Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Примушування працівників до написання заяви: які наслідки для роботодавця?

13.02.2024 15 0 0

До Східного міжрегіонального управління Держпраці надходить різнобічна інформація від працівників, від первинних профспілкових організацій, від роботодавців щодо стану дотримання законодавства про працю.

Серед останніх звернень було клопотання надати роз’яснення «Чи правомірною є вимога адміністрації  до працівників написати заяви про відпуски без збереження заробітної плати?».

Згідно статті 19 Конституції органи державної влади їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Функції інспекції праці визначені у Конвенції № 81 1947 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі (ратифіковано Законом від 08.09.2004 № 1985-IV),  полягають , зокрема, у реалізації превентивних заходів,  наданні інформації та освітніх послуг працівникам і роботодавцям із метою забезпечення дотримання прав людини у сфері праці. Відповідно пп. 46 п. 4 Положення про Державну службу України з питань праці», затвердженого постановою КМУ від 11.02.2015 № 96, Держпраці забезпечує роботодавців та працівників інформацією та роз’ясненнями щодо ефективних засобів дотримання законодавства та запобігання можливим його порушенням.

З урахуванням вищевикладеного, Східне міжрегіональне управління Держпраці інформує працівників і роботодавців щодо надання відпусток без збереження заробітної плати.

Право на відпустки мають працівники, які перебувають у трудових відносинах із підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузі, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи (ст. 2 Закону від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки», далі – Закон № 504).

Законом № 504 передбачено надання двох видів відпусток без збереження заробітної плати: відпусток, що надаються працівникам в силу суб’єктивного права, що належить їм за законом, тобто в обов’язковому порядку, і відпусток, що надаються за погодженням сторін (роботодавця і працівника).

У випадках, передбачених ст. 25 Закону № 504, за заявою працівника відпустка без збереження заробітної плати надається в обов’язковому порядку.

Статтею 26 Закону № 504 передбачено надання відпустки без збереження заробітної плати за згодою сторін. За сімейними обставинами та з інших причин працівнику може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником та власником або уповноваженим ним органом, але не більше 15 календарних днів на рік.

Водночас ст. 84 КЗпП передбачено, що у разі встановлення Кабміном карантину відповідно до Закону від 06.04.2000 № 1645-III  «Про захист населення від інфекційних хвороб»  термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину не включається у загальний термін – 15 календарних днів.

Таким чином, відповідно до норм законодавства надання працівникам відпусток без збереження заробітної плати здійснюється в інтересах саме працівників (ст. 84 КЗпП; ст. 25, 26 Закону № 504) за їх бажанням, а не з ініціативи роботодавця.

Будь-які форми тиску на працівника з метою змусити написати його заяву про надання відпустки без збереження заробітної плати є протиправними.

Згідно зі ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Також відповідно до ст. 60 Конституції ніхто не зобов’язаний виконувати явно злочинні розпорядження чи накази. За віддання та виконання явно злочинного розпорядження чи наказу настає юридична відповідальність.

Стаття 68 Конституції України встановлює обов’язок кожного неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

З уразі порушення законодавства про працю громадяни мають право звернутися зі скаргою до профспілки, Держпраці з позовом до суду.

Якщо примус приймає крайні форми: загрози життю і здоров’ю, репутації або власності, то слід негайно повідомляти на номер скороченого екстреного виклику «102» до оператора Call-центру Національної поліції.

Доведений в суді або виявлений Держпраці  факт примусу до написання заяви на відпустку без збереження заробітної плати – це серйозний ризик і для організації, і для її керівництва.

Відповідальність за примус до написання заяви про надання відпустки без збереження заробітної плати може бути не тільки дисциплінарною і адміністративною, але й кримінальною.

Держпраці

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали