 1);
  • період, за яким обчислюється середній заробіток (п. 2);
  • які саме виплати включаються в розрахунок середнього заробітку (п. 3).

Нагадаємо: якщо йдеться про щорічні відпустки, додаткові відпустки у зв’язку з навчанням, творчі відпустки, додаткові відпустки працівникам, які мають дітей, або компенсації за невикористані відпустки, звертаємось до норм п. 7 Порядку № 100. Ним передбачено, що нарахування виплат за цей час здійснюється шляхом ділення сумарного заробітку за останні перед наданням відпустки 12 місяців або за менший фактично відпрацьований період на відповідну кількість календарних днів року чи меншого відпрацьованого періоду (за винятком святкових, неробочих днів).

Така особливість зміни заробітку не створювала проблем, оскільки питання обчислення середнього заробітку за подібних обставин урегульовано в п. 2 Порядку № 100.

В абзаці сьомому п. 2 Порядку № 100 визначено, що в разі зміни структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівників органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до актів законодавства період до зміни структури заробітної плати виключається з розрахункового періоду.

Якщо ж зміна структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів зазначених працівників відбулась у період, протягом якого за працівником зберігається середня заробітна плата, а також коли заробітна плата в розрахунковому періоді не зберігається, обчислення середньої заробітної плати провадиться з урахуванням виплат, передбачених працівникові згідно з умовами оплати праці, установленими після підвищення посадових окладів (абзац восьмий п. 2 Порядку № 100).

Постановою № 292 передбачено підвищення посадових окладів працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів з одночасною зміною структури заробітної плати цих працівників.

Також відбулися зміни у визначенні розміру заробітку тих працівників, які за нормами Закону № 889 вже не матимуть статусу держслужбовців і оплата праці яких до 01.05.16 р. здійснювалась згідно з Постановою № 268.

Ідеться про працівників, на яких покладаються функції з обслуговування (їх оплата здійснюватиметься згідно з Умовами оплати праці працівників державних органів, які виконують функції з обслуговування, у 2016 році, затвердженими постановою КМУ від 06.04.16 р. № 268 (далі – Умови № 268), а також про працівників патронатних служб (постанова КМУ від 20.04.16 р. № 298 «Деякі питання працівників патронатних служб в державних органах», далі – Постанова № 298). А от чи застосовувати до «обслуговуючих» працівників та працівників служб патронату поняття «зміни у структурі заробітку», має визначитись Мінсоцполітики. На сьогодні офіційного роз’яснення цього відомства немає.

Отже, зважаючи, що з 01.05.16 р. відбулося підвищення посадових окладів з одночасною зміною структури, розрахунковим періодом для проведення нарахувань для держслужбовців виходячи із середньої заробітної плати, передбачених п. 1 Порядку № 100, буде період починаючи із травня 2016 року.

Далі наведемо порядок обчислення заробітку згаданим категоріям працівників держорганів у різних практичних ситуаціях.

Ситуація 1
Головному спеціалісту міністерства у травні 2016 року надається 20 днів щорічної відпустки. Як обчислити його середню зарплату?

Умовами оплати праці, визначеними згідно з Постановою № 292, за посадою головного спеціаліста міністерства передбачено оклад 4 308 грн., надбавка за ранг – 300 грн., надбавка за вислугу років – 15 % (5 років держслужби – 646 грн.).

Ураховуючи норми п. 2 Порядку № 100, обчислення середньої зарплати для оплати 20 днів щорічної відпустки має проводитись виходячи з виплат, передбачених за посадою працівника згідно з новими умовами оплати праці. Розрахункова заробітна плата працівника становитиме:

4 308 грн. + 300 грн. + 646 грн. = 5 254 грн.

Далі за нормами п. 7 Порядку № 100 визначається середня заробітна плата, виходячи з якої нараховується оплата днів щорічної відпустки:

5 254 грн. х 12 міс. : 356 к. д.
(366 к. д. – 10 св. і нероб. д.) = 177,10 грн.

