Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як українському бізнесу протистояти перевіркам Держпраці

Редакція

02.02.2018 3577 0 1

Держслужба з питань праці періодично виїжджає на підприємства з перевіркою дотримання норм трудового законодавства і нерідко виписує підприємцям значні штрафи за порушення. Як вести себе при перевірці, щоб не нарватися на санкції Держпраці?

Перевірка по праці - процедура страшна. Про це говорять багато власників українського бізнесу. На перший погляд, ситуація здається критичною: інспектор з необмеженими повноваженнями, цікавиться вами, вимагає показати документи і запросити співробітників, щоб ті відповіли на кілька запитань. Як же поводитися при перевірках і якими правами володіє власник бізнесу?

Право №1. Запитувати у інспектора службове посвідчення

Перше, що необхідно зробити - це встановити особу інспектора і уточнити його повноваження. Право підприємства - перевірити наявність службового посвідчення, обов'язок інспектора - пред'явити його. Якщо документ є, потрібно перевірити наявність інформації про нього на сайті Держпраці.

Право №2. Вимагати внести запис про перевірку в журнал перевірок

Для цього необхідно завести журнал перевірок і наполягати на внесенні запису. Відмова інспектора говорить про те, що йому є, що приховувати. Як мінімум - це порушення порядку проведення перевірки. Якщо ж інспектор відмовляється записати інформацію, факт відмови слід зафіксувати в письмовому вигляді.

Право №3. Не допускати інспектора до проведення перевірки

Таке право потрібно використовувати в конкретних випадках:

    якщо у інспектора немає службового посвідчення (або він відмовляється пред'явити його);

    якщо на сайті Держпраці відсутня інформація про посвідчення;

    якщо перевищені терміни перевірки;

    якщо інспектор не робить запис про перевірку в журналі.

Все логічно: немає посвідчення - неможливо ідентифікувати особу і перевірити повноваження. Адже ви ж не будете пускати в свої володіння сторонніх людей або всіх, хто назвався інспектором? Немає запису в журналі - значить немає перевірки. А якщо інспектор не встиг перевірити документи у встановлені терміни, то це не ваша турбота.

Такий підхід дозволить не допустити зловживання з боку органів контролю і виграти час. А заодно дасть шанс перевірити стан справ і привести в порядок документацію до повторного візиту. Правда, слід пам'ятати, що безпідставний недопуск інспектора загрожує штрафом.

Право № 4. Вимагати дотримуватися законодавства

На перший погляд здається, що таке право абстрактне, декларативне і марне. Але їм необхідно користуватися, коли інспектор виходить за рамки повноважень. Важливо пам'ятати, що інспектору праці заборонено:

    перевіряти факти і обставини, які розглядаються в суді, або за якими вже є що вступило в силу рішення суду;

    перевіряти своєчасність, правильність і повноту виконання рішень суду;

    вилучати оригінали фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, а також комп'ютерів і їх частин;

    підміняти співробітників під час проведення розрахунків або перерахунків розмірів належать співробітникам засобів;

    готувати висновки про відповідність внутрішньої документації (наказів, положень) вимогам законодавства для їх подальшої передачі працівникам (в тому числі звільненим), або іншим особам, органам;

    отримувати будь-які документи або їх копії для їх передачі іншим особам.

Знання цих правил допоможе, наприклад, зберегти оригінали документів, що не розголосити комерційну таємницю. При цьому при порушенні слід відразу ж попередити інспектора і зажадати в письмовій формі припинити незаконні і протиправні дії. Всі факти порушень потрібно відразу фіксувати, а після - викласти їх в запереченнях і скаргах під час процедури оскарження.

Право № 5. Заперечувати рішення інспектора

Щоб захистити свої права від неправомірних дій інспектора, від помилкових висновків акта, непогано б підготувати базу для подальшого оскарження. Для цього необхідно:

    в акті позначити незгоду з висновками інспектора і написати, що заперечення будуть подані в передбачені законодавством терміни;

    скласти детальні заперечення, чітко вказавши порушення законодавства, вчинені інспектором, і надати докази;

    обґрунтувати правомірність своїх дій, тобто відсутність порушень.

Їм безумовно не сподобається, якщо перевірка піде не за сценарієм. Підприємець, добре обізнаний у своїх правах, для інспектора така ж фігура, як допитливий інспектор, який чіпляється до кожної дрібниці у підприємця. Тому в разі грамотного супроводу перевірки, контролери просто не зможуть сконцентруватися і використовувати весь свій «потенціал» і спектр повноважень. Це допоможе вам уникнути додаткових витрат у вигляді наступних за перевіркою штрафів.

Джерело: https://ubr.ua/labor-market/ukrainian...

Все по темі:

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали