Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Міським, сільським та селищним головам не можна визначати собі премії та надбавки

20.04.2023 74 0 0

Бути міським, сільським чи селищним головою або головою місцевої ради важко та відповідально. Особливо, коли треба слідкувати не лише за добробутом та благоустроєм міста, але й за тим, щоб не порушувати вимоги антикорупційного законодавства. 

Аби трохи полегшити життя українських голів, ми підготували три поради щодо запобігання конфлікту інтересів, які стануть їм у нагоді.

Правило № 1. Не можна самостійно визначати собі премії та надбавки 

Голова може отримувати 5%, 50% і навіть 250% премій чи надбавок. Але він не може визначати розмір таких виплат САМОСТІЙНО. Це конфлікт інтересів.

Конфлікт інтересів виникає тоді, коли у вас є дискреційні повноваження (тобто на власний розсуд), які ви можете використати на свою користь. У цьому випадку - обрати розмір своєї премії самостійно. Про дискреційні повноваження можна прочитати у Базі знань НАЗК.  

Не важливо, скільки відсотків премії ви встановите -  50% чи 250%. Жоден публічний службовець не може самостійно об'єктивно оцінити свою роботу, щоб визначати розмір премії чи надбавки.

Правило № 2. Не збирайте комісію, яка має вас преміювати, зі своїх підлеглих

Створювати спеціальну комісію для преміювання голови не потрібно. Тим паче, якщо в до цієї комісії входять його підлеглі: заступники, керівники чи спеціалісти підрозділів. Якщо вам здається, що так ви уникнете конфлікту інтересів, адже розмір виплат визначаєте не ви, то вам це лише здається. Комісія з підлеглих не може об’єктивно оцінити вашу роботу, адже ви маєте прямий вплив на цих людей.

Рішення про преміювання мера має приймати місцева рада.

Правило № 3. Для уникнення конфлікту інтересів голови, місцева рада має визначити чітку суму премій

Місцевій раді потрібно визначити конкретну суму або відсоток премії голови. У рішенні мають бути вказані чіткі розміри щомісячного преміювання. Загальні умови встановлення премій та надбавок головам визначені постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів».

Отримуйте премії доброчесно. А НАЗК завжди вам у цьому допоможе.

https://wiki.nazk.gov.ua

Коментарі до матеріалу