Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Майновий стан бюджетної установи та його відображення в бухобліку

Майновий стан суб’єкта господарювання (у нашому випадку – бюджетної установи) визначається сукуп­ністю належних йому майнових прав та майнових зобов’язань, що відображається в бухгалтерському обліку його господарської діяльності відповідно до вимог закону (ч. І ст. 145 Господарського кодексу, далі – ГК). Із цієї консультації ви дізнаєтесь про особливості відображення в бухобліку даних про об'єкт будівництва залежно від його правового статусу.

Правила відображення об'єктів будівництва в бухобліку: право власності або опертивного управління

Згідно із ч. І ст. 144 ГК майнові права та майнові обов’язки суб’єкта господарювання можуть виникати, зокрема: з актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб у випадках, передбачених законом.

Якщо бюджетна установа є юридичною особою, то вона як суб’єкт цивільного права характеризується певними ознаками, відсутність хоча б однієї з яких у характеристиці певної бюджетної установи ставить під сумнів можливість визнання за нею статусу юрособи. При цьому однією із обов’язкових ознак є наявність відокремленого майна.

Таким чином, кожна бюджетна установа, яка є юридичною особою, повинна мати майно, що є матеріальною основою її діяльності. Це майно має належити юрособі (бюджетній установі) або на праві власності, або на праві оперативного управління. При цьому майно бюджетної установи з відповідним на нього зареєстрованим правом виокремлюється в суспільному майні, відмежовується від іншого: майна членів трудового колективу цієї юрособи, її засновників, майна інших юросіб, держави тощо.

На підтвердження зазначеного, у роз’ясненні Вищого арбітражного суду від 02.04.94 р. № 02-5/225 наголошено, що одним із основних критеріїв визначення законності володіння державним майном і відображення його на балансі установи є джерела фінансування (централізовані або власні кошти підприємства), передача установі у володіння майна безпосередньо власником (уповноваженим ним органом).

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали