Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Роялті: облік доходів і витрат

Роялті є платежем за використання об'єктів права інтелектуальної власності (далі – ПІВ). У консультації розглянемо, у якому порядку та якими податками обкладаються суми роялті, виплачені резидентам України.

Для цілей бухобліку роялті – це будь-який платіж, отриманий як винагорода за користування або надання права на користування будь-яким авторським або суміжним правом на літературні твори, твори мистецтва або науки, включаючи комп'ютерні програми, інші записи на носіях інформації, відеоабо аудіокасети, кінематографічні фільми або плівки для радіоабо телемовлення, будь-яким патентом, зареєстрованим знаком на товари та послуги або торговельною маркою, дизайном, секретним кресленням, моделлю, формулою, процесом, правом на інформацію про промисловий, комерційний або науковий досвід (ноу-хау) (п. 4 П(С)БО 15).

Водночас для цілей податкового обліку роялті – це платіж, отриманий як винагорода за використання або надання права на використання об'єктів ПІВ (пп. 14.1.225 ПК). До таких об'єктів відносяться:

  • літературні твори;
  • твори мистецтва або науки, включаючи комп'ютерні програми, інші записи на носіях інформації;
  • відеоабо аудіокасети, кінематографічні фільми або плівки для радіоабо телевізійного мовлення;
  • будь-які права, охоронювані патентом;
  • будь-які зареєстровані торговельні марки (знаки на товари та послуги);
  • ПІВ на дизайн, секретне креслення, модель, формулу, процес;
  • ПІВ на інформацію про промисловий, комерційний або науковий досвід (ноу-хау).

Наприклад, підприємству на підставі укладеного ліцензійного договору надане право використовувати торговельну марку за функціональним призначенням (для розміщення на фірмових бланках, візитках, упаковках та ін.). Платіж за використання торговельної марки вважається роялті.

Не вважаються роялті платежі, отримані як винагорода (пп. 14.1.225 ПК):

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали