Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Від прибутку - до збитку: що з дивідендами

25.03.2020 96 0 0

Підприємство (ТОВ – платник податку на прибуток) виплачує дивіденди своїм засновникам (теж ТОВ – платникам податку на прибуток) щоквартально. Упродовж трьох кварталів минулого року був прибуток, а за підсумками року отримали збитки. Чи правомірно виплачували дивіденди за три квартали минулого року? Чи потрібно проводити в обліку коригування?

Так, у цьому випадку дивіденди виплачували правомірно.

ТОВ може виплачувати дивіденди за будь-який період, що є кратним кварталу, якщо інше не передбачено статутом. Це право закріплює ч. 3 ст. 26 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» від06.02.2018 р. № 2275-VIII(далі – Закон про ТОВ). При цьому основною умовою для нарахування й виплати дивідендів є наявність чистого прибутку за конкретний розрахунковий період. Перегляд чи перерахунок дивідендів у зв’язку зі збитками подальших періодів чинним законодавством не передбачені.

Отже, жодних коригувань у цьому випадку робити не потрібно. За підсумками трьох кварталів минулого року отримано чистий прибуток, який можна було розподілити. Відповідно, ТОВ цілком законно нараховувало й виплачувало дивіденди своїм засновникам.

Щодо подальшої долі переплаченого дивідендного авансового внеску, то повернути його не можна. На це вказує пп. 57.11.2 Податкового кодексу України (далі – ПКУ). Згідно з його нормами сума попередньо сплачених протягом податкового (звітного) періоду авансових внесків з податку на прибуток під час виплати дивідендів підлягає зарахуванню у зменшення нарахованого податкового зобов’язання з податку на прибуток, задекларованого в податковій декларації за такий податковий (звітний) період. Якщо ж сплачений дивідендний авансовий внесок перевищує суму нарахованого податкового зобов’язання за такий податковий (звітний) період, тоді сума перевищення переноситься у зменшення податкових зобов’язань наступних податкових (звітних) періодів до повного його погашення. А під час отримання від’ємного значення об’єкта оподаткування такого наступного періоду – на зменшення податкових зобов’язань майбутніх податкових (звітних) періодів до повного його погашення.

З огляду на ці податкові вимоги ТОВ нічого не втрачає. Сплачений ним дивідендний авансовий внесок за прибуткові квартали року не піде в зарахування податкових зобов’язань з податку на прибуток за поточний рік, оскільки за рік отримано збитки. Однак його можна буде врахувати у зменшення податку на прибуток за наступні роки. Механізм такого зарахування передбачений у рядках 16.3 і 16.4 додатка ЗП до декларації з податку на прибуток.

devisu.ua

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали