Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Що зміниться в призначенні мінімальних пенсій

Редакція

06.10.2016 261 0 0

Виходячи з нового меморандуму про співпрацю, підписаного представниками МВФ і української влади, українських пенсіонерів знову чекають нововведення, і аж ніяк нерадісні.

Правда, поки мова йде тільки про «привілейовані» категорії одержувачів пенсій. Трудові мінімальні пенсії, на які можна претендувати, відпрацювавши 35 років (для жінок - 30 років), поки не чіпатимуть, не підвищать і нинішній пенсійний вік (60 років). А ось спецпенсії хочуть відібрати не тільки у депутатів, суддів, прокурорів та інших чиновників, але і у шахтарів, сталеварів та інших представників шкідливих професій, які зараз мають право достроково вийти на заслужений відпочинок, відпрацювавши 20-25 років. Причому вже з 2017 року.

НАВІЩО РЕФОРМА. Головна причина того, що МВФ наполягає на пенсреформі, - грошова. У Пенсійного фонду (ПФ), який повинен виплачувати пенсії за рахунок зібраних єдиних соціальних внесків (ЄСВ) на зарплату працюючих, хронічний дефіцит грошей, зараз він становить близько 150 млрд грн. Виплата пенсій дотується з держбюджету, і МВФ це не подобається, тому що ускладнює погашення Україною раніше узятих у Фонду позик. Ситуація ускладнилася після зниження в 2016 р. ЄСВ - з 41% до 22%. Оскільки, незважаючи на зниження ставки ЄСВ, вибілювання тіньових зарплат йде повільно, щомісячні надходження в ПФ впали майже вдвічі, а грошей на виплату пенсій після підвищення з травня цього року соцстандартів, навпаки, потрібно більше. Зараз виплачується у вигляді пенсій 15-16 млрд грн в місяць. Тому влада вже заморозили до кінця року максимальні пенсії на рівні 10 740 грн (10 прожиткових мінімумів для непрацездатних на 1 січня 2015) і обіцяють зменшити число тих, хто має право на достроковий вихід на пенсію (поки це може торкнутися авіаторів, машиністів на залізницях, трактористів, доярок і ін.). Нагадаємо, в 2016 р скорочено на 40% перелік професій, що дають право на дострокову пенсію, збільшено до 57 років термін виходу на пенсію тим, у кого пільги залишилися (було 55 років, а ще раніше - 50), або при наявності 25 років (для жінок - 20) «шкідливого» стажу. Позбавлені права на вихід на пенсію за вислугою (після 30 років роботи) лікарі і вчителі. Але для виконання умов меморандуму ці категорії уріжуть ще сильніше. Тобто ці люди продовжать працювати далі, платити внески до ПФ, а пенсії отримають років через п'ять, т. Е. В 60 років. Це трохи скоротить витрати і збільшить доходи ПФ.

ЩО ЗМІНИТЬСЯ.

Потрібно посилити критерії отримання мінімальної пенсії. Це означає, що буде підвищено трудовий стаж, що дає право на мінпенсії (зараз - 25 років). Поки неясно, наскільки більше доведеться працювати, але оціночно - на 5 років. Тим, у кого такого стажу немає, доведеться його заробляти або не отримувати навіть мінімальну пенсію.

Крім того, необхідно уніфікувати пенсійне законодавство, яке зараз складається з більш ніж 20 законів. Це забезпечить єдиний принцип забезпечення пенсіями без привілеїв для будь-якої професії (за винятком військових та інших силовиків, для них нічого не зміниться).

З 2017 р потрібно поступово збільшити і ввести єдиний пенсвозраст для різних категорій працюючих. Але, це торкнеться тільки тих, хто зараз виходить на пенсію раніше 60 років.

Також планується, що доплачувати до трудових пенсій будуть з держбюджету, а не з ПФ. На розмірах пенсій це не позначиться, але доплати (ветеранам війн, орденоносцям, «заслуженим» і «народним» всіх професій) йтимуть безпосередньо з держбюджету, що формально зменшить дефіцит ПФ.

І тільки після виконання вищезгаданих вимог можна буде ввести особисті накопичувальні пенсійні рахунки. Наповнюватися вони будуть за рахунок додаткових внесків (7-9% від зарплати) як з роботодавця, так і з працівника.

Ці зміни назріли і можуть бути прийняті Радою, за винятком встановлення єдиного пенсійного віку для всіх професій. Вимоги МВФ «косметичні», їх головна мета - знизити дефіцит Пенсійного фонду. Наприклад, збільшивши трудовий стаж, перевівши доплати до пенсій з бюджету ПФ в держбюджет. А ось тим, хто працює у шкідливих умовах, перш за все це металурги і шахтарі, треба залишити право вийти на пенсію раніше, ніж в 60 років, інакше вони можуть до неї не дожити, навіть якщо, заробивши собі «шкідливий» стаж, перейдуть на легшу роботу. Така позиція профспілок, ми її підтримуємо і будемо відстоювати перед МВФ. Також нереально всі ці зміни прийняти до кінця 2016 року, адже ще не розроблені законопроекти, які не обговорені з громадськістю. Але перезавантаження пенсійної системи необхідна, і вона буде.

Джерело: http://hyser.com.ua/economics/chto-iz...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали