Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Юридичні поради: як боротися із затримкою зарплати на підприємстві

Редакція

21.02.2017 313 0 0

Якщо з Вами не хочуть розрахуватися за виконану роботу в строк, які дії варто робити?

Не довіряти нікому, якщо справа стосується грошей – істина, якої люди часто нехтують, покладаючись на людські відносини. Між тим, багато роботодавців давно перетворили своїх працівників на безправних наймитів, тримаючи їх на короткому повідку під назвою зарплата.

Ми нагадаємо про основні права в найбільш проблемних випадках. Отже, ситуація перша — затримка зарплати.

Будь-яка затримка з виплатою грошей більш ніж на 16 днів з точки зору трудового законодавства є незаконною. По кримінальному праву відповідальність роботодавця настає за прострочення більше місяця.

Між тим, за законом гроші підприємства повинні першочергово спрямовуватися саме на виплату заробітної плати. Працівники не знають про це, або вислухають від роботодавців різні відмовки. Але якщо затримки зарплати відбуваються регулярно – краще з цим боротися. І тут є кілька шляхів.

Насамперед, це звернення в Державну інспекцію України з питань праці, яка проведе перевірку і накладе штраф за несвоєчасну виплату заробітної плати. У цьому випадку не обов'язково чекати місяць, щоб накопичилася ця заборгованість: затримка на кілька днів вже вважається незаконним і тягне за собою адміністративну відповідальність.

Якщо затримка триває більше місяця – сміливо звертайтеся в прокуратуру, щоб притягнути роботодавця до кримінальної відповідальності. У цьому випадку санкції жорсткіше: не тільки штраф, але і виправні роботи. Правда, відповідальність настане, якщо власник затримав зарплату з власної вини. Але, як правило, поважні причини знаходяться швидко.

Третій шлях – звернення у цивільному порядку шляхом ініціювання трудового спору. У цьому випадку перевагою є те, що з роботодавця можна стягнути не тільки суму заборгованості, але і моральний збиток.

До суду можна звернутися і по іншому: в порядку наказного провадження, з вимогою стягнути заробітну плату. До заяви треба додати документи, що підтверджують Ваше працевлаштування. Якщо роботодавець відмовляється видавати необхідні документи, негайно звертайтеся в Держінспекцію з питань праці, яка влаштує перевірку і визначить відповідні порушення трудового законодавства на даному підприємстві.

Важливо підкреслити: щоб не було проблем з доказуванням у суді, спочатку потрібно звернутися до роботодавця з письмовою вимогою виплатити зарплату. Якщо ця вимога ігнорується, зареєструйте її у секретаря як вхідну кореспонденцію і отримаєте вхідний номер. Це значно полегшує ведення справи в суді.

Ваш запит і відповідь роботодавця – це і є документи, що підтверджують заборгованість. При цьому краще, якщо Ви звернетеся в суд не самі, а разом з колегами. Ще більш ефективним буде заручитися підтримкою профспілки.

Джерело: http://sud.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали