Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Відповіді питання про особливості оподаткування доходів спадкоємців та осіб, що отримують доходи за договором про довічне утримання

11.11.2016

Головне управління ДФС у Черкаській області у зв’язку із запитаннями платників наводить питання – відповіді щодо оподаткування доходів спадкоємців та осіб, які отримують щомісячно грошове утримання згідно договору про довічне утримання.

1. Яким чином спадкоємці виконують грошові зобов’язання по податку на доходи фізичних осіб померлої фізичної особи?

Відповідь:  Податковий кодекс України не передбачає подання звітності та особливого порядку для погашення податкових зобов’язань фізичної особи, у разі її смерті. Грошові зобов’язання фізичної особи у разі її смерті виконуються її спадкоємцями, які прийняли спадщину (крім держави), в межах вартості майна, що успадковується, та пропорційно частці у спадщині на дату її відкриття.

Після закінчення строку прийняття спадщини грошові зобов’язання та/або податковий борг спадкодавця стають грошовими зобов’язаннями та/або податковим боргом спадкоємців та підлягають сплаті. При цьому протягом строку прийняття спадщини на грошові зобов’язання та/або податковий борг спадкодавців пеня не нараховується.

2. Як оподатковується сума страхової виплати за договором довгострокового страхування життя, яка отримується фізичною особою - вигодонабувачем (спадкоємцем) у разі смерті застрахованої особи?

Відповідь: До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума страхової виплати за договорами страхування життя у разі смерті застрахованої особи, якщо така виплата отримується членами сім’ї застрахованої особи першого ступеня споріднення. Оподаткування страхових виплат, що сплачуються іншим платникам податку – вигодонабувачам за договорами довгострокового страхування життя у разі смерті застрахованої особи, здійснюється згідно з законодавством: із вказаних доходів справляється податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відс. та військовий збір за ставкою 1,5 відс. Вигодонабувач, за наслідками звітного податкового року зобов’язаний включити отримані доходи до загального річного оподатковуваного доходу та подати по строку до 1 травня року, що настає за звітнимподаткову декларацію ісплатити до 1 серпня року, наступного за звітним визначені у поданій декларації зобов’язання з ПДФО та військового збору.

3. Яким чином оподатковується дохід від продажу громадянином – резидентом або нерезидентом нерухомого майна, що перебуває у власності менше трьох років та отримано ним у спадщину?

Відповідь:   Дохід від операцій з продажу (обміну) не частіше одного разу на рік об’єктів нерухомості, зазначених у п. 172.1 ст. 172 Податкового кодексу України (а це житловий будинок, квартира або її частина, кімната, садовий (дачний) будинок (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об'єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельну ділянку, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної статтею 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення), які перебувають у власності фізичної особи - резидента або фізичної особи - нерезидента менше трьох років, але були одержані такими фізичними особами у спадщину, не оподатковується податком на доходи фізичних осіб.   Із вказаних доходів не справляється військовий збір. При цьому, у разі продажу протягом звітного податкового року більш як одного із зазначених об’єктів нерухомості, або від продажу об’єктів нерухомості, не зазначених в п. 172.1 ст. 172 Кодексу, отриманих у спадщину, одержаний дохід буде оподатковуватися ПДФО за ставкою 5 відс – для фізичних осіб - резидентів та за ставкою 18 відс. – для фізичних осіб - нерезидентів. Також із вказаних доходів справляється військовий збір за ставкою 1,5 відс. При цьому доходи від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об’єктів нерухомості, або від продажу об’єкта нерухомості, не зазначеного в п. 172.1 ст. 172 Кодексу, отриманого у спадщину відображаються за наслідками звітного податкового року у податковій декларації (подається по строку до 1 травня року, що настає за звітним). Визначені у декларації зобов’язання з ПДФО та військового збору слід сплатити до 1 серпня року, наступного за звітним.

4. Чи потрібно подавати річну декларацію про майновий стан і доходи та сплачувати ПДФО, особі, яка отримує щомісячно грошове утримання від іншої особи згідно договору про довічне утримання?

