Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Коли на суму авторської винагороди нараховують ЄСВ

09.12.2019 1309 0 0

На суму одноразової авторської винагороди за передачу майнових прав інтелектуальної власності ЄСВ не нараховується


ГУ ДПС У ЗАПОРІЗЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 02.12.2019 р. № 1660/ІПК/08-01-13-02-08

Головне управління ДПС у Запорізькій області, керуючись ст.52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянуло лист (....) щодо нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) на суму винагороди за створення за замовленням і використання об’єкту авторського права та суміжних прав, і в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням умов Договору (...) та фактичних обставин, викладених у листі.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску, умови та порядок нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464).

Дія Закону № 2464 поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених Законом № 2464, або в частині, що не суперечить Закону № 2464 (п.1 ст.2 Закону № 2464).

Згідно з п.1 частини першої ст.4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Базою нарахування єдиного внеску для роботодавців є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці», та сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (п.1 частини першої ст.7 Закону № 2464).

Перелік видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок, затверджується Кабінетом Міністрів України (частина сьома ст.7 Закону № 2464).

Згідно з п. 9 розділу І Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженому постановою КМУ від 22.12.2010 № 1170, єдиний внесок не нараховується на винагороду, що сплачується за авторським договором на створення та використання творів науки, літератури та мистецтва, крім гонорару штатним працівникам редакцій газет, журналів, інших засобів масової інформації, видавництв, установ мистецтва та (або) оплату їх праці, що нараховується за ставками (розцінками) авторської (постановочної) винагороди, нарахованої на відповідному підприємстві.

Порядок та умови розпорядження майновими правами інтелектуальної власності визначені главою 75 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ).

Статтею 1112 ЦКУ встановлено, що за договором про створення за замовленням і використання об'єкта права інтелектуальної власності одна сторона (творець - письменник, художник тощо) зобов'язується створити об'єкт права інтелектуальної власності відповідно до вимог другої сторони (замовника) та в установлений строк.

За договором про передання виключних майнових прав інтелектуальної власності одна сторона (особа, що має виключні майнові права) передає другій стороні частково або у повному складі ці права відповідно до закону та на визначених договором умовах. Укладення договору про передання виключних майнових прав інтелектуальної власності не впливає на ліцензійні договори, які були укладені раніше (част. 1 та 2 ст.1113 ЦКУ).

З практики застосування термінів, слів та словосполучень у юриспруденції авторське право - це підінститут права інтелектуальної власності, що охоплює суспільні відносини, які виникають між автором об'єктів авторського права та іншими членами суспільства, а також державою. Авторське право виникає з моменту створення його об'єкта і не вимагає дотримання жодних формальностей. Авторське право не поширюється на ідеї, процеси, методи діяльності або математичні концепції як такі (термінологічний словник «Ліга - Закон»).

За умовами Договору про створення за замовленням і використання об’єкту авторського права та суміжних прав (..........) (далі - Договір) Автор за завданням замовника зобов’язується створювати об’єкт авторського права (в подальшому «Твір»), передати замовникові носій, на якому цей Твір зафіксований, та передати Замовникові майнові авторські права на Твір, виникнення яких обумовлене фактом його (Твору) створення, а замовник зобов’язується прийняти носій, на якому зафіксований Твір, та виплатити Автору обумовлену цим договором винагороду (пп.1.2 Договору).

Згідно з п.4 Договору, Замовником виплачується винагорода за створення Твору за завданням Замовника та одноразова авторська винагорода за передачу майнових прав інтелектуальної власності.

Враховуючи наведене, створення об’єкта авторського права за завданням замовника має ознаки договору, за яким виконуються роботи.

Отже, сума винагороди за створення Твору за завданням Замовника є базою для нарахування єдиного внеску.

При цьому на суму одноразової авторської винагороди за передачу майнових прав інтелектуальної власності єдиний внесок не нараховується.

Згідно з п.52.2 ст.52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали