Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Який основний засіб вважається новим для прискореної амортизації

23.03.2021 522 0 1

Податковий кодекс (далі – ПК) дозволяє швидше замортизувати об’єкти деяких груп основних засобів. Щоправда, за дотримання низки умов. Детально про прискоренуамортизацію з прикладом її обчислення ми розповідали в матеріалі «Прискорена амортизація: умови застосування та практичні моменти».

І ось у податківців з’явилося нове тлумачення таких умов, зокрема що вважати «новим» об’єктом (ЗІР, категорії 102.05). Розберемо його.


Умови прискореної амортизації

Прискорена амортизація – це право, а не обов’язок. Її застосування дає можливість максимізувати суму амортизації у порівнянні із загальними правилами. Ми продемонстрували це на прикладі в матеріалі «Прискорена амортизація: умови застосування та практичні моменти».

Нагадаємо, що поняття «прискореної» амортизації основних засобів (далі – ОЗ) прописано у двох пунктах підрозділу 4 розд. ХХ ПК.

«Прискорена» амортизація ОЗ

Пункт 43 підрозд. 4 розд. ХХ ПК

Пункт 431 підрозд. 4 розд. ХХ ПК

Стосується ОЗ групи 4 (машини та обладнання), які введено в експлуатацію в межах одного з періодів з 01.01.17 р. до 31.12.19 р. – дозволено використовувати строк 2 роки замість мінімально допустимого – 5. Для підгрупи «електронно-обчислювальні машини» з групи 4 і без того мінімально допустимий строк – 2 роки (пп. 138.3.3 ПК), а ось для решти – лише за дотримання умов, наведених нижче

Стосується ОЗ груп:

– 4 «машини та обладнання» (замість мінімально допустимих 5 років – 2 роки);

– 5 «транспортні засоби» (замість мінімально допустимих 5 років – 2 роки);

– 3 – лише «передавальні пристрої» (замість мінімально допустимих 10 років – 5 років);

– 9 «інші основні засоби» (замість мінімально допустимих 12 років – 5 років),

які введено в експлуатацію в межах одного з періодів з 01.01.20 р. до 31.12.30 р.

Умови:

1) розрахунок амортизації прямолінійним методом;

2) витрати на придбання таких ОЗ понесеної (нараховано) після 01.01.17 р.;

3) ОЗ не були введені в експлуатацію та не використовувалися на території України;

4) ОЗ використовуються у власній господарській діяльності та не продаються або не надаються в оренду іншим особам (за винятком платників податків, основним видом діяльності яких є послуги з надання в оренду майна)

Умови:

1) не були у використанні;

2) такі ОЗ повинні використовуватися у власній господарській діяльності та не можуть продаватися або надаватися в оренду іншим особам (крім платників податків, основним видом діяльності яких є послуги з надання в оренду майна).

Зверніть увагу: метод амортизації ніякого значення не має. Тобто можна використовувати будь-який, а не лише прямолінійний (у порівнянні з п. 43 підрозд. 4 розд. ХХ ПК).

До того ж, ідеться про витрати (якщо порівнювати умови з пунктом 43). Тож тут норма стосується як придбаних, так і подарованих, унесених в статутний капітал ОЗ.

Фактично, ці норми з п. 43 підрозд. 4 розд. ХХ ПК стосуються тих, хто прийняв рішення ще 2017-2019 р. і зараз доамортизовує такі об’єкти

Запрацювало це правило завдяки Закону від 16.01. 20 р. № 466-ІХ. І саме про цю «прискорену» амортизацію йтиметься далі

Що означає «не був у використанні»

Нас цікавить вимога п. 431 підрозд. 4 розд. ХХ ПК, який стосується чотирьох вищезгаданих груп – 4, 5, 9 та 3 (у частині передавальних пристроїв), за об’єктами, уведеними в експлуатацію з 01.01.20 р. до 31.12.30 р. щодо «не були у використанні».

Раніше в Інформаційному листі № 12 податківці зазначали: «є «новими» саме для такого платника податків, що в контексті статті 138 Кодексу означає, що такі необоротні активи не були відображені в обліку у складі основних засобів раніше». Виходило, що саме для підприємства об’єкт має бути новим, тобто саме воно ним раніше не користувалося, а от інші могли і користуватися…

У відповіді на запитання, як документально підтвердити факт невикористання такого ОЗ раніше, податківці відіслали до Мінфіну («слід керуватись нормативними документами та роз’ясненнями Міністерства фінансів України», ІПК ДПС від 12.06.20 р. № 2410/6/99-00-05-05-02-06/ІПК). Та при такому трактуванні було зрозуміло, що якщо підприємство вперше заводить інвентарну карту на такий ОЗ і вперше вводить його в себе в експлуатацію, то в нього буде підтвердження новизни.

Зараз же у ЗІР в категорії 102.05 контролери кажуть, що для застосування прискореної амортизації об’єкт має бути абсолютно новим, тобто ним ніхто раніше не користувався:

«Для основного засобу, що був придбаний платником податку після 01.01.2020, але вже був раніше у використанні (тобто вживаний), прискорена амортизація у податковому обліку не застосовується».

А ось як довідатися, чи користувався таким об’єктом хтось раніше?

Якщо підприємство купувало ОЗ, то, як правило, це буде видно з документів на придбання (у самому договорі, так і в акті приймання-передачі).

А якщо об’єкт ОЗ отримано в подарунок чи як внесок у статутний капітал, то в первинних документах варто зазначати, який він – новий чи вуже був у користуванні.

Висновок

Податківці переконані, що «прискорену» амортизацію з п. 431 підрозд. 4 розд. ХХ ПК можна використовувати, якщо об’єкт зовсім новий і не був раніше ні в чиєму користуванні (ЗІР категорія 102.05). Раніше в Інформлисті № 12 вони зазначали, що новим він має бути саме для такого підприємства (що сприймалося, як такий, що раніше не використовувався саме підприємством, а не будь-ким). Тож якщо користуєтеся правом прискореної амортизації з згаданого вище пункту ПК, зважте на трактування умови «не був у використанні» як абсолютно новий ОЗ, яким раніше ніхто не користувався.

Таблиця_«Прискорена» амортизація ОЗ.docx
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали