Із цієї статті ви дізнаєтеся: які документи необхідно мати суб'єкту господарювання (далі – СГ), що торгує продуктами харчування, щоб підтвердити їх належну якість.
Навіщо потрібно документально підтверджувати якість продуктів харчування?
Харчові продукти, як вітчизняного, так і іноземного виробництва, що реалізуються на території України, повинні бути безпечними для життя і здоров'я людей, відповідати вимогам українського законодавства з безпеки та окремим показникам якості харчових продуктів (п. 51 ст. 1, ч. 1 ст. 32 Закону від 23.12.97 р. № 771/97-ВР «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», далі – Закон № 771; ч. 1 ст. 34 Закону від 01.12.05 р. № 3164-IV «Про технічні регламенти та процедури оцінки відповідності», далі – Закон № 3164).
Продавець зобов'язаний надати покупцеві (ст. 6 Закону від 12.05.91 р. № 1023-XII «Про захист прав споживачів», далі – Закон № 1023):
Якими документами підтверджується якість харчової продукції?
Документами, що підтверджують відповідність харчових продуктів вимогам українського законодавства, є:
1. Сертифікат відповідності (ст. 1 Закону від 17.05.01 р. № 2406-III «Про підтвердження відповідності», далі – Закон № 2406). В обов'язковому порядку сертифікат відповідності видається на види вітчизняної харчової продукції, що підлягають обов'язковій сертифікації. Такими є (розд. 12 Переліку, затвердженого наказом Держкомітету з питань технічного регулювання та споживчої політики від 01.02.05 р. № 28, далі – Перелік № 28):
Сертифікат відповідності видається виробникові продукції. У документах (наприклад, видаткових накладних), за якими ця продукція передається СГ, виробник зобов'язаний зазначити реєстраційні номери сертифікатів відповідності (абзац п'ятий ч. 1 ст. 13 Закону № 2406).
Не є обов'язковою сертифікація харчових продуктів вітчизняного виробництва, що реалізуються на території України (за винятком харчової продукції, зазначеної в Переліку № 28) (ч. 2 ст. 32 Закону № 771).
2. Міжнародний сертифікат і свідоцтво про визнання відповідності. Ці документи необхідно мати постачальнику на всю харчову продукцію, що ввозиться (імпортується) до України (п. 40 ст. 1, ч. 2 ст. 32 Закону № 771; ст. 1 Зако-ну № 2406).
3. Декларація про відповідність. Цим документом виробник зобов'язаний супроводжувати свою продукцію, якщо так установлено технічним регламентом на відповідний вид харчової продукції (ст. 1, 13 Закону № 2406).
Що таке технічний регламент? Це документ, який визначає характеристики харчових продуктів (це може бути закон України, нормативно-правовий акт КМУ, спільне або окреме рішення Європейської Комісії, Європейської Ради, Європейського Парламенту). Також цей документ може містити вимоги до термінології, позначень, упаковки, маркування або етикетування. У разі відсутності технічного регламенту, затвердженого законами України або актом КМУ, застосовується технічний регламент Європейського Союзу (далі – ЄС) (п. 84 ст. 1 Закону № 771, ст. 1 Зако-ну № 2406).
Оскільки відсутній технічний регламент на українські харчові продукти, затверджений законами України, нормативно-правовими актами КМУ або рішеннями законодавчих органів ЄС, у виробника немає обов'язку складати декларацію відповідності на свій товар. Тоді як же підтвердити якість харчової продукції?
Дуже просто. Згідно зі ст. 16 Закону № 2406 виробник має право скласти декларацію про відповідність за власною ініціативою або на підставі договору зі споживачем.
Декларація про відповідність повинна містити такі відомості (ч. 2 ст. 32 Закону № 3164):
4. Ветеринарні документи. До них згідно ст. 1, 32 Закону від 25.06.92 р. № 2498-XII «Про ветеринарну медицину» відносяться:
Зверніть увагу! Часто необхідно мати декілька документів, що підтверджують якість продукції, наприклад:
Для зручності наведемо коротко інформацію в таблиці.
