Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Юрособа як сторона договору дарування: особливості та застереження

08.05.2020 2656 0 0

Чинне законодавство наділяє юридичну особу правом виступати стороною в договорі дарування в межах своєї спеціальної дієздатності. Тобто юрособи можуть бути сторонами в договорі дарування лише в разі, якщо ці договори не суперечать їх меті та предмету діяльності, передбаченому в установчих документах або положеннях про них, а державні органи та органи місцевого самоврядування – у випадках, визначених законодавством.

Відповідно до ч. 1 ст. 717 Цивільного кодексу (далі – ЦК) за договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов’язу­ється передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність.

Предметом договору дарування можуть бути рухомі речі (зокрема, грошові кошти та цінні папери) і нерухомість (ч. 1 ст. 718 ЦК). Крім того, передати в дар можна майнові права, які належать дарувальникові або можуть виникнути в нього в майбутньому. Слід зазначити, що подарувати майно іншим особам може лише власник цього майна. Отже, дарувальник має бути власником майна, що дарується.

За своєю правовою суттю договір дарування спрямований на безповоротне припинення права власності у дарувальника та виникнення права власності в обдаровуваної особи. Тобто обдаровуваний набуває право на майно, якого раніше в нього не було. Тому слід ураховувати, що згідно з ч. 2 ст. 717 ЦК договір, що встановлює обов’язок обдаровуваного вчинити на користь дарувальника будь-яку дію майнового або немайнового характеру, не є договором дарування.

Щодо форми договору дарування, то тут варто зважати на норму ст. 208 ЦК, що передбачає перелік правочинів, які необхідно укладати в письмовій формі. Це, зокрема, правочини між юридичними особами, фізичною і юридичною особою (крім договорів, які можна укладати усно згідно з ч. 1 ст. 206 ЦК), та інші правочини, щодо яких законом установлено письмову форму.

Нагадаємо, що усно можуть здійснюватися лише ті правочини, які повністю виконуються сторонами в момент їх укладення. Виняток становлять угоди:

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали