Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Держбюджет–2026: мінімальна зарплата та реальна вартість порушень трудового законодавства

26.12.2025

 12 грудня 2025 року офіційно оприлюднено Закон України «Про Державний бюджет України на 2026 рік». Для роботодавців і працівників цей документ має не лише фінансове, а й пряме юридичне значення, адже саме від розміру мінімальної заробітної плати залежить вартість кожного порушення трудового законодавства.

 У 2026 році держава зробила принциповий вибір: мінімальна зарплата встановлена одразу на весь рік, без поетапного підвищення. Це означає прогнозованість — але й фіксацію штрафних ризиків.

 Мінімальна заробітна плата у 2026 році

 З 1 січня 2026 року мінімальна заробітна плата становить:

  •  8 647 грн — у місячному розмірі;
  •  52 грн — у погодинному розмірі.

 Важливо: оскільки МЗП не змінюється протягом року, усі штрафи за статтею 265 КЗпП застосовуються в однаковому розмірі протягом усього 2026 року.

 Чому мінімальна зарплата — це не лише про оплату праці

Мінімальна зарплата — це базова розрахункова величина для:

  •  штрафів Держпраці;
  •  фінансової відповідальності роботодавця;
  •  оцінки «ціни» кожного кадрового рішення.

 Навіть один неправильно оформлений працівник може коштувати бізнесу більше, ніж місячний фонд оплати праці.

 Ключові штрафи за порушення трудового законодавства у 2026 році

 Неоформлені працівники та зарплата «в конвертах»

Розмір штрафу:

  •  10 МЗП (86 470 грн) — за перше порушення;
  •  30 МЗП (259 410 грн) — за кожного працівника при повторному порушенні протягом двох років.

 Для роботодавців — платників єдиного податку І–ІІІ груп за перше порушення застосовується лише попередження.

Приклади:

  • Працівника допустили до роботи без трудового договору — штраф 86 470 грн.
  • Повторно виявлено двох неоформлених працівників — штраф понад 500 тис. грн.

 Трудові відносини маскуються договорами ЦПХ — ризик перекваліфікації та максимальних санкцій.

 Недопущення або перешкоджання перевірці Держпраці

Розмір штрафу:

  • 3 МЗП (25 941 грн) — за створення перешкод перевірці;
  • 16 МЗП (138 352 грн) — за недопуск до перевірки щодо неоформлених працівників.

 Приклад:

Відмова допустити інспектора «через відсутність керівника» — штраф може бути вищим, ніж за саме порушення.

 Порушення строків виплати заробітної плати

Розмір штрафу:

  •  3 МЗП (25 941 грн).

Приклади:

  •  Затримка зарплати навіть на кілька днів — підстава для штрафу.
  •  Фінансові труднощі не визнаються поважною причиною.
  •  Систематичні затримки — високий ризик перевірок і судових спорів.

 Недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці

Розмір штрафу:

  •  2 МЗП (17 294 грн) за кожного працівника.

Приклади:

  •  Неправильна оплата нічних або святкових годин.
  •  Відсутність доплат за надурочну роботу.
  •  Помилки у розрахунках множаться на кількість працівників.

 Порушення гарантій працівників, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України "Про військовий обов’язок і військову службу", "Про альтернативну (невійськову) службу", "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"

Розмір штрафу:

  •  4 МЗП (34 588 грн) за кожного працівника.

 Для роботодавців — платників єдиного податку І–ІІІ груп за перше порушення застосовується попередження.
 Ці порушення перебувають під особливою увагою контролюючих органів з огляду на воєнний стан.

 Інші порушення трудового законодавства

Розмір штрафу:

  •  1 МЗП (8 647 грн) — за кожне порушення;
  •  2 МЗП (17 294 грн) — за повторне протягом року.

 Порушення правил застосування трудових договорів з нефіксованим робочим часом

 Закон дозволяє такі договори, але встановлює чіткі межі.

Порушенням вважається:

  •  перевищення допустимої кількості таких договорів (ст. 21-1 КЗпП);
  •  ведення недостовірного обліку фактично відпрацьованого часу.

Розмір штрафу:

  •  3 МЗП (25 941 грн) за кожного працівника.

Приклади:

  •  Масове використання договорів з нефіксованим часом — штрафи на сотні тисяч гривень.
  •  Працівник фактично працює повний день, але табель цього не відображає.
  •  Договори використовуються для маскування повної зайнятості.

 Воєнний стан: коли штрафів можна уникнути

 Якщо роботодавець повністю та в установлений строк виконує припис про усунення порушень, штрафи за ст. 265 КЗпП не застосовуються.
 Але це не стосується неоформлених працівників, недопусків та повторних порушень.

 ОТЖЕ

  •  У 2026 році кожне порушення має чітку грошову «ціну».
  •  Штрафи легко накопичуються й швидко досягають критичних сум.
  •  Воєнний стан не скасовує відповідальність, але дає шанс її уникнути — за умови своєчасних дій.
  •  Кадрова дисципліна значно дешевша, ніж штрафи та суди.

 Головний висновок:

  • у 2026 році трудове законодавство — це не формальність, а зона підвищених фінансових ризиків, які роботодавцю варто прораховувати заздалегідь.

Інспекція з питань праці та зайнятості населення Дніпровської міської ради

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
20.02.2026
Зміни в законодавстві з 16 по 20 лютого 2026 року
Уряд запровадив оцінку результативності інвестиційних проєктів Кабінет Міністрів України затвердив нові правила, за якими оцінюватимуть результативність публічних інвестиційних проєктів після їх завершення. Уряд оновив правила закупівлі вживаних транспортних засобів для військових частин Уряд пос...
29.12.2025
З 1 січня 2026 року посадові оклади соціальних працівників зростуть майже в 2,5 рази
26 грудня Уряд ухвалив рішення про підвищення посадових окладів для фахівців, що працюють у надавачів соціальних та реабілітаційних послуг. З 1 січня 2026 року постанова набирає чинності. Наразі в Україні близько 80 тис. фахівців, які працюють у сфері соціальних та реабілітаційних послуг. Саме від ...
12.01.2026
Податкова соціальна пільга для платника податку з двома і більше дітьми до 18 років
Податкова соціальна пільга (ПСП) і граничний дохід, що дає право на неї у 2026 році Податкова соціальна пільга (ПСП) на дітей у 2026 році Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків звертає увагу, що відповідно до п.п. 169.1.1 п. 169.1 ст. 169 Податкового кодек...
Нове
27.03.2026
Випуск: Новини тижня для бюджетних установ (23.03.2026 - 27.03.2026)
Бюджет. Бухгалтерський огляд   Ситуація із залишками коштів у місцевих бюджетах потребує додаткового аудиту і врегулювання з боку держави Щороку в місцевих бюджетах залишаються невикористаними приблизно 10-15% коштів. Ці гроші могли б піти на фінансування соціальних програм або на Збройні си...
27.03.2026
Недійсність умов колективного договору
Чи можуть бути в колективному договорі умови, що погіршують становище працівників, порівняно з чинним законодавством? Про це запитали працівниці закладу торгівлі. Посадовець управління інспекційної діяльності у Запорізькій області роз’яснив, що, відповідно до статті 16 Кодексу законів про прац...
27.03.2026
За яким кодом класифікації доходів бюджету сплачується роботодавцями внесок на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі штрафів та пені за несплату чи за порушення порядку сплати внеску?
Головне управління ДПС в Одеській області повідомляє, що з 01 січня 2026 року введено в дію Закон України від 15 січня 2025 року № 4219-IХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення права осіб з інвалідністю на працю» (далі – Закон № 4219), яким внесе...