№п/п |
Найменування документа |
Продукти, на які треба отримати документ |
Орган, який видає документ |
1 |
2 |
3 |
4 |
1
|
Сертифікат відповідності
|
Продукти, зазначені в розд. 12 Переліку № 28
|
Підприємство, установа або організація (їх підрозділи), які займаються оцінкою відповідності
|
2
|
Міжнародний сертифікат
|
Уся харчова продукція, що ввозиться (імпортується) до України
|
Компетентний орган країни походження продукції
|
3
|
Свідоцтво про визнання відповідності
|
Підприємство, установа або організація (їх підрозділи), які займаються оцінкою відповідності
|
|
4
|
Декларація про відповідність
|
Усі продукти вітчизняного виробництва
|
Виробник продукції
|
5
|
Ветеринарні документи (ветеринарне свідоцтво або ветеринарна довідка)
|
Продукти, зазначені в додатку 1 до Тимчасового порядку № 6
|
1. Державний інспектор ветеринарної медицини або уповноважений ветеринарний лікар: – управління ветеринарної медицини в областях і районах, м. Києві; – державної установи ветеринарної медицини; – регіональної служби державного ветеринарно-санітарного контролю і нагляду на державному кордоні та транспорті. 2. Ліцензований ветеринарний лікар (видає тільки ветеринарні довідки) |
Які документи на харчову продукцію надавати не обов'язково?
Починаючи з 20.09.15 р. на реалізовувану харчову продукцію не обов'язково надавати висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи. Раніше обов'язкова наявність такого висновку була передбачена вимогами Закону від 24.02.94 р. № 4004-XII «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» (далі – Закон № 4004). Але до Закону № 4004 була додана ст. 11 (Законом від 22.07.14 р. № 1602-VII, далі – За-кон № 1602, набув чинності з 20.09.15 р.), згідно з якою дія Закону № 4004 не поширюється на харчові продукти. Виняток становитимуть ті харчові продукти, стосовно яких проводитиметься санітарно-епідеміологічне розслідування у зв'язку з інфекційними захворюваннями, масовими неінфекційними хворобами, отруєннями і радіаційним ураженням людей.
У якому порядку видаються документи, що підтверджує якість продуктів?
Отримати документ, що підтверджує якість харчової продукції, СГ може:
Чи потрібно сьогодні сертифікувати харчову продукцію?
Чому виникло таке запитання? Річ у тому, що Законом № 1602 унесено зміни до Декрету КМУ від 10.05.93 р. № 46-93 (далі – Декрет № 46), який визначає правові та економічні основи стандартизації і сертифікації, установлює організаційні форми їх функціонування на території України. Згідно із цими змінами з 20.09.15 р. положення Декрету № 46 більше не поширюються на харчові продукти. Це законодавче нововведення і викликало запитання, потрібні сертифікати на харчову продукцію чи без них можна обійтися?
На нашу думку, сертифікати потрібні. Адже ні-хто не скасовував вимоги інших чинних законів і нормативно-правових актів, які зобов'язують СГ підтвердити документально якість харчових продуктів, що реалізуються вроздріб. У тому числі і сертифікатами відповідності або міжнародними сертифікатами і свідоцтвами про визнання відповідності, про які ми говорили вище.
Більше того, у п. 11 Правил, затверджених наказом Мінекономіки від 11.07.03 р. № 185, прямо зазначено, що:
Тому, щоб надалі убезпечити себе від можливих претензій із приводу якості реалізовуваної харчової продукції – як із боку покупців, так і з боку контролюючих органів, – необхідно мати документи, що підтверджують належну якість реалізовуваної харчової продукції (як сертифікати, так і інші документи, передбачені чинним законодавством).