Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Нюанси Конвенції про допомогу та обмін інформацією з податкових справах

Редакція

20.04.2017 354 0 0

Доповнено перелік країн, на які поширюється дія Конвенції про взаємну правову допомогу в податкових справах.

Головна мета Конвенції — створення механізму співпраці податкових органів різних держав у боротьбі з ухиленням від податків.

Головним інструментом співпраці, передбаченим Конвенцією, є обмін податковою інформацією між країнами.

Обмін може приймати 3 форми:

   Обмін за запитом коли податківці однієї держави запитують інформацію у своїх колег з іншої держави щодо окремих компаній або операцій.

   Автоматичний обмін — передбачає регулярний автоматичний (без окремих запитів) обмін податковою інформацією між країнами. Таку інформацію збиратимуть фінансові установи. Після чого вона буде приведена у стандартний універсальний вид і передана податковим органам усіх інших учасників Конвенції. Інформація включає в себе: відомості про інвестиційний дохід податкових резидентів договірних держав; залишки на рахунках фінансових установ; доходи, отримані від продажу активів.

   Спонтанний обмін — при цьому виді обміну одна договірна держава з власної ініціативи передає іншій державі інформацію про конкретних осіб або операціях, якщо у нього виникли підстави вважати, що це інша держава несе податкові втрати в результаті дій його податкових резидентів.

Крім обміну інформацією Конвенція передбачає ще один важливий інструмент співпраці — податкові перевірки.

Перевірки можуть бути двох видів:

Одночасні перевірки податкові органи проводять перевірку кожен на своїй території і потім обмінюються отриманою інформацією.

 Податкові перевірки за кордоном — податкові органи однієї держави допускаються до процедури податкової перевірки конкретного суб'єкта на території іншої держави.

Що все це означає на практиці?

Ратифікація Конвенції усіма приєдналися державами і втілення в життя всіх передбачених нею інструментів створить ефективний механізм обміну податковою інформацією між державами-учасниками.

Україна приєдналася до Конвенції ще в 2004 році (Конвенція набула чинності для України в 2009 році). Крім того, в 2013 році Україна ратифікувала і спеціальний Протокол до Конвенції, який набув чинності для нашої країни з 1 вересня 2013 року.

Таким чином, Україна, як одна з учасниць Конвенції, може отримувати вичерпну інформацію про компанії та їх власників навіть з тих юрисдикцій, з якими у неї немає окремих двосторонніх договорів. Крім того, українські податківці отримають можливість проводити податкові перевірки за кордоном.

Аудитор Гонтаровський Сергій

Джерело: https://auditor.od.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали