Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Підвищується розмір мінімальної заробітної плати

19.03.2024 284 0 1

Мінімальна заробітна плата (далее – МЗП) – це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці.

МЗП встановлюється одночасно в місячному та погодинних розмірах.

Відповідно до ст. 8 Закону про Держбюджет на 2024 рік з 1 квітня 2024 року розмір МЗП у місячному розмірі становитиме 8 000 грн, у погодинному розмірі – 48 грн.

У зв’язку із збільшенням розміру МЗП підлягають перерахунку розміри тарифних ставок і посадових окладів для суб’єктів господарювання, умови оплати праці яких визначені виходячи із розміру МЗП.

Прожитковий мінімум не зміниться і залишиться чинним до кінця поточного року в такому розмірі:

  • для дітей віком до 6 років – 2 563 грн;
  • для дітей віком від 6 до 18 років – 3 196 грн;
  • для працездатних осіб – 3 028 грн;
  • для осіб, які втратили працездатність, – 2 361 грн.

Загальний показник прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць – 2 920 грн.

Нагадуємо, що МЗП є державною соціальною гарантією, обов’язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, за будь- якої системою оплати праці.

Згідно зі ст. 31 Закону від 24.03.1995 № 108/95-ВР «Про оплату праці» розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір МЗП.

При обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.

Якщо нарахована заробітна плата працівника, який виконав місячну норму праці, є нижчою за законодавчо встановлений розмір МЗП, роботодавець проводить доплату до рівня МЗП, яка виплачується щомісячно одночасно з виплатою заробітної плати.

Якщо розмір заробітної плати у зв’язку з періодичністю виплати її складових є нижчим за розмір МЗП, проводиться доплата до рівня МЗП.

У разі укладення трудового договору про роботу на умовах неповного робочого часу, а також при невиконанні працівником у повному обсязі місячної (годинної) норми праці МЗП виплачується пропорційно до виконаної норми праці.

Звертаємо увагу роботодавців! Недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці, є грубим порушенням трудового законодавства, за яке роботодавці несуть відповідальність у вигляді штрафу – у двократному розмірі МЗП, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення.

Держпраці

Коментарі до матеріалу