Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Податок на прибуток в Україні замінять новим збором

Редакція

16.11.2016 1748 0 0

Податку на прибуток в Україні залишилося жити недовго. Загальна позиція бізнесу і влади вже узгоджена, і цей збір буде замінений податком на виведення капіталу, або як його раніше називали, податком на розподілений прибуток. Зараз триває активне обговорення окремих проблемних питань реформи.

Нагадаємо, все почалося в 2014 році з ідеї оподатковувати прибуток не в момент її нарахування, а в момент виплати грошей акціонерам підприємства. Тобто, якщо власники вирішують інвестувати прибуток у розвиток підприємства, вони податок не платять.

Є багато аргументів за і проти. Робоча група прийшла до висновку, що для реалізації на практиці таких істотних змін бізнесу необхідно час. Тому ми домовилися, що введення податку на виведення капіталу можливо не раніше 2018 року. Протягом першого півріччя наступного року можна все відпрацювати і дати ще півроку бізнесу на вивчення нових правил.

Податок на прибуток — один з найбільш проблемних.

ГФС не бачить можливостей для спрощення адміністрування в новій концепції, тому в Мінфіні налаштовані прописати все так, щоб це нарешті запрацювало.

Як концепція ці зміни узгоджені з президентом і Мінфіном. Є окремі питання, які ще потребують узгодження. Висновок капіталу умовно можна розділити на виведення за кордон і усередині країни.

З виведенням грошей за кордон все більш-менш зрозуміло — його треба обмежувати. Щоб бізнес показував реальний прибуток, не боячись, що податкова її тут же відбере, потрібно, щоб вона сама по собі не була об'єктом оподаткування.

Зараз дуже важко провести деофшоризацію. У тому числі тому, що бізнес використовує вже не класичні офшори, а цілком респектабельні юрисдикції з низьким оподаткуванням. Тобто, стимул для виведення грошей за кордон залишається.

Правила трансфертного ціноутворення не допомогли скоротити відтік грошей за кордон.

Це не працює, тому що навіть після коригування показників за правилами трансфертного ціноутворення українські підприємства все одно залишаються збитковими. А за кордоном для інвесторів вони показують прибуток, підтверджену аудиторськими висновками.

Ще важче відстежувати виведення коштів всередині країни, наприклад, за схемою заниження/завищення відпускних цін або платежів на користь підприємств з меншим податковим навантаженням, скажімо, платників єдиного податку.

Щоб не плодити тисячі нових правил і обмежень, не контролювати кожну транзакцію, треба замість прибутку оподатковувати капітал. Це та модель, яку ми відстоюємо. За півроку ми маємо намір довести її до розуму. Сподіваюся, що вже до 1 липня 2017 року з'явиться модель, яка влаштує всіх".

Земля і нерухомість в Україні використовуються нераціонально, тому що податки на них невисокі. У результаті власники притримують незайняті виробничі площадки або будинку в очікуванні кращої кон'юнктури.

Посилити ефект від податку на виведений капітал в Мінфіні пропонують за рахунок підвищення амортизаційних відрахувань, що раніше підносилося як альтернатива новій концепції.

Ці дві міри можуть доповнити один одного. У проекті вписана можливість прискореної амортизації устаткування протягом двох років.

Джерело: http://ubr.ua/finances/taxes/nalog-na...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали