Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Довіреності та заповіти будуть засвідчувати органи місцевого самоврядування

Редакція

29.06.2017 1104 0 0

Зареєстровано законопроект № 6609 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо посвідчення заповіту та довіреності у сільській раді)».

Законопроект покликаний покращити комфортність проживання у сільській місцевості шляхом надання можливості громадянам отримувати найбільш прості та достатньо запитувані нотаріальні послуги (зокрема, послуги щодо посвідчення заповіту та довіреності) в органі місцевого самоврядування села, селища незалежно від наявності там нотаріуса.

Законопроектом пропонується внести відповідні зміни до Цивільного кодексу України та до Закону України «Про нотаріат». Цими змінами передбачається, що нотаріальні послуги, передбачені статтею 37 Закону України «Про нотаріат», будуть надаватись органами місцевого самоврядування сіл, селищ незалежно від того, є чи немає у населеному пункті нотаріус. Адже відповідно до чинної редакції цієї статті тільки за умови відсутності у населеному пункті нотаріуса органи місцевого самоврядування вчиняють передбачені цієї статтею нотаріальні дії. А це такі нотаріальні дії: вжиття заходів щодо охорони спадкового майна; посвідчення заповітів (крім секретних); видача дублікатів посвідчених ними документів; засвідчення  вірності копій (фотокопій) документів і виписок з них; засвідчення справжності підпису на документах.

З огляду на положення інших статей Закону України «Про нотаріат» та з огляду на положення Цивільного кодексу України, зазначений у статті 37 Закону України «Про нотаріат» перелік нотаріальних дій, які вчиняють органи місцевого самоврядування, не є вичерпним. Так у статті 245 Цивільного кодексу України та у статті 40 Закону України «Про нотаріат» йдеться про те, що довіреність особи, яка проживає у населеному пункті, де немає нотаріусів, може бути посвідчена уповноваженою на це посадовою особою органу місцевого самоврядування, крім довіреностей на право розпорядження нерухомим майном, довіреностей на управління і розпорядження корпоративними правами та довіреностей на користування і розпорядження транспортними засобами. Але знову йдеться про те, що посвідчення довіреності в органі місцевого самоврядування можливе лише тоді, коли у населеному пункті немає нотаріуса. Тому законопроектом пропонується внести зміни і до вищезазначених статей Цивільного кодексу України та Закону України «Про нотаріат» для того, щоб посвідчення довіреностей у селі, селищі здійснювалось органами місцевого самоврядування незалежно від наявності у населеному пункті нотаріуса.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали