Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Як підприємці можуть використовувати М-тест

05.01.2017

Це універсальна формула, завдяки якій кожен підприємець може порахувати, у скільки йому обійдеться введення того чи іншого регуляторного акта.

Державна регуляторна служба України рекомендує інструмент для малого і середнього бізнесу: М-тест.

Внесок в економіку, який генерує малий бізнес в цивілізованих країнах, змушує рахуватися з ним. Наприклад, в ЄС 99 з 100 підприємств знаходяться в секторі МСП (малі та середні підприємства). У цьому перша причина появи М-теста.

За даними Державної фіскальної служби, в Україні МСП, починаючи з 2008 року, забезпечує сплату більш ніж 60 % податків і зборів, а також забезпечує робочі місця 80% з усіх задіяних у бизнессфере.

Друга причина появи і впровадження М-теста – загальноприйнятий у всьому світі факт про те, що вартість виконання обов'язкових регуляторних вимог сильно розрізняється для великого та малого бізнесу. Різниця досягає 100 разів. Це означає, що малі фірми часто опиняються в невигідному становищі порівняно з великими суб'єктами.

Припустимо, затверджено новий регуляторний акт – у вигляді щомісячного звіту. На заповнення звіту потрібно безперервна робота однієї людини протягом 8 годин. Один звіт заповнюється на підприємстві, де працюють 500 чоловік, і 20 з них в бухгалтерії, а другий звіт заповнюється в магазині, де працює один найманий працівник. Різниця очевидна.

Часто великі підприємства користуються адміністративними бар'єрами як конкурентною перевагою. Дорогі ліцензія, сертифікат або дозвіл, або ж велика кількість звітності можуть звести до мінімуму присутність на ринку малих підприємств, тобто знизити конкуренцію.

Розуміючи це, Євросоюз і вирішив, що, беручи державні рішення, перш за все треба оцінювати, скільки буде коштувати це рішення малому бізнесу.

М-тест вирішує дві задачі. Перша – розрахунок тимчасових і матеріальних витрат. Друга – які, при необхідності, застосувати компенсаторні заходи.

Наочний приклад – ситуація з введенням реєстраторів розрахункових операцій (касових апаратів). Державна регуляторна служба України надала результати розрахунків вартості впровадження касових апаратів для малого бізнесу. Вартість цього проекту виявилася величезною, а просто непідйомною – за перший рік впровадження касових апаратів представникам малого бізнесу треба витратити зі своїх гаманців 37 мільярдів гривень!

Тоді всі (влада, органи-ініціатори і т. д.) зрозуміли, що насправді це неможливо, тому що цих коштів просто немає. В результаті було скасовано обов'язкове введення касових апаратів для підприємців, річний дохід яких не перевищує 1 млн гривень. Також скасовано положення про застосування штрафів до таких підприємців.

Другий переконливий приклад ефективності М-теста для малого бізнесу – популярна форма звітності з алкогольних напоїв. Суть проблеми: 11.02.2016 Мінфін затвердив наказ №49 «Про затвердження форм звітності щодо виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, та порядку її заповнення».

Підприємці збунтувалися – форма звіту настільки складна, що на її заповнення потрібно 24 години безперервної роботи. Крім того, у звіті категорично заборонені описки і помилки, а невірне заповнення передбачає штраф до 17 тис. грн. Державної регуляторної службою України та Громадською радою при ГРС, спільно з представниками виробників та дистриб'юторів пива, а також виробників і дистриб'юторів сигарет, був проведений аналіз регуляторного впливу Наказу № 49 з використанням методики М-теста.

На виході Мінфін отримав від ГРС наступні цифри: вартість введення обов'язкового щомісячного звіту за наказом №49 для дрібних підприємців України складе 4,6 млрд грн. за перший рік і 22,8 млрд грн. – за п'ять.

На підставі цього розрахунку Державна регуляторна служба змогла домогтися перегляду форми звітності.

Джерело: http://www.litsa.com.ua/show/a/33726

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
29.04.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Відстрочку від мобілізації для студентів і педагогів можуть обмежити: законопроєкт ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 22.04.2025 Категорію тих, хто має переважне право залишення на роботі при звільненні, розширять: проєкт закону Як ДПС застосовуватимуть відеореєстр...
10.02.2025
У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт про підвищення мінімальної зарплати, пенсій та прожиткового мінімуму
Більше за темою: Мінімальна зарплата та прожитковий мінімум – 2025: які розміри та на що вплинуть Розмір мінімальної заробітної плати Парламентарі подали законопроєкт № 12462, яким передбачається підвищення прожиткового мінімуму, мінімальної зарплати та мінімальної пенсії за віком у 202...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
Нове
02.05.2025
З 1 травня можна отримати в електронній формі дозвіл на імпорт критично важливих для фронту товарів
Більше за темою: Нестача імпортного товару: як відобразити в обліку? З 1 травня 2025 року в Україні запроваджується електронна форма видачі дозволів на імпорт товарів військового призначення та подвійного використання. Це стало можливим у межах експериментального проекту в сфері державного екс...
01.05.2025
Україна успішно пройшла скринінг ЄС за розділом «Підприємництво та промислова політика»
У Брюсселі відбувся офіційний скринінг відповідності українського законодавства нормам Європейського Союзу за розд. 20 «Підприємництво та промислова політика».  Зустріч онлайн відкрила голова Делегації та головний переговірник Віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євро...
30.04.2025
Спрощено правила для розвитку приватного газовидобутку
Уряд ухвалив важливе рішення для прискорення вітчизняного газовидобутку. Про це повідомив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час засідання Кабміну 29 квітня.  «Приватним підприємствам нафтогазовидобувної сфери максимально спрощуємо процедури облаштування установок зберігання енергії...
Кращі матеріали
Центр сповіщень