Денис Улютін: Прозорість і підзвітність в управлінні державними коштами - невід’ємна складова реформи управління публічними фінансами
7 лютого відбувся форум «Вступ України до ЄС: формування трансформаційного порядку денного» за участю представників Уряду України, державних інституцій, Представництва ЄС в Україні та керівників громадських проектів. Захід організували Офіс Віце-прем'єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції та Міністерство юстиції України у партнерстві з проектом «Сприяння наближенню України до ЄС у сфері верховенства права» (3*E4U).
Міністерство фінансів України представляв Перший заступник Міністра фінансів Денис Улютін. Під час заходу учасники обговорили процес реформування сфер державного управління, зокрема трансформації у галузі публічного управління, а також зміцнення демократичних інституцій в Україні.
Виступаючи під час Форуму, Денис Улютін подякував міжнародним партнерам за фінансову і експертну підтримку у впровадженні реформ в Україні, зокрема реформи управління публічними фінансами. Він зазначив, що реформа імплементується у чіткій координації з боку європейських партнерів, зокрема і відповідно до рекомендацій Європейської Комісії, наданих за результатами скринінгу українського законодавства на відповідність праву ЄС (09-10 жовтня 2024 року, м. Брюссель, Бельгія).
«Попри повномасштабну війну, Україна забезпечила стабільність державних фінансів, підтвердила відданість євроінтеграційним прагненням та імплементації задекларованих реформ. Мінфін впровадив низку системних змін і досягнув прогресу у реформуванні системи управління публічними інвестиціями, бо це - важіль стратегічного планування інвестицій в країні. Перш ніж витрачати кошти на ті чи інші державні проекти потрібно чітко розуміти, на що саме їх буде спрямовано і яких результатів буде досягнуто. Це масштабна реформа, що безпосередньо стосується ефективності використання публічних коштів і вже запущена Мінфіном у координації з Верховною Радою України», - зазначив Денис Улютін.
Перший заступник Міністра окреслив головні результати реформування системи управління державними фінансами, що наближують Україну до вступу до ЄС:
Відновлено середньострокове бюджетне планування. Схвалено Бюджетну декларацію на 2025–2027 роки та ухвалено Закон щодо відновлення середньострокового бюджетного планування на місцевому рівні.
«Ми відновили середньострокове бюджетне планування. Схвалена середньострокова бюджетна декларація дає змогу головним розпорядникам коштів планувати бюджетні періоди не на один, а на три роки. Водночас Мінфін приділяє велику увагу оцінці фіскальних ризиків й управлінню ними. На рівні державного бюджету велика робота у цьому напрямі вже зроблена, далі триватиме процес ухвалення нового Бюджетного кодексу України, що відновить середньострокове бюджетне планування на місцевому рівні», - підкреслив Денис Улютін.
Досягнуто результатів у реформуванні системи публічних інвестицій. Утворено Міжвідомчу робочу групу з питань реформування системи управління публічними інвестиціями; схвалено відповідну Дорожню карту і розроблено план її реалізації на 2024–2028 рр. Також Уряд утворив Стратегічну інвестиційну раду та затвердив Порядок підготовки, подання і відбору концепцій публічних інвестиційних проектів на 2025 рік. Стратегічна інвестиційна Рада вже схвалила Єдиний проектний портфель здійснення публічних інвестицій цього року, визначивши пріоритетні галузі для фінансування з боку держави і міжнародних партнерів.
Також триває удосконалення діяльності Держаудитслужби. Йдеться про оновлення національних стандартів внутрішнього аудиту і стандартів бухгалтерського обліку у держсекторі на основі відповідних міжнародних норм.
«Невід’ємна складова реформи управління публічними фінансами – прозорість і підзвітність в управлінні державними коштами, зокрема побудова системи незалежного внутрішнього фінансового контролю та зовнішнього фінансового контролю, що здійснює Рахункова палата. Закон, що додає відповідних повноважень Рахунковій палаті, ухвалений і підписаний Президентом України», - резюмував Денис Улютін.
https://www.kmu.gov.ua
Коментарі до матеріалу