Колишня редакція п. 525 підрозд. 10 розд. XX Податкового кодексу (далі - ПК) (зміну вніс Закон від 17.03.20 р. № 532-IX, далі - Закон № 533) звільняла від сплати податку на нерухомість на період з 1 березня по 30 квітня 2020 року. Нова редакція цього пункту (зміну вніс Закон від 30.03.20 р. № 540-IX) скоротила таке звільнення на один місяць. Тепер податок можна не сплачувати тільки за березень.
Ця пільга запроваджена як для юридичних, так і для фізичних осіб.
Крім житла! Звільнення діє тільки для податку за об’єкти нежитлової нерухомості. При цьому неважливо, використовуються вони в господарській діяльності чи ні. Пільг щодо житлової нерухомості не передбачено. |
Звичайним шляхом – за допомогою подання уточнюючої декларації. Її повинні подати всі, хто на 2020 рік подавав податкову декларацію з податку на нерухоме майно, що відрізняється від земельної ділянки (зараз застосовують форму, затверджену наказом Мінфіну від 10.04.15 р. № 408, у редакції наказу Мінфіну від 15.11.18 р. № 897). Оскільки звільнення діє тільки в частині нежитлової нерухомості, в уточненці потрібно заповнити додаток 2. Для фізосіб перерахунок суми податку на нерухомість повинні проводити податківці.
Треба сказати, що при заповненні уточнюючої декларації платники зіткнуться з відсутністю коду пільги в Довіднику пільг (гр. 16 додатка 2), а також розміру пільги у відсотках (гр. 17 додатка 2). Можливо, контролери найближчим часом роз'яснять, що потрібно зазначати в цих графах. Але поки що, мабуть, ці графи потрібно залишити порожніми.
У принципі уточненка повинна заповнюватися таким чином (припустимо, що платником подається перша уточнююча декларація цього року):
Якщо платник податків, керуючись Законом № 533, уже подавав уточнюючу декларацію, то йому потрібно подати наступну уточнюючу декларацію, щоб збільшити податок на нерухомість за квітень 2020 року. Цю нову уточненку потрібно заповнити так само, як показано вище, але з такими особливостями:
Важливий нюанс! У п. 525 підрозд. 10 розд. XX ПК чітко встановлено: у разі подання уточнюючих декларацій для збільшення податкових зобов’язань за квітень 2020 року до платника податків не застосовуються штрафні санкції ні за ст. 50 ПК – за самостійне виправлення помилок, ні за п. 120.2 ПК – за те, що він не виконав умови самостійного внесення змін до податкової звітності. |
У колишній редакції п. 525 підрозд. 10 розд. XX ПК ніяких вказівок із цього приводу не було. Тому можна було сказати: оскільки податкове зобов'язання за I квартал потрібно сплатити до 30.04.20 р. (пп. «б» пп. 266.10.1 ПК), уточнюючу декларацію з податку на нерухомість слід подати не пізніше 29.04.20 р. Проте в новій редакції цього пункту встановлено інший строк: таку уточнюючу декларацію потрібно подати не пізніше 30.04.20 р. (це четвер).
Згідно з новою редакцією п. 525 підрозд. 10 розд. XX ПК платники податку на нерухомість сплачують податкове зобов'язання за квітень 2020 року в повному обсязі за місцезнаходженням об'єкта нежитлової нерухомості у строк до 30.06.20 р.
І якщо буквально читати цю норму, то вона стосується всіх платників (і тих, хто уточнював податкові зобов'язання, і тих, хто цього не робив), а також усієї нерухомості (і житлової, і нежитлової)! При цьому пеня і штрафні санкції, передбачені ПК за порушення строків сплати податкових зобов'язань, за такий період не застосовуються!
Тобто виходить, що за I квартал зменшену суму податкових зобов'язань потрібно сплатити у звичайні строки – до 30.04.20 р. (тобто не пізніше 29.04.20 р., це середа).
А ось плату за II квартал начебто доведеться розділити. У цій частині депутати, мабуть, помилилися – як то кажуть, хотіли зробити як краще, а вийшло, як завжди. Вийшло явне непорозуміння. Виходить, що суму за квітень потрібно сплатити не пізніше 26.06.20 р. (28.06.20 р. – святковий день, який випадає на вихідний, а вихідний переноситься на 29.06.20 р.), а решту платежу за II квартал – не пізніше 29.07.20 р. (середа). Ну і чого депутати домоглися?..
Важливий нюанс! Ще раз підкреслимо, що в п. 525 підрозд. 10 розд. XX ПК чітко сказано: за порушення строків сплати податкових зобов’язань за квітень 2020 року пеня і штрафні санкції не нараховуються. І податківці це розуміють. Тому в п. 3 Листа № 9 вони повідомили, що і пеню, і штрафні санкції вони збираються застосовувати тільки в тому випадку, якщо буде порушений звичайний строк сплати податкових зобов’язань за II квартал – 29.07.20 р. |
Як і для плати за землю, звільнення від сплати податку на нерухомість за один місяць – мало. Але потрібно знати: так само, як і стосовно плати за землю, за податком на нерухомість може виникнути як переплата (якщо буде подана уточнююча декларація на зменшення, але податок сплачений), так і недоїмка (якщо податок не буде сплачений без подання уточнюючої декларації).
Але пам'ятайте: якщо ви порушили податкове законодавство протягом трьох місяців – з 1 березня по 31 травня 2020 року, то застосовувати до вас штрафні санкції податкова взагалі не має права (новий п. 521 підрозд. 10 розд. XX ПК). Отже, ще є час для того, щоб трохи заспокоїтися і зрозуміти, що робити далі.