Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Єдинник-юрособа зобов’язаний дотримуватися обмеження ПК щодо складу засновників


Суть спору

ТОВ отримало від органу ДПС індивідуальну податкову консультацію (далі – ІПК), яка стосувалася обмеження, установленого для єдинників пп. 291.5.5 ПК.

Дана норма передбачає, що не можуть бути платниками єдиного податку (далі – ЄП) першої – третьої груп суб'єкти господарювання, у статутному капіталі яких сукупність часток, що належать юрособам, які не є єдинниками, становить або перевищує 25 %. А запитання платника податків у запиті на надання ІПК було таким: чи може юрособа обрати спрощену систему оподаткування, якщо розмір його частки в статутному капіталі становить або перевищує 25 %, що належать іноземній юрособі, яка зареєстрована та сплачує податки на території та відповідно до права Великобританії. Орган ДПС в оспорюваній ІПК дійшов висновку, що такий платник не має права застосовувати спрощену систему. ТОВ не погодилося із цим і подало до адміністративного суду позов про скасування ІПК.

Суд першої інстанції відмовив ТОВ у задоволенні позову. Апеляційний суд залишив це рішення без змін. Тоді ТОВ подало касаційну скаргу до Верховного Суду.

Висновки суду

Верховний Суд відмовив у задоволенні касаційної скарги та залишив чинним рішення судів першої та апеляційної інстанцій (Постанова Верховного Суду від 26.03.20 г., ЄДРСР, реєстр. № 88431143).

Коментар

Для платників ЄП першої – третьої груп ст. 291 ПК установлено ряд обмежень. Вони стосуються обсягу доходу єдинника, кількості найманих співробітників, видів проваджуваної діяльності, порядку розрахунків.

Одне з обмежень, про яке йдеться в розглянутому судовому рішенні, стосується складу засновників (учасників) юрособи. Воно прописане в пп. 291.5.5 ПК, згідно з вимогами якого не може перейти на спрощену систему юрособа, у статутному капіталі якої сукупність часток, що належать юрособам, які не є єдинниками, становить або перевищує 25 %. Крім того, згідно з пп. 291.5.7 ПК не можуть бути єдинниками фізичні та юридичні особи – нерезиденти.

Платник податків порахував, що надана йому ІПК не відповідає діючому законодавству. Посилаючись на пп. 291.5.5 ПК, він указав, що ПК не містить обмежень щодо системи оподаткування іноземних юридичних осіб, які є засновниками юрособи – платника ЄП. Тому юрособа, засновником якої є іноземна юрособа, яка обкладається податком за правилами іншої держави, може обрати спрощену систему. Однак, як бачимо, така позиція не має законодавчих підстав, і суди всіх інстанцій, аж до Верховного Суду, відмовили ТОВ у задоволенні його позовних вимог.

Нагадаємо також, що відповідно до пп. 14.1.1721 ПК ІПК – це роз'яснення контролюючого органу, надане платникові податків щодо практичного використання окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль над дотриманням якого покладено на контролюючий орган, і зареєстроване в єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій.

Правила отримання ІПК визначені ст. 52 ПК і Порядком, затвердженим наказом ДФС від 25.07.17 р. № 293. А практична користь отримання ІПК випливає з норм ст. 53 ПК, згідно з якими платник податків не може бути притягнутий до відповідальності, якщо він діяв на підставі ІПК, наданої йому контролюючим органом.

Тому у всіх спірних ситуаціях (а їх у податковому законодавстві чимало через нечіткість формулювань норм) платникам податків варто заручатися позицією контролюючих органів, викладеною в ІПК, адже це допоможе уникнути фінансових санкцій.

Також платникам податків слід пам’ятати, що отримана ІПК не догма й у них є право оскаржити її в судовому порядку.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
03.04.2025
Посадова інструкція для голови фермерського господарства
У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інструкцію для голови фермерського господарства (далі – ФГ). Зокрема, з’ясуємо, які розділи повинна мати інструкція та в якому випадку в неї слід вносити зміни. У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інстру...
06.02.2025
Плата за землю: звітуємо за 2025 рік
Плата за землю складається із земельного податку та орендної плати за землі державної та комунальної власності (далі – орендна плата). Тобто, якщо у власності суб’єкта господарювання є земельні ділянки або він орендує землі державної чи комунальної власності, йому потрібно звітувати за т...
21.03.2025
Як ФГ визначити своїх кінцевих бенефіціарів
Юридичні особи (в т. ч. ФГ) повинні подавати інформацію про своїх кінцевих бенефіціарних власників (далі – КБВ) (або про їх відсутність). За несвоєчасне подання такої інформації передбачено штрафні санкції. Про порядок та строки такого інформування розповімо в цій статті. Юридичні особи (в т....
Нове
24.04.2025
Як повідомити про зміну відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального
З 08.04.2025 набула чинності постанова КМУ від 04.04.2025 № 374, якою затверджено, зокрема, Порядок ведення Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального, Порядок заповнення заяв щодо ліцензії на право зберігання пального та форму витягу з Реєстру . У статті розповімо, в яких випадках суб...
17.04.2025
Ліцензії на алкоголь, тютюн, пальне: хто має оновити інформацію до 01.07.2025?
Особи, які мають ліцензії, до 01.07.2025 мають подати органу ліцензування оновлені відомості. Розглянемо, хто та яким чином має їх подати у зв'язку із змінами правил ліцензування операцій з алкоголем, тютюном та пальним з 01.01.2025 – у зв’язку з уведенням у дію норм Закону від 18.0...
11.04.2025
Як перетворити приватне підприємство на ТОВ у зв’язку зі скасуванням Господарського кодексу?
Діяльність приватних підприємств нині регулюється нормами Господарського кодексу (далі – ГК). Однак у серпні 2025 року ГК втратить свою силу. Тому вже зараз у власників багатьох приватних підприємств постають запитання, що буде з їхнім підприємством після втрати сили ГК, чи потрібно щось зміню...
Кращі матеріали
Центр сповіщень