Нарахована сума за 20 днів щорічної відпустки становитиме:

177,10 грн. х 20 к. д. = 3 542 грн.

Такий самий алгоритм застосовується в разі, якщо працівникові необхідно розрахувати компенсацію за 20 днів невикористаної щорічної відпустки.

Ситуація 2
Як обчислити середню зарплату для виплати грошової допомоги під час надання щорічної відпустки головному спеціалісту міністерства, якщо вона нараховується у травні 2016 року?

Умовами оплати праці, визначеними згідно з Постановою № 292, за посадою головного спеціаліста міністерства передбачено оклад 4 308 грн., надбавки за ранг – 300 грн. та за вислугу років – 15 % (5 років держслужби – 646 грн).

Ураховуючи норми п. 2 Порядку № 100, де сказано, якщо зміна структури зарплати з одночасним підвищенням посадових окладів працівників органів державної влади та органів місцевого самоврядування відбулась у період, протягом якого за працівником зберігається середня заробітна плата, а також якщо заробітна плата в розрахунковому періоді не зберігається, обчислення середньої зарплати провадиться з урахуванням виплат, передбачених працівникові згідно з умовами оплати праці, установленими після підвищення посадових окладів.

Отже, сума нарахованої грошової допомоги становитиме:

4 308 грн. + 300 грн. + 646 грн. = 5 254 грн.

Ситуація 3
Головному спеціалісту міністерства з 20 липня поточного року надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів. Розрахунковим періодом для обчислення середньої зарплати згідно з п. 2 Порядку № 100 буде травень – червень 2016 року. Як обчислити відпусткові?

Головним спеціалістом було відпрацьовано норму праці за травень та червень 2016 року і нараховано заробітну плату в розмірі 10 508 грн.

Ураховуючи норми п. 2 та 7 Порядку № 100, обчислення середньої зарплати має проводитись так:

10 508 грн. : (31 к. д. – 3 св. і нероб. д. +
+ 30 к. д. – 2 св. і нероб. д.) = 187,64 грн.

Нарахована сума середньої зарплати за час щорічної відпустки дорівнюватиме:

187,64 грн. х 30 к. д. = 5 629,20 грн.

Ситуація 4
Протягом травня 2016 року працівник хворів і отримав допомогу з тимчасової непрацездатності в сумі 4 840 грн. У червні він відпрацював норму праці, і нарахована йому зарплата за цей місяць становить 5 254 грн. Як правильно обчислити середню зарплату для оплати часу щорічної відпустки (30 к. д., що надаватиметься працівникові з 20 липня поточного року?

Розрахунковим періодом для обчислення середньої зарплати для оплати часу щорічної відпустки буде травень – червень 2016 року (п. 2 Порядку № 100).

Протягом розрахункового періоду працівникові було здійснено виплати за державним соціальним страхуванням. У п. 3 Порядку № 100 визначено, що при обчисленні середньої зарплати для оплати часу відпусток ураховуються: основна заробітна плата (оклади), доплати та надбавки, премії, які не мають разового характеру, а також виплати за час, протягом якого за працівником зберігався середній заробіток (за час попередньої щорічної відпустки, службового відрядження тощо), та допомога у зв‘язку з тимчасовою непрацездатністю.

Тож, виходячи з вищевикладеного й норм п. 2 та 7 Порядку № 100, обчислення середньої заробітної плати проводиться так:

  • визначаємо середньоденну зарплату:

(4 840 грн. + 5 254 грн.) :
: (31 к. д. – 3 св. і нероб. д. +
+ 30 к. д. – 2 св. і нероб. д.) = 180,25 грн.;

  • обчислюємо суму оплати за час щорічної відпустки:

180,25 грн. х 30 к. д. = 5 407,50 грн.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Баланс-Бюджет»

Аргументовані рекомендації, надійні рішення з питань планування, обліку, податків і контролю

3312 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали