Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Міфи і правда про нові штрафи за порушення трудового законодавства

16.01.2017

Напередодні нового року інформаційне бізнес-простір України сколихнула новина про черговий виток боротьби державної машини з зарплатами "в конвертах", а саме про введення нового 300-тисячного штрафу.

Деякі законодавчі зміни в цій сфері дійсно були прийняті, але оскільки інформація була суттєво викривлена, новина спровокувала паніку серед підприємців.

Розберемося, яким чином будуть перевіряти підприємців на предмет виконання вимоги про виплату мінімальної заробітної плати у розмірі 3200 гривень і хто буде проводити контроль і притягати до відповідальності за порушення в цій сфері.

Мінімальна заробітна плата з 1 січня 2017 року встановлена в розмірі 3200 гривень. Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман, передбачаючи прагнення багатьох підприємців ухилитися від виконання цього зобов'язання, у своєму виступі не тільки підкреслив необхідність виплати мінімальної заробітної плати у збільшеному розмірі, але і пригрозив підприємцям багатотисячними штрафами.

У зв'язку із збільшенням розміру мінімальної заробітної плати був прийнятий Закон України "Про внесення змін у деякі законодавчі акти України" (Закон №1774-VIIІ), у тому числі посилює порядок контролю за дотриманням законодавства у сфері офіційного оформлення трудових відносин з громадянами. Закон був підписаний Президентом 27 грудня 2016 року, саме ця новина була подана деякими виданнями як "введення штрафу за виплату зарплат "у конверті" у розмірі 100 мінімальних заробітних плат".

Закон N 1774-VIIІ, серед іншого, справді вносить зміни до ст. 265 Кзпп України, якою передбачена відповідальність за порушення законодавства про працю. І спрямовані вони, в першу чергу, на встановлення відповідальності за недопуск до перевірки: за такі дії передбачається штраф у 3-кратному розмірі мінімальної заробітної плати. При цьому, штраф виплачується вже у 100-кратному розмірі МЗП, якщо перевірка стосується питань оформлення працевлаштування працівників і сплати ЄСВ у зв'язку з цим. Розмір штрафу за зарплату "в конверті" залишається колишнім — в тридцятикратному розмірі МЗП. Закон N 1774-VIIІ також надає органам місцевого самоврядування проводити перевірки додержання законодавства про працю та зайнятість населення, а також застосовувати штрафи за відповідні порушення.

Звертаємо увагу, що вже в 2017 році у зв'язку з незнаходженням за адресою реєстрації у підприємства можуть виникнути проблеми. Податкові органи дуже часто трактують цей факт як недопуск до проведення перевірки або створення перешкод для її проведення. Така спокуса може виникнути і у перевіряючих законодавство про охорону праці.

У разі оформлення фіктивної часткової зайнятості підхід перевіряючих швидше за все виявиться дуже простий — у разі виявлення співробітника на робочому місці після закінчення його робочого часу цей факт буде відповідним чином документуватися і служити підставою для застосування штрафу.

При цьому буму перевірок за додержанням законодавства про працю в 2017 році чекати не варто. Оскільки в кінці 2016 року був прийнятий Закон України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", до 31 грудня 2017 року, в тому числі і на проведення "трудових" позапланових перевірок, в Україні введено мораторій.

Виняток можуть становити лише позапланові перевірки за ініціативою самого суб'єкта, за рішенням суду або у разі настання аварії або смерті, пов'язаних з діяльністю суб'єкта. Крім того, позапланові перевірки, за умови погодження Державної регуляторної службою, можуть проводитися на підставі обґрунтованого звернення фізичної особи про порушення його прав. Тобто цілком реальною причиною позапланової перевірки на підприємстві на предмет дотримання законодавства про працю може стати заява працівника про не укладання з ним трудового договору та виплати заробітної плати "в конверті".

Юрій

Радзієвський

Керуючий партнер адвокатського бюро "Радзієвський і Партнери"

Джерело: https://delo.ua/

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
13.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Держстат планує припинити ЄДРПОУ: розпочато обговорення Внесено зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 02.05.2025 Працівникам планують надати прав...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
Нове
16.05.2025
Зовнішня торгівля України товарами за І квартал 2025 року
За І квартал 2025 року експорт товарів становив 9 952,7 млн дол. США, або 93,1 % порівняно із І кварталом 2024 року, імпорт – 18 467,5 млн дол. США, або 114,7 %. Негативне сальдо склало 8 514,8 млн дол. США (за І квартал 2024 року також негативне – 5 399,1 млн дол. США).  ...
16.05.2025
Як реформи в сфері захисту довкілля вплинуть на бізнес
«Зелений» перехід, сталі рішення та впровадження найкращих доступних технологій – це не перешкоди для роботи економіки, а вимога часу та нові можливості розвитку. Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук обговорила найбільш гострі питання з представни...
16.05.2025
Стратегія розвитку фінансового сектору: Рада з фінансової стабільності схвалила зміни
Рада з фінансової стабільності (далі – РФС) на засіданні 13 травня зосередилася на підготовці до восьмого перегляду програми розширеного фінансування з Міжнародним валютним фондом та ухвалила низку рішень.  По-перше, РФС схвалила зміни до Стратегії розвитку фінансового сектору України, з...
Кращі матеріали
Центр сповіщень