За 2023 рік через сервіс «Ютека.Агробізнес» було подано заявок на отримання фінансування на суму більш як 270 000 000 грн. Одна зі складностей, з якими стикнулися агропідприємці, стосується фінансової звітності.
Фінансова звітність — важливе джерело інформації про діяльність, фінансовий стан, ефективність і перспективи розвитку підприємств. Її подання – один із головних чинників отримання зовнішніх джерел фінансування, зокрема і банківських кредитів.
Для агропідприємців, які відіграють ключову роль в економіці України, отримання кредитів є особливо важливим. Однак, звертаючись до банків, вони часто стикаються із проблемами, пов’язаними не лише з бюрократичною процедурою самого банку, а й фінансовою звітністю підприємства.
Тож розглянемо, що таке фінансова звітність, які види та порядок її складання й подання, яку роль вона відіграє в процесі кредитування агропідприємств.
Фінансова звітність — набір документів, що містять інформацію про те, як підприємство заробило гроші за певний період часу. В Україні вона регулюється низкою нормативно-правових актів, які визначають її склад, форму, порядок і строки складання та подання. Основними з них є:
У більш як 140 країнах світу, включно з Україною, застосовуються міжнародні стандарти фінансової звітності (МСФЗ). Вони є загальновизнаними й авторитетними правилами складання та подання фінзвітності.
Залежно від цілей і потреб фінансову звітність можна поділити на два основні види:
Обидва види складаються відповідно до МСФЗ або національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку (НП(С)БО) залежно від типу компанії та потреб користувачів.
Фінансова звітність надає банкам правдиву та повну інформацію про фінансовий стан, результативність та перспективи розвитку агропідприємств. Банки використовують її для аналізу кредитоспроможності та ризиків позичальників, а також для визначення параметрів кредитного договору (сума, строк, ставка, погашення та забезпечення).
На підставі аналізу банки приймають рішення про надання або про відмову в наданні фінансування агропідприємцям. Для цього використовують різні критерії:
Якщо підприємство відповідає всім необхідним критеріям, банк може надати йому кредит на вигідних умовах. В іншому разі він може відмовити у фінансуванні або запропонувати більш жорсткі умови.
Ми розробили сервіс із розшифровки фінансової звітності агропідприємства, і ви можете скористатися ним на сайті. Перевір свою фінансову звітність, перш ніж подавати дані до банку.
Реалізація проєкту стала можлива завдяки підтримці американського уряду, наданій через USAID у межах Програми АГРО.
Специфіка діяльності агропідприємств впливає на складання фінансової звітності. Так, до особливостей роботи фермерства можна віднести:
Нарешті, біологічні активи (живі тварини або рослини, які використовуються для виробництва сільськогосподарської продукції або є її джерелом) та сільськогосподарська продукція (урожай культур або продукти тваринництва на момент збирання чи народження). Оцінювання, облік і відображення цих аспектів у фінансовій звітності регулюються стандартами бухгалтерського обліку, такими як НП(С)БО 30 «Біологічні активи» і МСФЗ 41 «Сільське господарство».
Щоб поліпшити якість фінансової звітності агропідприємств, а також підвищити довіру до них та зміцнити їхню співпрацю з банками, рекомендуємо таке.
Сподіваємося, що наші рекомендації допоможуть поліпшити якість і правдивість фінансової звітності агропідприємств, а також підвищити довіру до них та зміцнити співпрацю між ними та банками.
Діяльність проєкту Uteka.Agribusiness стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), яка виконується компанією Chemonics International.