Получите доступ к готовым решениям, публикациям и обзорам
Подписаться

Прохождение медосмотра работниками в возрасте до 21 года: Гоструда

20.09.2021 30 0 0

В зависимости от уровней воздействия одного или более факторов производственной среды и/или трудового процесса на конкретном рабочем месте устанавливают необходимость и периодичность проведения медицинских осмотров. Итак, решение о необходимости проведения медицинских осмотров принимают с учетом результатов лабораторных исследований условий труда на рабочих местах. В то же время Порядок проведения обязательных профилактических медицинских осмотров и выдачи личных медицинских книжек, утвержденный постановлением КМУ от 23.05.2001 № 559, разработаны с целью предотвращения распространения инфекционных и опасных заболеваний среди населения. Во время профилактического медицинского осмотра работника осматривают только врач-терапевт, врач-дерматовенеролог, врач-отоларинголог, врач-стоматолог. Вместе с тем, не изучают влияния факторов производственной среды и не принимает решения о возможности работника продолжать работу в условиях действия конкретных вредных и опасных производственных факторов и трудового процесса. Поэтому Гоструда считает, что указанные медосмотры имеют разную практическую цель для предприятия.


ДЕРЖАВНА СЛУЖБА УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ПРАЦІ

ЛИСТ

від 25.01.2021 р. № 448/3.1/4.5-21

Щодо проходження медогляду працівниками до 21 року

(Витяг)

Державна служба України з питань праці розглянула <…> звернення <…> стосовно надання роз’яснення з питань організації медичних оглядів працівників віком до 21 року та повідомляє.

Відповідно до статті 169 Кодексу законів про працю України власник або уповноважений ним орган зобов’язаний за свої кошти організувати проведення попереднього (при прийнятті на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, а також щорічного обов’язкового медичного огляду осіб віком до 21 року.

Перелік професій, працівники яких підлягають медичному оглядові, термін і порядок його проведення встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони праці.

Статтею 17 Закону України «Про охорону праці» (далі – Закон) визначено, що роботодавець зобов’язаний за свої кошти забезпечити фінансування та організувати проведення попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, щорічного обов’язкового медичного огляду осіб віком до 21 року. Порядок проведення медичних оглядів визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я.

Порядок проведення медичних оглядів працівників певних категорій затверджений наказом Міністерства охорони здоров’я від 21.05.2007 р. № 246 <…> (далі – Порядок).

Державними санітарними нормами та правилами «Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу», затвердженими наказом Міністерства охорони здоров’я України від 08.04.2014 р. № 248 (далі – Гігієнічна класифікація умов праці), визначено, що шкідливими умовами праці є стан умов праці, за якого рівень впливу одного або більше факторів виробничого середовища та/або трудового процесу перевищує допустимий.

Відповідно до статті 13 Закону роботодавець організовує у тому числі проведення лабораторних досліджень умов праці, атестацій робочих місць та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров’я виробничих факторів.

Пунктом 3.1 Порядку визначено, що з метою визначення категорій працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду, роботодавець організовує лабораторні дослідження умов праці з метою виявлення шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу на конкретних робочих місцях працівників відповідно до Гігієнічної класифікації праці.

В залежності від рівнів впливу одного або більше факторів виробничого середовища та/або трудового процесу на конкретному робочому місці визначаються необхідність та періодичність проведення медичних оглядів.

Таким чином, рішення про необхідність проведення медичних оглядів приймається з урахуванням результатів лабораторних досліджень умов праці на робочих місцях.

Водночас слід зауважити, що Порядок проведення обов’язкових профілактичних медичних оглядів та видачі особистих медичних книжок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2001 р. № 559, розроблений на виконання статті 21 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» з метою запобігання розповсюдженню інфекційних та небезпечних захворювань серед населення.

Під час профілактичного медичного огляду працівника оглядають лише лікар-терапевт, лікар-дерматовенеролог, лікар-отоларинголог, лікар-стоматолог.

Разом з тим, не вивчається вплив факторів виробничого середовища та не приймається рішення щодо можливості працівника продовжувати роботу в умовах дії конкретних шкідливих та небезпечних виробничих факторів і трудового процесу.

З огляду на викладене, дублювання у зазначених наказах відсутні та мають різну практичну мету для підприємства.

<…> 

Заступник Голови
І. Дегнера

Комментарии к материалу