Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

ВСУ висловився про порядок оплати грошових зобов'язань

Редакція

28.02.2017 179 0 0

Верховний Суд України висловив свою правову позицію по справі №6 - 1905цс16 про порядок оплати грошових зобов'язань.

Відповідно до статті 169 ЦК УРСР, чинній на момент укладення сторонами спірних договорів, грошові зобов'язання повинні бути виражені і підлягають оплаті в національній валюті. Вираження і оплата грошових зобов'язань в іноземній валюті допускається лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Згідно зі статтею 99 Конституції України та частиною першою статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 року №15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» валюта України є єдиним законним засобом платежу на території України, якщо інше не передбачено декретом, іншими актами валютного законодавства.

Закон передбачає обов'язкове здійснення платежів на території України в національній валюті, проте він не забороняє використання в обчисленні розміру грошових зобов'язань в іноземній валюти або інших розрахункових величин.

Відповідно до частини четвертої Прикінцевих та перехідних положень ЦК України цей Кодекс застосовується до цивільних відносин, які виникли після вступу її в силу (з 1 січня 2004 року). Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності ЦК України його положення застосовуються до тих прав і обов'язків, які виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності.

Іноземна валюта може використовуватися в Україні у випадках і в порядку, встановлених законом (частини 1, 2 статті 192 ЦК України). Такими випадками є статті 193, 524 та 533 ЦК України, Закон України від 16 квітня 1991 року №959-XII «ПРО зовнішньоекономічну діяльність», Декрет, Закон України від 23 вересня 1994 року №185/94-ВР «ПРО порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті».

За змістом частин першої, другої статті 533 ЦК України грошове зобов'язання має бути виконане у гривнях. Якщо у зобов'язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений договором, законом або іншим нормативно-правовим актом. Якщо в договорі передбачений інший порядок, суду слід з'ясувати сутність такого визначення.

Джерело: http://yaizakon.com.ua/vsu-vyskazalsy...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали