Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Монетизація субсидій

Редакція

20.11.2017 254 0 0

У жовтні в Україні розпочався новий опалювальний сезон. Родини, які одержують субсидії, повинні були отримати автоматичний перерахунок виплат, а найбільш заощадливі – навіть премії. З 2 листопада уряд почав виплачувати гроші за невикористані обсяги субсидії у минулому опалювальному сезоні. Монетизація субсидій відбувається в Україні вперше і повинна стати поштовхом до нової системи оплати субсидій «живими» коштами.

Центр громадського моніторингу та контролю дослідив, що треба знати про зміни в системі субсидування. Від економії до заробітку За даними Міністерства соціальної політики, субсидії в Україні отримують 7,4 млн сімей. Фактично, на допомогу від держави може сподіватися будь-яка українська родина, якщо її комунальні витрати перевищують 15% щомісячного сукупного доходу. Це стосується як власників квартир, так і тих, хто орендує житло на підставі договору найму. Наприклад, якщо дохід родини складає 7 тисяч грн на місяць, а комунальні витрати близько 2,5 тисяч, у разі оформлення субсидії сім’я сплачуватиме за комуналку всього 800 грн, решту заплатить держава. Щоб оформити субсидію, не потрібно звертатись за довідками в ЖЕК, міськсвітло чи облгаз, необхідно лише заповнити заяву та декларацію про доходи.

Загальновідомо, що субсидія розраховується, з огляду на соціальні норми на кожну особу, окремо в опалювальний сезон і окремо в літній період. Однак мало хто знає, що ощадливе використання енергоносіїв у межах субсидії може бути фінансово вигідним. У листопаді цього року 1,5 млн українських сімей, які заощадили на субсидіях минулого опалювального сезону, отримають грошову компенсацію. Скажімо, якщо родина мала субсидію на 700 куб. м газу на місяць, а використала 400-450 куб. м, різницю можна отримати готівкою. За інформацією міністерства соціальної політики, вартість виплат за зекономлені енергоресурси складає: до 135 гривень за 150 кіловат електрики, до 700 гривень за 100 куб. м газу. Загалом у державному бюджеті на ці виплати передбачено 1,2 млрд гривень.

У Мінсоцполітики зауважують, що інформацію про наявність економії кожен отримувач субсидії може відслідковувати самостійно у платіжці або звернутись до постачальника газу чи електроенергії. Для того щоб отримати кошти, заощадливі родини повинні мати відкритий рахунок у банку і подати заяву в управління соціального захисту. Ті, хто встиг подати заяву до першого листопада, отримають виплати за економію у попередньому опалювальному сезоні вже до 15 числа цього місяця.

Поки що це пілотний проект, який стимулюватиме населення до економії і надалі. За словами експертів, монетизація субсидій покликана не лише заохотити людей розумно споживати газ та електрику, а й активніше використовувати енергоефективні технології. Зокрема, утеплити будинки або замінити лампочки на енергоощадні. Монетизація субсидій – це спосіб заохотити людей заощаджувати тепло. Якщо людина зекономила – їй виплатять частину цих коштів, щоб вона в подальшому удосконалювала енергоспоживання у власній оселі, щоб крок за кроком і рік за роком скорочувати енергоспоживання. Заохочення для ощадливих. Як в Україні відбувається монетизація субсидій Три рівні монетизації Спроба виплат субсидії грошима реалізується в Україні вперше, проте може стати першим кроком до нового механізму виплат у цілому. Міжнародні експерти вже давно зазначають, що українська держава фінансує соціальні витрати неадресно і несистемно. Тож міністерство фінансів розробило план поетапного переходу на грошові розрахунки за субсидіями. Перший етап включатиме монетизацію виплат на рівні підприємств- надавачів послуг, другий – створення єдиного реєстру субсидантів і їхню верифікацію, а на третьому – споживачі почнуть отримувати субсидії у грошовому еквіваленті. «Монетизація субсидій на рівні споживача дає йому змогу скоротити витрати і «злізти з голки державної підтримки».

Мотивацією до витрати коштів саме на енергоефективні заходи стане нестабільність українських реалій та обсягів соціальних норм. Адже сьогодні ти субсидент – а завтра вже ні. Один раз модернізувавши своє житло, ти зменшуєш рахунки і оплату надовго. Зараз Україна займається лише підготовкою до першого етапу. Механізм монетизації субсидій для підприємств буде запущений 1 січня 2018 року. Метою цих змін є перехід на прозорі і своєчасні розрахунки грошима за субсидіями між державою і виконавцями послуг.

За прогнозами експертів, виплата субсидій готівкою почнеться не раніше, ніж через 2-3 роки. До цього необхідно налагодити багато процесів: від створення єдиних реєстрів до злагоджених систем розрахунку виплат. Однак головне, що країна нарешті розпочала масштабні зміни в енергетичному секторі. За останні роки Україна змогла на третину скоротити споживання енергоресурсів. Але це не межа. Важливо, щоб люди переконалися, – економити вигідно. Утеплити будинок до зими, замінити старий газовий котел на ефективніший, встановити лічильник на воду чи опалення – це не лише можливості заощаджувати у майбутньому, а маленькі кроки до будівництва енергоефективної держави.

Матеріал Центру громадського моніторингу та контролю

Джерело: http://freelife.cv.ua/

1 из 1

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали