Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Реорганізація орендаря – підстава для розірвання договору оренди земельної ділянки: Верховний Суд

28.02.2024

Передача орендарем за договором оренди земельної ділянки державної чи комунальної власності права оренди такої земельної ділянки реорганізованій унаслідок виділу з нього юридичній особі за розподільчим балансом є відчуженням цього права, що суперечить забороні, передбаченій ч. 1 ст. 81 Закону від 06.10.1998 № 161-XIV «Про оренду землі» (далі – Закон № 161), а тому є підставою для дострокового розірвання договору оренди земельної ділянки. 

У такому разі власник може заявити негаторний позов, тобто просити суд усунути перешкоди в користуванні та розпорядженні відповідним об’єктом, зокрема шляхом повернення останнього (ст. 391 Цивільного кодексу, ч. 2 ст. 152 Земельного кодексу) (далі – ЦК, ЗК). 

Такого висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду. 

У справі, що розглядалася, РДА (орендодавець) та кооператив (орендар) уклали договір оренди земельної ділянки лісогосподарського призначення. 

Загальні збори учасників кооперативу вирішили виділити з нього нову юридичну особу в організаційно-правовій формі ТОВ, затвердили розподільчий баланс та визначили, що ТОВ є правонаступником кооперативу. 

Звертаючись до суду з позовом, прокурор зазначав, що кооператив без згоди орендодавця та з порушенням Закону № 161 й умов договору передав право оренди земельної ділянки іншій юридичній особі (ТОВ), яка створена шляхом виділу з кооперативу. Ця обставина є підставою для дострокового розірвання зазначеного договору та витребування в ТОВ земельної ділянки. Прокурор доводив, що відповідно до ст. 104, 109 ЦК виділ ТОВ з кооперативу не є реорганізацією останнього, а отже правонаступництво ТОВ у правовідносинах з оренди земельної ділянки не виникло. 

Розглядаючи цю справу, Велика Палата Верховного Суду зазначила, що норма ст. 104 ЦК не встановлює вичерпного переліку видів реорганізації юридичної особи, а визначає ті види реорганізації, внаслідок яких юридична особа припиняється. 

Юридична особа, що утворилася внаслідок виділу, несе субсидіарну відповідальність за зобов’язаннями юридичної особи, з якої був здійснений виділ, які згідно з розподільчим балансом не перейшли до юридичної особи, що утворилася внаслідок виділу. Юридична особа, з якої був здійснений виділ, несе субсидіарну відповідальність за зобов’язаннями, які згідно з розподільчим балансом перейшли до юридичної особи, що утворилася внаслідок виділу. 

Для виділу притаманна характерна ознака реорганізації – перехід майна, прав та обов’язків юридичної особи, що реорганізується, до її правонаступника. Причому обсяг правонаступництва визначається тим майном, правами та обов’язками, які передаються за розподільчим балансом, тобто має місце парцелярне (часткове) правонаступництво. 

Отже, виділ є видом реорганізації, який не має наслідком припинення юридичної особи, яка реорганізується, оскільки остання залишається суб’єктом права, однак зі зменшеним обсягом майна, прав та/або обов’язків. 

Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи (у тому числі, в порядку спадкування), реорганізація юридичної особи – орендаря не є підставою для зміни умов або припинення договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі (ч. 4 ст. 32 Закону № 161). 

Водночас нормою ч. 1 ст. 81 Закону № 161 встановлено, що право на оренду земельної ділянки державної або комунальної власності не може бути відчужено її орендарем іншим особам, внесено до статутного капіталу, передано в заставу, крім передбачених ч. 2 цієї статті випадків. 

У контексті спірних правовідносин, які стосуються відчуження орендарем виділеній з нього юридичній особі права оренди земельної ділянки державної власності, норми ст. 81 Закону № 161 (що встановлюють спеціальні обмеження для відчуження орендарем права оренди земельної ділянки державної чи комунальної власності) є спеціальними щодо загальної норми ч. 4 ст. 32 Закону № 161 про те, що реорганізація юридичної особи – орендаря не є підставою для зміни умов договору або його припинення. 

Отже, внаслідок передачі кооперативом ТОВ права оренди земельної ділянки за розподільчим балансом фактично відбулося відчуження цього права, тоді як нормою ч. 1 ст. 81 Закону № 161 прямо заборонено орендарю на власний розсуд здійснювати розпорядження правом оренди земельної ділянки державної власності. 

Кооператив не виконав свого обов’язку орендаря, встановленого нормою абзацу третього ч. 2 ст. 25 Закону № 161, що є підставою для дострокового розірвання договору оренди землі відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону № 161. 

З огляду на встановлені обставини щодо наявності підстав для розірвання договору оренди та перебування спірної земельної ділянки у фактичному користуванні ТОВ належним способом захисту порушеного права власності держави є негаторний позов про усунення перешкод у користуванні та розпорядженні відповідним об’єктом, зокрема шляхом повернення останнього (ст. 391 ЦК, ч. 2 ст. 152 ЗК). 

Постанова ВП Верховного Суду від 15.11.2023 у справі № 908/119/21 (провадження № 12-20гс23). 

Верховний Суд


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
20.02.2026
Зміни в законодавстві з 16 по 20 лютого 2026 року
Уряд запровадив оцінку результативності інвестиційних проєктів Кабінет Міністрів України затвердив нові правила, за якими оцінюватимуть результативність публічних інвестиційних проєктів після їх завершення. Уряд оновив правила закупівлі вживаних транспортних засобів для військових частин Уряд пос...
29.12.2025
З 1 січня 2026 року посадові оклади соціальних працівників зростуть майже в 2,5 рази
26 грудня Уряд ухвалив рішення про підвищення посадових окладів для фахівців, що працюють у надавачів соціальних та реабілітаційних послуг. З 1 січня 2026 року постанова набирає чинності. Наразі в Україні близько 80 тис. фахівців, які працюють у сфері соціальних та реабілітаційних послуг. Саме від ...
12.01.2026
Податкова соціальна пільга для платника податку з двома і більше дітьми до 18 років
Податкова соціальна пільга (ПСП) і граничний дохід, що дає право на неї у 2026 році Податкова соціальна пільга (ПСП) на дітей у 2026 році Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків звертає увагу, що відповідно до п.п. 169.1.1 п. 169.1 ст. 169 Податкового кодек...
Нове
27.03.2026
Випуск: Новини тижня для бюджетних установ (23.03.2026 - 27.03.2026)
Бюджет. Бухгалтерський огляд   Ситуація із залишками коштів у місцевих бюджетах потребує додаткового аудиту і врегулювання з боку держави Щороку в місцевих бюджетах залишаються невикористаними приблизно 10-15% коштів. Ці гроші могли б піти на фінансування соціальних програм або на Збройні си...
27.03.2026
Недійсність умов колективного договору
Чи можуть бути в колективному договорі умови, що погіршують становище працівників, порівняно з чинним законодавством? Про це запитали працівниці закладу торгівлі. Посадовець управління інспекційної діяльності у Запорізькій області роз’яснив, що, відповідно до статті 16 Кодексу законів про прац...
27.03.2026
За яким кодом класифікації доходів бюджету сплачується роботодавцями внесок на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі штрафів та пені за несплату чи за порушення порядку сплати внеску?
Головне управління ДПС в Одеській області повідомляє, що з 01 січня 2026 року введено в дію Закон України від 15 січня 2025 року № 4219-IХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення права осіб з інвалідністю на працю» (далі – Закон № 4219), яким внесе...