Получите доступ к готовым решениям, публикациям и обзорам
Подписаться

Главные правила документального оформления хозяйственных операций: Минфин

29.11.2021 251 0 0

Первичные документы, являющиеся основанием для отражения в бухгалтерском учете и обобщения в финансовой отчетности хозяйственных операций, должны содержать обязательные реквизиты, определенные Законом о бухучете и Положением № 88. Единица измерения хозяйственной операции указывается в первичном документе в натуральных измерителях по возможности, в зависимости от свойств, характера/способа хранения и расходования/использования активов. 


МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 06.10.2021 р. № 41010-07-10/30597

Міністерство фінансів України на запит […] щодо питань, пов’язаних з документальним оформленням господарських операцій, повідомляє.

Відповідно до Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” (далі – Закон) метою ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансовий стан та результати діяльності підприємства.

Бухгалтерський облік є обов’язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Підприємства ведуть бухгалтерський облік і складають фінансову звітність у грошовій одиниці України.

Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи – це документи, які містять відомості про господарську операцію (дію або подію, яка викликає зміни в структурі активів та зобов’язань, власному капіталі підприємства).

Згідно із Законом та Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 24.05.95 № 88, первинні документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов’язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у грошовому та за можливості у натуральних вимірниках), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Первинні документи складаються на бланках типових і спеціалізованих форм, затверджених відповідним органом державної влади. Документування господарських операцій може здійснюватися із використанням виготовлених самостійно бланків, які повинні містити обов’язкові реквізити чи реквізити типових або спеціалізованих форм.

Одним із принципів бухгалтерського обліку та фінансової звітності є принцип єдиного грошового вимірника, за яким вимірювання та узагальнення всіх господарських операцій підприємства у його фінансовій звітності здійснюються в єдиній грошовій одиниці.

Згідно зі статтею 99 Конституції України грошовою одиницею України є гривня.

З огляду на викладене, первинні документи, які є підставою для відображення в бухгалтерському обліку й узагальнення у фінансовій звітності господарських операцій, повинні містити обов’язкові реквізити, визначені Законом та цим Положенням.

Слід зазначити, що одиниця виміру господарської операції зазначається в первинному документі у натуральних вимірниках за можливості, в залежності від властивостей, характеру/способу зберігання і витрачання/використання активів.

Відповідно до Закону питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів, який здійснює керівництво підприємством та несе відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах.

Також слід зауважити, що листи міністерств не встановлюють норм права, носять виключно рекомендаційний та інформативний характер.

Директор Департаменту методології бухгалтерського обліку
та нормативного забезпечення аудиторської діяльності
Людмила ГАПОНЕНКО

Комментарии к материалу