Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Чи потрібно збільшувати фінрезультат на суму штрафних санкцій, нарахованих на користь нерезидента?

25.01.2019 243 0 0

Платник податку на прибуток при визначенні об'єкта оподаткування зобов'язаний коригувати фінрезультат на різниці, передбачені розд. III Податкового кодексу (далі – ПК). У звітному періоді такий платник порушив умови зовнішньоекономічного договору, укладеного з юрособою-нерезидентом, і нарахував пеню на користь такого нерезидента. Чи потрібно в такому разі коригувати фінрезультат на суму пені згідно з пп. 140.5.11 ПК?

Нагадаємо: у пп. 140.5.11 ПК сказано, що платник повинен збільшити фінрезультат звітного періоду на суму витрат від визнаних штрафів, пені, неустойок, нарахованих згідно із цивільним законодавством і цивільно-правовими договорами на користь осіб, які, зокрема, не є платниками податку на прибуток (крім фізосіб).

Як випливає з п. 133.2 ПК, нерезидент-юрособа, який отримує доходи з України, уважається платником податку на прибуток. Тобто коригування з пп. 140.5.11 ПК стосовно пені, нарахованої на його користь, застосовуватися не повинне.

Проте, на думку ДФС, тут є один нюанс. Так, в Індивідуальній податковій консультації від 08.11.18 р. № 4738/6/99-99-15-02-02-15/IПК (далі – ІПК № 4738) фахівці ДФС роз'яснюють, що в описаній ситуації коригування згідно з пп. 140.5.11 ПК:

  • не застосовується – якщо із суми пені, виплаченої нерезиденту, буде утриманий податок на дохід нерезидента;
  • застосовується – якщо платник узагалі не утримає «нерезидентний» податок, скориставшись положеннями міжнародного договору про уникнення подвійного оподаткування, укладеного Україною з країною нерезидента.

Таким чином, платник, у якого є можливість скористатися положеннями міжнародного договору, щоб не утримувати «нерезидентний» податок, постає перед вибором:

  • або застосувати правила такого міжнародного договору, але при цьому обкласти податком на прибуток суму штрафних санкцій, нарахованих на користь нерезидента, за ставкою 18 % згідно з пп. 140.5.11 ПК;
  • або, ігноруючи міжнародний договір, утримати із суми штрафних санкцій і сплатити до бюджету «нерезидентний» податок за повною ставкою 15 % згідно з пп. 141.4.2 ПК. Але при цьому не застосовувати коригування з пп. 140.5.11 ПК. Звичайно, якщо на такий варіант погодиться нерезидент.

А зараз припустимо, що платник у IV кварталі звітного року нарахував штрафні санкції на користь нерезидента, але не сплатив їх. У такому разі, дотримуючись логіки ІПК № 4738, платникові у цьому звітному періоді доведеться застосувати коригування з пп. 140.5.11 ПК. Адже податок із доходу нерезидента не буде утриманий у періоді нарахування штрафних санкцій. А значить, на думку ДФС, такий нерезидент не вважатиметься платником податку на прибуток.

А як учинити нашому платникові, якщо він у I кварталі 2019 року все-таки виплатить нерезиденту раніше нараховані штрафні санкції і при цьому утримає та сплатить до бюджету «нерезидентний» податок? Ми вважаємо, що у такому разі було б правильно подати уточненку за IV квартал звітного року. Але що із цього приводу думає ДФС, можна дізнатися, тільки отримавши податкову консультацію на свою адресу.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали

Центр сповіщень