Відповідь:   За договором довічного утримання (догляду) одна сторона (відчужувач) передає другій стороні (набувачеві) у власність житловий будинок, квартиру або їх частину, інше нерухоме майно або рухоме майно, яке має значну цінність, взамін чого набувач зобов’язується забезпечувати відчужувача утриманням та (або) доглядом довічно. Обсяги обов’язків набувача встановлюються за згодою сторін у договорі.

     У договорі довічного утримання (догляду) можуть бути визначені всі види матеріального забезпечення, а також усі види догляду (опікування), якими набувач має забезпечувати відчужувача.

     Звідси випливає, що при укладанні договору довічного утримання (догляду) відчужувач одержує дохід у вигляді вартості матеріального забезпечення та послуг з догляду (опікування), визначених у договорі.

     Дохід з джерелом його походження з України – будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні, у тому числі, але не виключно у вигляді, зокрема, інших виплат та винагород, виплачених відповідно до умов цивільно-правового договору.   Фізична особа, як резидент так і нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження з України є платником податку на доходи фізичних осіб.

     Платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів.

     Отже, при отриманні від фізичної особи доходу у вигляді вартості матеріального забезпечення та послуг з догляду (опікування), визначених у договорі довічного утримання, відчужувач зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року (по строку до 1 травня року, що настає за звітним) і сплатити (по строку до 1 серпня року, наступного за звітним) із вказаних доходівподаток на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відс. і військовий збір за ставкою 1,5 відс.

5. Яким чином оподатковується вартість спадщини, отриманої громадянином – нерезидентом від громадянина – резидента?

Відповідь:   Фізична особа - нерезидент, яка отримала спадщину від фізичної особи - резидента, зобов’язана сплатити до нотаріального оформлення успадкованого об’єкта, податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків і військовий збір за ставкою 1,5 відс.

6. Яким чином сплачується податок у разі, якщо малолітня/неповнолітня дитина отримує спадщину від фізичної особи - резидента, що не є членом сім’ї першого ступеня споріднення (бабусі)?

Відповідь:     Батьки (усиновителі) та опікуни (піклувальники) у разі отримання малолітньою/неповнолітньою дитиною спадщини, повинні подати податкову декларацію від імені малолітньої/неповнолітньої дитини та сплатити податок на доходи фізичних осіб за ставкою – 5 відс. Також сплачується 1,5 відс. військового збору. Водночас якщо об’єкт спадщини успадковується спадкоємцем-нерезидентом, ставка податку на доходи фізичних осіб становить 18 відс.

Докладніше дивись за посиланням: http://ck.sfs.gov.ua/media-ark/news-a...

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
29.04.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Відстрочку від мобілізації для студентів і педагогів можуть обмежити: законопроєкт ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 22.04.2025 Категорію тих, хто має переважне право залишення на роботі при звільненні, розширять: проєкт закону Як ДПС застосовуватимуть відеореєстр...
10.02.2025
У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт про підвищення мінімальної зарплати, пенсій та прожиткового мінімуму
Більше за темою: Мінімальна зарплата та прожитковий мінімум – 2025: які розміри та на що вплинуть Розмір мінімальної заробітної плати Парламентарі подали законопроєкт № 12462, яким передбачається підвищення прожиткового мінімуму, мінімальної зарплати та мінімальної пенсії за віком у 202...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
Нове
02.05.2025
Як відмовитися від спадщини та які наслідки
Прийняття спадщини – важливий юридичний крок, що має наслідки не лише майнового характеру. До складу спадщини входять не тільки права, а й обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Спадкоємцям можуть залишитися не виплачені...
02.05.2025
Вимоги до зберігання готової продукції
Безпечне зберігання готової продукції є важливим етапом виробничого процесу, що впливає не лише на якість товару, а й на безпеку працівників. Невиконання вимог з охорони праці під час організації складського господарства може призвести до травматизму, пожеж, пошкодження продукції або матеріальних вт...
02.05.2025
Після завершення митного оформлення складено РК_2: як у ПН відобразити коригування обсягу операцій вивезення товарів-РЕЗ
Більше за темою: Режим експортного забезпечення ПДВ: аналізуємо роз’яснення ДПС Як у податковій декларації з ПДВ відображається коригування обсягу операцій з вивезення за межі митної території України в митному режимі експорту товарів-РЕЗ після завершення митного оформлення, складан...
Кращі матеріали
Центр сповіщень