Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Чи утримується ПДФО та ВЗ з суми допомоги по тимчасовій непрацездатності, що нараховується та виплачується ПФУ

14.11.2023 89 0 0

Чи утримуються та перераховуються до бюджетів суми ПДФО та військового збору з суми допомоги по тимчасовій непрацездатності, що нараховується та виплачується Пенсійним фондом України, ФО, яка переселилася з тимчасово окупованої території або зони надзвичайної ситуації?

Головне управління ДПС у Харківській області повідомляє, що оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ), згідно з пунктом 163.1 статті 163 якого об’єктом оподаткування резидента є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Відповідно до підпункту 165.1.1 пункту 165.1 статті 165 ПКУ передбачено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються, зокрема, суми державної та соціальної матеріальної допомоги, державної допомоги, компенсацій, вартість соціальних послуг та реабілітаційної допомоги (включаючи грошові компенсації особам з інвалідністю, на дітей з інвалідністю при реалізації індивідуальних програм реабілітації осіб з інвалідністю, суми допомоги по вагітності та пологах), винагород і страхових виплат, які отримує платник податку з бюджетів та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Водночас, винятки, передбачені підпунктом 165.1.1 пункту 165.1 статті 165 ПКУ, не поширюються на виплату заробітної плати, грошової (вихідної) допомоги при виході на пенсію (у відставку) та виплату, пов’язану з тимчасовою втратою працездатності.

Разом з тим, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються інші доходи, крім зазначених у статті 165 ПКУ (підпункт 164.2.20 пункту 164.2 статті 164 ПКУ).

Також, зазначені доходи є об’єктом оподаткування військовим збором (підпункт 1.2 пункту 16 прим. 1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ).

Податковий агент, який нарахує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків, визначеною статтею 167 ПКУ та військовий збір за ставкою 1,5 відсотка, визначеною підпунктом 1.3 пункту 16 прим. 1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, із суми такого доходу за його рахунок (підпункт 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 та підпункт 1.4 пункту 16 прим. 1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ).

Таким чином, з суми допомоги по тимчасовій непрацездатності, що нараховується та виплачується Пенсійним фондом України фізичній особі, яка переселилася з тимчасово окупованої території або зони надзвичайної ситуації, утримуються та перераховуються до бюджетів суми податку на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків та військового збору за ставкою 1,5 відсотка.

При цьому робочі органи Фонду мають виконати усі встановлені ПКУ функції податкового агента.

https://kh.tax.gov.ua

Коментарі до матеріалу