Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

За наявності заборгованості з орендної плати більше ніж за три місяці договори оренди держмайна припинятимуться в односторонньому порядку без звернення до суду

05.04.2021 180 0 0

Фонд державного майна (далі – Фонд) переглянув підходи до взаємодії з орендарями держмайна, які не сплачували орендну плату протягом трьох і більше місяців поспіль за договорами, укладеними до набуття чинності нових примірних договорів оренди, затверджених постановою КМУ від 12.08.20 р. № 820. Це пов’язано з тим, що протягом 2020 року кількість договорів оренди державної нерухомості, за якими зафіксовано заборгованість за три та більше місяців, зросла на понад 500, водночас загальна сума заборгованості за ними збільшилася на 358,1 млн грн. 

Типовий договір оренди держмайна (див. за посиланням), який використовувався до вересня 2020 року, не містив чіткої норми, яка б надавала право орендодавцю розривати його у позасудовому односторонньому порядку в разі виникнення істотної заборгованості орендаря. Проте відсутність такої норми в типовому договорі або в укладених на його підставі договорах оренди не означає, що орендодавець позбавлений такого права, якщо воно прямо передбачено законом. Відповідно до ст. 782 Цивільного кодексу орендодавець має право відмовитися від договору оренди в разі виникнення заборгованості зі сплати за оренду протягом трьох місяців поспіль.

Утім, на практиці орендодавці обирають довгий шлях, звертаючись до суду з позовами до недобросовісних орендарів про розірвання договорів. Розгляд судами таких справ зазвичай триває не менше ніж рік. Протягом цього часу орендарі продовжують користуватись орендованим держмайном, не сплачуючи орендну плату, а лише збільшуючи заборгованість. Кожна така справа – це вимушені затрати матеріальних та людських ресурсів Фонду.

Тому з метою захисту інтересів держави та недопущення накопичення заборгованості зі сплати за оренду державних активів у разі виникнення заборгованості з орендної плати за три місяці поспіль Фонд більше не звертатиметься до суду, а одразу направлятиме боржникам повідомлення про одностороннє припинення договору оренди. Інформація про договори, припинені в такий спосіб, буде вноситися до публічного Реєстру рішень та інших документів, на підставі яких припиняються орендні правовідносини (далі – Реєстр). 

Для цілей офіційної звітності зазначені договори вважатимуться припиненими з моменту вручення орендарю повідомлення про відмову від договору і внесення інформації про це до Реєстру відповідно до Інструкції щодо здійснення заходів, пов’язаних із припиненням договорів оренди та поверненням з оренди нерухомого/іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності, затвердженої наказом Фонду від 22.12.20 р. № 2049.

Після внесення інформації до Реєстру колишнім орендарям за припиненими договорами нараховуватиметься штрафна неустойка (замість заборгованості з орендної плати), якщо вони вчасно не повернуть майно з оренди.
Інформація про найбільших боржників зі сплати за оренду держмайна розкривається Фондом на його власних інформаційних ресурсах (див. за посиланням).

Фонд також нагадує, що новий примірний договір оренди держмайна вже містить положення, яке надає право орендодавцю автоматично в односторонньому порядку припиняти договір оренди, якщо орендар не сплачує за оренду протягом трьох місяців і більше. Тож у разі виникнення заборгованості за договорами, які були укладені вже за новим законодавством, вони так само припинятимуться регіональними відділеннями Фонду в односторонньому порядку і вважатимуться припиненими з моменту надіслання орендодавцем повідомлення про це.

www.spfu.gov.ua

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали