Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

У Держпраці з'явився новий привід для перевірок бізнесу

24.01.2019 389 0 0



Міністерство юстиції України буде передавати скарги на неплатників аліментів до Держпраці.

Таким чином чиновники хочуть зловити двох зайців відразу: вийти на підприємства, де платять зарплати в конвертах, і вирішити проблему зі злісними неплатниками аліментів.

Як розповіли в Мін'юсті, тільки за 2018 рік до органів державної виконавчої служби направлено 10 153 звернення від батьків, які проживають з дітьми про те, що боржники працюють неофіційно і отримують зарплату в конвертах. Таким чином аліментники не тільки ухиляються від своїх обов'язків, але і не платять податки, кажуть чиновники.

Відтепер, відповідно до положень меморандуму про співпрацю між Міністерством юстиції та Державною службою України з питань праці, за такими фактами будуть організовані перевірки компаній, де працюють ухильники. Заодно котроллери перевірять і все підприємство на предмет неоформлених працівників. Про факти можливого порушення Мін'юст повідомлятиме в Держпраці не пізніше наступного робочого дня з моменту отримання скарги. При виявленні факту виплат заробітної плати в конверті підприємство оштрафують на 125 190 грн. за кожного такого співробітника. Що стосується недбайливого батька, то приховування реальної зарплати може бути кваліфіковано як злісне ухилення від сплати аліментів і загрожує громадськими роботами на строк від 80 до 120 годин або виправними роботами на строк до одного року, або обмеженням волі до двох років.

Що можуть ревізори

Якщо роботодавець буде притягнутий до відповідальності, то може статися і перерахунок розміру заборгованості по аліментах, як в сторону збільшення, так і навпаки (якщо платник не працевлаштований, то аліменти за місяць розраховуються з середньої зарплати по регіону).

Перевіряючі, при наявності службового посвідчення, можуть безперешкодно і без попередження, в будь-який час доби навідатися на підприємство для виявлення порушень. При проведенні інспекцій з питань виявлення неоформлених трудових відносин вони можуть:

  • проходити в будь-які виробничі, службові, адміністративні приміщення компанії;
  • запитувати будь-які книги, реєстри і документи, що містять інформацію і відомості з питання, який є предметом перевірки;
  • один або в присутності свідків опитувати керівника і працівників підприємства, отримувати від них усні або письмові пояснення;
  • може зажадати виділити окреме місце для конфіденційної розмови з працівниками щодо предмета інспекційного візиту.

Законодавство дозволяє Держпраці перевіряти підприємства, якщо в результаті аналізу інформації, отриманої зі ЗМІ, інших джерел, доступ до яких не обмежено законодавством, виникає підозра про тіньове працевлаштування. Таким чином, сигнали Мін'юсту стануть законною підставою для перевірки підприємства. Повноваження інспекторів обмежуються предметом перевірки, тому все буде залежати від того, як буде прописана мета перевірки. Очікувано, що перевіряти будуть працевлаштування та нарахування заробітних плат на підприємстві в цілому, а не окремо взятого співробітника.

Як захиститися бізнесу

У той же час, за словами юристів, у бізнесу є можливість опротестовувати подібні ревізії. І навіть прикрити їх. Порядком проведення перевірок Держпраці не передбачені такі підстави, як «за повідомленням від органів виконавчої служби». Це дозволяє оскаржити дії перевіряючих в суді.

До внесення змін до такого порядку, проведення інспекцій матиме ознаки незаконних і проведених без належних підстав. Варто врахувати, що прихід виконавчої служби в таких перевірках також виключений - це не входить в їх компетенцію.

Щоб оштрафувати підприємство, необхідно встановити сам факт правопорушення. А для цього потрібно зловити співробітника і роботодавця «на гарячому». При відсутності працівника на підприємстві і будь-яких документальних доказів його працевлаштування або виконання ним робіт, залучити роботодавця до відповідальності неможливо. А протоколи про застосування штрафних санкцій можна буде легко оскаржити.

Так чи інакше, аліментники стають додатковим фактором ризику для роботодавців нарватися на великі штрафи. Їх можуть звільнити «від гріха подалі» або просто не захотіти мати з ними справу в майбутньому. Однак, кажуть юристи, швидше за все політика роботодавця щодо такої категорії працівників буде визначатися цінністю для компанії окремо взятого співробітника.

http://kurs.com.uа

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали