999 бюджетних проведень: облік кредиторської заборгованості
У цій консультації розглянемо на практичних прикладах порядок відображення в бухгалтерському обліку кредиторської заборгованості, що виникає під час розрахунків із замовниками, постачальниками та виконавцями.
Зобов’язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов’язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов’язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов’язку (п. 1 ст. 509 ЦК).
Отже, кредиторська заборгованість – це заборгованість установи іншим юридичним і фізичним особам, що виникла в результаті здійснених раніше дій (подій), оцінена в гривнях, і щодо якої установа має зобов’язання погасити її в певний строк.
Кредиторська заборгованість поділяється на такі види (п. 1.2 розд. 1 Порядку № 372):
- поточна, яка виникла в поточному місяці та з дня виникнення якої ще не сплинуло 30 днів;
- прострочена кредиторська заборгованість – кредиторська заборгованість, що виникає на 30-й день після закінчення строку обов’язкового платежу згідно з укладеними договорами або якщо дата платежу не визначена після отримання підтвердних документів на отримані товари, виконані роботи, надані послуги;
- кредиторська заборгованість, строк позовної давності якої минув, – це прострочена кредиторська заборгованість, щодо якої кредитором втрачено право звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року