Клас, розряд, категорія – у чому відмінність?
Досвід роботи є головною ознакою фаховості працівника та основним чинником кар’єрного зростання. Адже здебільшого кожен студент, закінчуючи навчальний заклад, прагне якомога швидше знайти роботу за своїм профілем, щоб набути досвіду. Це пов’язане з тим, що потенційний роботодавець віддає перевагу кандидатам із досвідом, які вже оволоділи потрібними вміннями й навичками, від чого залежить продуктивність праці й глибоке розуміння працівником своєї справи.
Категоріювання професій і посад має свою специфіку. Щоб розібратися в цьому докладніше, розглянемо поняття «ранг», «розряд», «клас» тощо. Застосування цих понять передбачає визначення складності робіт, освітньо-кваліфікаційного рівня працівників, їх умінь, знань, відповідальності та інших компетенцій.
Згідно з «Класифікатором професій ДК 003:2010», затвердженим наказом Держспоживстандарту від 28.07.10 р. № 327 (далі – КП), усі професійні назви робіт розподілено за професійними ознаками та систематизовано у дев’ять розділів КП. Професії, які містяться в цих розділах, мають певні вимоги, зокрема до категорій (див. табл. 1).
Розділ
Професійне угруповання
Коментар
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року